“Vepër e një djalli”/ Miqtë rrëfejnë vrasjen makabre të studentes nga shqiptari në Vjenë 0 86

Miqtë e një kameriereje që humbi jetën në sulmin e së hënës në Vjenë, e kanë përshkruar vrasjen e saj si një “vepër e një djalli”. Vanessa Preger-McGillivray, 24, ishte studente gjermane e artit, e cila po punonte si kamariere për të nxjerrë paratë për studime. Ajo u bë viktima e tretë nga terroristi shqiptar Kujtim Fejzullai, i cili vrau katër vetë dhe plagosi 23 të tjerë. Gjatë fjalës së tij në Vjenë, ministri i Brendshëm Karl Nehammer dhe Drejtori i Përgjithshëm për Sigurinë Publike Franz Ruf, thanë se autoritetet qëlluan për herë të parë ndaj Fejzullait në 8.03 të darkës, vetëm tre minuta pasi morën thirrjen e parë të urgjencës në lidhje me ngjarjen.Një oficer policie 28-vjeçar qëlloi së pari para se të goditej në kofshë nga një plumb nga arma e Fejzullait, sipas gazetës austriake Kronen Zeitung. Oficeri e ka marrë veten pasi u dërgua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni. Në 8.09 të darkës, terroristi u vra pas të shtënave nga policia. /BW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 8

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 5

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.