“Vepër e një djalli”/ Miqtë rrëfejnë vrasjen makabre të studentes nga shqiptari në Vjenë 0 73

Miqtë e një kameriereje që humbi jetën në sulmin e së hënës në Vjenë, e kanë përshkruar vrasjen e saj si një “vepër e një djalli”. Vanessa Preger-McGillivray, 24, ishte studente gjermane e artit, e cila po punonte si kamariere për të nxjerrë paratë për studime. Ajo u bë viktima e tretë nga terroristi shqiptar Kujtim Fejzullai, i cili vrau katër vetë dhe plagosi 23 të tjerë. Gjatë fjalës së tij në Vjenë, ministri i Brendshëm Karl Nehammer dhe Drejtori i Përgjithshëm për Sigurinë Publike Franz Ruf, thanë se autoritetet qëlluan për herë të parë ndaj Fejzullait në 8.03 të darkës, vetëm tre minuta pasi morën thirrjen e parë të urgjencës në lidhje me ngjarjen.Një oficer policie 28-vjeçar qëlloi së pari para se të goditej në kofshë nga një plumb nga arma e Fejzullait, sipas gazetës austriake Kronen Zeitung. Oficeri e ka marrë veten pasi u dërgua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni. Në 8.09 të darkës, terroristi u vra pas të shtënave nga policia. /BW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Idrizi dhe Mediu pas marrëveshjes me Bashën: Koalicioni i bashkuar kundër së keqes. Vlera e Ramës është pazari! 0 4

Një ditë pas firmosjes së marrëveshjes së koalicionit opozitar, dy aleatët e Lulzim Bashës, Shpëtim Idrizi i PDIU-së dhe Fatmir Mediu i PR-së, deklarojnë se bërja bashke e partive, në thelb edhe me programe të ndryshme nga njëra-tjetra, kanë vetëm një qëllim, të luftojnë të keqen, që sipas tyre është Edi Rama.

Për kreun e PDIU-së, kreu i maxhorancës kërkon të bëhet sulltani i Shqipërisë, ndërsa kreu i PR, kërkon që partitë e koalcionit të punojnë për të siguruar fitoren e opozitës.

Shpëtim Idrizi deklaron se Rama nuk ka një program për t’u ofruar shqiptarëve, dhe ajo që po bën është pazari me figura që sipas tij janë të lodhura, e që i përkasin opozitës parlamentare. Ndërsa Fatmir Mediu ironizon PS-në për afrimet e reja.

Kreu i PDIU Idrizi thotë se deputetja Reme Lala, e cila tashme do të jetë në listën e PS, nuk ka qënë asnjëherë pjesë e PDIU-së, sepse ajo është vetëdeklaruar që në fillim se do të jetë krah PS-së.

Mediu ka një koment edhe për Nard Ndokën, i cili vonoi firmosjen e marrëveshjes me Partinë Demokratike.

“Vlora e rrugëve pa rrugë”/ Luan Rama publikon videon: Ky është realiteti skandaloz! 0 5

Drejtuesi politik i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Vlorë, Laun Rama, ka ngritur problematikën e rrugëve në qytetin bregdetar. Përmes një video në rrjete sociale, Luan Rama, ilustron disa segmente rrugore të amortizuara.

Ai e titullon videon “Vlora e rrugëve pa rrugë!”, ndërkohë që shkruan se ky është realiteti skandaloz në këtë qytet.

Postimi i plotë i Luan Ramës:

Pas fasadës:

VLORA E RRUGËVE PA RRUGË !

Kontrasti i trishtë i të vërtetave në Vlorën e gjendur mes propagandës gebëlsiane të qeverisë nga njëra anë dhe realitetit skandaloz që është çdo ditë në sytë e qytetarëve në anën tjetër…