U gjet e vrarë brenda valixhes në Greqi, zbulohet biseda e fundit që bëri kinezja para se të zhdukej 0 35

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me 38-vjeçaren kineze, trupi i së cilës u gjet pa shenja jete rreth dy javë më parë në një valixhe që u hodh në një pusetë në Vilia të Greqisë. Ajo ishte shpallur e zhdukur që nga mesdita e 17 Tetorit. Pista kryesore e hetimeve janë të ardhurat që mund të ketë përfituar nëpërmjet punëve që ka bërë në lokale të ndryshme.

Policia po heton lëvizjet e fundit të 38-vjeçares në 48 orët e fundit para zhdukjes. Në mbrëmjen e 15 Tetorit, së bashku me një çift që zotëron dyqane, shkuan në kazino dhe qëndruan për një orë e gjysmë. Aty fitoi një shumë prej 100 deri në 500 euro.

Ndërkohë, 4 shoqet që jetonin në një banesë me të, thanë se 38-vjeçarja u largua nga shtëpia në mesditën e së shtunës, 17 Tetor, pa marrë sendet e saj personale. Sapo mësuan për zhdukjen, u larguan nga shtëpia dhe thanë se arsyeja ishte për kushte më të mira jetese në një tjetër banesë. Këto dëshmi po hetohen ende nga policia.

Ndërsa personi i fundit që e pa ishte një 45-vjeçar kinez, i cili e kishte njohur që kur kishte ardhur në Greqi dhe kishin marrëdhënie të ngushta familjare. Natën që u zhduk foli me një prej tezeve të saj nga Kina dhe që prej atij momenti, gjurmët e saj u zhdukën. E afërmja e saj, e shqetësuar se nuk mund ta kontaktonte më, njoftoi policinë rreth 5 ditë më vonë.

 

 

Zyrtarët e policisë përqendruan hetimet e tyre edhe në disa detaje që zbuluan në celularin e saj. Mediat greke shkruajnë se gruaja me origjinë kineze kishte një aplikacion në celularin e saj për të biseduar në internet me bashkatdhetarët e saj. Policia tashmë ka filluar nxjerrjen e të dhënave nga komunikimet e saj telefonike, nga kamerat në qendër të Athinës por edhe në zonën e Mandrës, Vilias, etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vjedhja e të dhënave nga E-Albania 0 4

Partia Demokratike ka denoncuar përdorimin e të dhënave personale nga ana e Partisë Socialiste, duke shfrytëzuar sipas saj të dhënat e portalit shtetëror e-Albania, për qëllime të fushatës elektorale.

Në lidhje me këtë denoncim të PD-së ka reaguar edhe kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, i cili e konsideron një akt të shëmtuar, i cili kalon përtej zgjedhjeve.

Shehi shprehet se ky është si një lloj “Big Brotheri” ky qytetarët janë të vëzhguar si me kamera sigurie

Një akt shumë i shëmtuar. Jo se nuk janë bërë në zgjedhjet e kaluara, vjedhje e të dhënave, impenjim për të hyrë në privatësinë e tjetrit për të kuptuar se për këtë voton. Gjithmonë kemi pasur vullnetarë që i bien derës nëpër apartamente, nëpër shkallët e pallateve dhe besoj se i njohin të gjithë nëpër lagje. Mirëpo ishin njerëz vullnetarë të partisë që diheshin se kush ishin. Ndërsa sot këtu merren nga zyrat e shtetit të dhënat personale, me të cilat mund të bëhen lloj lloj pisllëqesh.

Këto merren se zotit Rama dhe bandës së tij i ka hyrë frika finale që këtu nuk ka më asnjë shpresë dhe duan të kontrollojnë çdo votë. Ky është një rrjet që janë të përzierë këto institucione që duhet të ruajnë votat e shqiptarëve, shqiptarë të tjerë që janë drejtorë administratash që e shpërndajnë këtë punë, vullnetarët që disa nga dëshira dhe disa nga halli dalin me listë në dorë për t’i certifikuar këto të dhëna që janë apo s’janë të vërteta, që më pas të mendojnë se si do t’i gënjejnë dhe blejnë qytetarët.

Kjo është shumë e rëndë, kalon përtej zgjedhjeve. Ky është një Big Brother, sikur të na vënë një kamera te kuzhina, te dhoma e gjumit ta dinë se çfarë flasim dhe çfarë bëjmë. Është një shkelje ligji shumë e rëndë që duhet të merren hetues, prokurorë”, u shpreh Shehi.

Vjedhja e të dhënave nga E-Albania 0 4

Partia Demokratike ka denoncuar përdorimin e të dhënave personale nga ana e Partisë Socialiste, duke shfrytëzuar sipas saj të dhënat e portalit shtetëror e-Albania, për qëllime të fushatës elektorale.

Në lidhje me këtë denoncim të PD-së ka reaguar edhe kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, i cili e konsideron një akt të shëmtuar, i cili kalon përtej zgjedhjeve.

Shehi shprehet se ky është si një lloj “Big Brotheri” ky qytetarët janë të vëzhguar si me kamera sigurie

Një akt shumë i shëmtuar. Jo se nuk janë bërë në zgjedhjet e kaluara, vjedhje e të dhënave, impenjim për të hyrë në privatësinë e tjetrit për të kuptuar se për këtë voton. Gjithmonë kemi pasur vullnetarë që i bien derës nëpër apartamente, nëpër shkallët e pallateve dhe besoj se i njohin të gjithë nëpër lagje. Mirëpo ishin njerëz vullnetarë të partisë që diheshin se kush ishin. Ndërsa sot këtu merren nga zyrat e shtetit të dhënat personale, me të cilat mund të bëhen lloj lloj pisllëqesh.

Këto merren se zotit Rama dhe bandës së tij i ka hyrë frika finale që këtu nuk ka më asnjë shpresë dhe duan të kontrollojnë çdo votë. Ky është një rrjet që janë të përzierë këto institucione që duhet të ruajnë votat e shqiptarëve, shqiptarë të tjerë që janë drejtorë administratash që e shpërndajnë këtë punë, vullnetarët që disa nga dëshira dhe disa nga halli dalin me listë në dorë për t’i certifikuar këto të dhëna që janë apo s’janë të vërteta, që më pas të mendojnë se si do t’i gënjejnë dhe blejnë qytetarët.

Kjo është shumë e rëndë, kalon përtej zgjedhjeve. Ky është një Big Brother, sikur të na vënë një kamera te kuzhina, te dhoma e gjumit ta dinë se çfarë flasim dhe çfarë bëjmë. Është një shkelje ligji shumë e rëndë që duhet të merren hetues, prokurorë”, u shpreh Shehi.