Zgjedhjet/ Reagon Kim: Shumë mirë që fletët e votimit do printohen në kohë 0 16

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka reaguar ditën e sotme duke  përshëndetur lajmin e Celibashit lidhur me  fletët e votimit të cilat do të kapin afatet e nevojshme.

Kujtojmë që sipas kreut të KQZ, fletët e votimit do të jenë të printuara dhe dërguara në kohë pranë KQZ për zgjedhjet e 25 prillit.

Nëpërmjet një reagimi Kim konfirmon se SHBA mbështet përpjekjet për të siguruar që rregullat e kushtet e zgjedhjeve të jenë të drejta, në kohë e transparente.

Reagim i Yuri Kim:

Sapo pashë konferencën për shtyp të Ilirjan Celibashit  – shumë mirë të dëgjosh që formati i fletëve të votimit është rënë dakord në mënyrë që ato të shtypen në kohë për zgjedhjet 25 prillit. Ne fuqimisht mbështesim  përpjekjet për të siguruar që rregullat dhe kushtet e zgjedhjeve të jenë të drejta, në kohë dhe transparente./Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

’Sondazhe në tre pas mesnate’’, Rama publikon videon humoristike me dy aktorët shkodranë: E dona shumë e dona 0 7

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar një video humoristike për një mesazh për të votuar kandidaten e PS në Shkodër, Edona Bilalin.

Në video shfaqen dy aktorë humori shkodranë, Zyliha Miloti dhe Besnik Çinari, njëri me flamurin e PD e tjetrin të PS, dhe një telefonatë i zgjon në orën 3 të mëngjesit për sondazh.

Burri nuk i jep përgjigje pasi thotë se nuk i tregon as gruas së tij për kë voton. Më pas çifti thotë se do një vajzë, dhe emrin t’ia vendos e dona, si Edona Bilali e PS.

 

STATUSI NGA EDI RAMA

MIRËMËNGJES 😊
E dona shumë e dona😍
Ditë të mbarë🙏


 

 

 

 

Presidentja e KE jep në gjuhën shqipe lajmin: Në maj-gusht, BE sjell në Shqipëri 145 mijë vaksina Pfizer 0 6

Në muajin maj, Bashkimi Europian fillon shpërndarjen e vaksinave në Ballkanin Perëndimor. Njoftimi u bë në disa gjuhë të Ballkanit, përfshirë edhe gjuhën shqipe, nga shefja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen, në rrjetin social “Twitter”.

“Ne jemi pranë partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor, siç i thashë edhe Edi Rames. 145.000 doza vaksinash të financuara nga BE do të jenë në Shqipëri duke nisur nga maji deri në fund të gushtit. Jemi së bashku në këtë betejë”, shkruan ne komentin e saj gjuhen shqipe Von Der Leyen.

Më herët, ishte Austria që shërben si vend që koordinon dërgimin e vaksinave në Ballkanin Perëndimor, si pjesë e një mekanizmi të BE-së për ndarje të vaksinave, që bëri të ditur se në Ballkanin Perëndimor do të dërgohen 651,000 doza të vaksinës kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech.

Autoritetet e Vjenës thanë se kjo dërgesë mund të pasohet edhe nga të tjerat.