Vuçiç provokon me luftë: “Kosovën do ta marr si Alievi, Nakorni- Karabakun” 0 63

Një deklaratë e fortë që evokonte kohën me të errta të konflikteve të përgjakura në ballkën, nga ama e presidentit serb Aleksandar Vuçiç ka ndezur sot gjakrat në Prishtinë Tiranë dhe Kosovë. Duke përdorur ngjarjete fundit të konfliktit mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, Vuçiç përmendi një skenar të ngjashëm nëse Serbia dhe Kosova nuk gjejnë rrugën drejt paqes.

“Shumëkush mendon se tani gjendemi në pozitë shumë më të mirë për sa i përket Kosovës, për shkak të situatës së brendshme atje, dhe se deri në dhjetor apo janar Serbia nuk pret aq shumë presion nga fuqitë e mëdha. Por konflikti në Nagorno-Karabak tregoi se një konflikt i grirë mund të kthehet në katastrofë të vërtetë”, tha kreu i shtetit serb.


Për të kuptuar se sa provokuese dhe e rrezikshme është deklarata e uftimet për kontrollin e këtij rajoni kanë shpërthyer qysh më 27 shtator duhet sqaruar ajo që ndodhi në majat e Nagorno-Karabakut. Me prishjen e Bashkimit Sovjetik, kjo pjesë që ishte brenda kufijve shtetërorë të Azerbaxhanit, por banohej nga mbi 90% prej popullsisë armene donte të bëhej e pavarur. Natyrisht Azerbaxhani nuk e lejonte dhe për këtë filloi lufta. 

Në atë kohë Armenia qe më e fortë dhe futi ushtrinë e saj duke pushtuar jo vetëm malësitë e Karabakut por edhe zonat përreth. kjo situatë zgjati pëe dy dekada e gjysëm, derisa Azerbaxhani filloi luftimet për kontrollin e këtij rajoni më 27 shtator. Ekuilibri i forcave, ndihma që i dha diktatorit Aliev Erdogani dhe shpërfillja e Armenisë nga Rusia bënë që azerët ti fitonin tokat e humbura dhe të nënshkruanin një fitore me marrëveshjen e paqes që u nënshkrua në fillim të kësaj jave, duke rikthyer në favor të tyre shumë territore.

Zona me blu te thellë teritoret e fituara nga Azerbaxhani dhe she me viza diagonale zonat qe do ruhen nga ushtria ruse pas marreveshjes se paqes 

Pikërisht këtë nënkupton përmendaj e kësaj nga Vuçiç e cila lë të kuptohet se Sebia mund të veprojë si Azerbaxhani.

Kjo ka ngjallur reagime të forta në Prishtinë.

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani e ka konsideruar fjalën e homologut të saj si kërcënim për luftë. Osmani ka kërkuar që përgjigja për këtë çështje të vijë nga BE. “Unë pres që BE dhe NATO të përgjigjen ndaj këtij kërcënimi për një luftë të dhunshme, të bërë nga Vuçiç”, shkruajti ajo në Tëitter.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se deklarimet e presidentit të Serbisë nuk janë në dobi të normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve, ndërsa në anën tjetër Ministria e Jashtme e Kosovës theksoi:“Kosova nuk është as Nagorno Karabak, as konflikt i ngrirë, krahasimet e qëllimshme të Vuçiqit tregojnë qartazi qëllimin për destabilizim dhe krijimin e tensioneve të reja në rajonin e Ballkanit”.

Edhe në Tiranë kjo nuk kaloi në heshtje. Ish kryeministri i kohës së luftës dhe ministri i tanishëm i diasporës 

Pandeli Majko shkroi: “Deklarimi i Presidentit serb për “konfliktin e ngrirë” është shmangie e deklaratës së firmosur në Shtëpinë e Bardhë dhe procesit të integrimit europian. Mendje të ftohta logjistike në Serbi e kuptojnë gatishmërinë e shqiptarëve në disa shtete në se dikush i shkon pas idesë se skenarit të konfliktit. Atij do ti dihet fillimi por jo fundi”!

Ndërsa në Beogard pasi hodhën gurin u munduan të fshehin dorën. Teksa pa reagimet e forta nga shqiptarët Serbia zyrtare reagoi duke i quajtu deklarata shqiptare si histerike.  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se mesazhi kryesor i Vuçiqit sot ka qenë se, për Serbinë dhe popullin serb, “paqja është më e rëndësishmja”. “Nëse përfaqësuesit shqiptarë në Prishtinë janë njësoj të interesuar për paqe, ata duhet ta mirëpresin dhe mbështesin një angazhim të tillë nga Beogradi”, tha Petkoviq.

“Serbia dhe presidenti i saj konfirmojnë vazhdimisht, edhe me fjalë, edhe me vepra, se ne jemi garantuesi më i fortë i paqes dhe stabilitetit në rajon dhe këtë e kuptojnë dhe e mbështesin të gjithë faktorët relevantë nga bashkësia ndërkombëtare”, u mundua të qetësojë gjakrat ai./lapsi.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stacioni i ri, Kina dërgon raketën me 3 astronautë në hapësirë 0 12

Kina me sukses ka dërguar një raketë në hapësirë për të kompletuar stacionin e ri hapësinor.

Raketa kishte 3 astronautë teksa ekuipazhi do të dërgohet në modulin kryesor të stacionit të planifikuar Tangong që është në ndërtim e sipër.

Ajo ndodhet në një orbitë të ulët të Tokës teksa ekuipazhi do të qëndrojë për 3 muaj në hapësirë.

Misioni i quajtur Shenzhou-12 është i pari i Kinës me ekuipazh nga 11 në total që ka dërguar për stacionin e ri hapësinor.

Zgjidh njërin yll dhe kupto nëse do të bëhet realitet ëndrra jote 0 10

Shihni imazhin dhe pastaj zgjidhni një nga yjet që ju tërheq më shumë. Zgjedhja juaj do të zbulojë nëse ëndrra që keni do të bëhet realitet apo jo.

Nëse keni zgjedhur:

Nr.1

Arma juaj kryesore është besimi. Nëse doni diçka, luftoni deri në fund. Jeni të vendosur dhe gjithmonë plot ide të shkëlqyera. Gjithmonë i pranoni sfidat pa menduar shumë për to. Kur gjërat bëhen të vështira, mund të mendoni të hiqni dorë, por ndiheni të mbingarkuar dhe vazhdoni të luftoni.

Edhe nëse në jetën tuaj ndodhin gjëra negative, gjithmonë përpiqeni ta shfrytëzoni në maksimum dhe të keni sukses. Pozitiviteti juaj ju çon atje ku askush tjetër nuk mundet. Fuqia e mendjes suaj është një nga atributet më të mira që keni. Prandaj, dëshira juaj do të realizohet së shpejti.

 

Nr.2

Jeni një person karizmatik, i fortë dhe krijues. E dini shumë mirë që nëse doni të arrini diçka, duhet të bëni përpjekje. Mos u dorëzoni dhe do të merrni atë që doni. Thjesht, duhet të prisni pak. Ju mund t’i bëni ëndrrat realitet, sepse nuk dorëzoheni lehtë. Prisni edhe pak dhe dhurata e fatit për ju do të tejkalojë të gjitha pritshmëritë që keni.

Nr.3

Nëse vërtet dëshironi që ëndrra t’ju realizohet, duhet të përpiqeni për ta realizuar. Edhe pse ndonjëherë mund të jeni të brishtë, të gjithë vështirësitë që mund t’ju dalin para mund t’i kapërceni.

Fati dëshiron të shohë nëse ju e meritoni këtë dhuratë, prandaj duhet të vazhdoni të punoni që t’ia vërtetoni këtë gjë. Suksesi ju pret!