Tritan Shehu: Rama kërkon të përdori ndryshimet e Covid për të larguar vëmendjen nga dështimet. Çfarë masash duhen 0 45

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe ish-deputeti Tritan Shehu akuzon kryeministrin Edi Rama se kërkon të përdorë ndryshimet e COVID-19 për të larguar vëmendjen nga dështimet, duke veçuar në këtë rast vaksinën kundër koronavirusit.

Shehu rendit ato që dihen deri tani për variantin e ri të virusit dhe masat që duhen marrë nga qeveria si në vendet e tjera.

POSTIMI I PLOTË
Ndryshimet virale kërkojnë masa inteligjente-jo Kasandra e mallkime për partnerët!
Rama kërkon të përdori ndryshimet e Covid për të larguar vëmendjen nga dështimet, veçanërisht për vaksinën dhe mallkuar partnerët për atë që kjo Qeveri nuk realizoi.
Në fakt ky fenomen genetik paraqit deri më tashti:
– Disa mutacione virale që e kanë bërë atë rreth 70% më ngjitës.
– Megjithëse nuk duket që virusi është bërë direkt më dëmtues, fakti i rritjes së shpejtësisë së transmetimit çon në mbi ngarkesë të re të sistemeve shëndetësore, gjë që ka pasoja negative mbi të sëmurët.

– Nuk ka të dhëna që ka ndryshuar efikasiteti i vaksinave.
Pra në vend të mallkimeve, Rama e qeveria e tij duhet të zhvillojnë masa adaptuese si në vendet e tjera, që korelojnë me çfarë duhej bërë, por që nuk janë realizuar:
1- Sigurimi edhe me urgjent i sasive të mëdha të Vaksinës Covid. Përdorimi i saj së paku për personelin mjekësor duhej të fillonte tek ne para 15 Janarit.
2- Rritja e shpejtësisë së përhapjes së infeksionit imponon një nivel më të lartë të kujdesit parësor, shumë fishuar edhe masat mbrojtëse për atë personel.
3- Duhet organizuar me efikasitet mjekimi “në shtëpi” i pacienteve, gratis, pavarësisht rezultatit të “tamponit”.
4- Duhen shumë fishuar testimet PCR e liberalizuar në treg “testet e shpejta”, për t’u mundësuar nga publiku kudo, në çdo farmaci, laborator, ambulator etj.
5- Duhen shfrytëzuar menjëherë spitaleve periferike, rritja e shpejtësisë së përhapjes detyrimisht çon në rritje të nevojave spitalore.
6- Me të njëjtën logjikë duhet të zgjerohen e forcohen edhe Postet e Reanimacionit në vend, që dhe aktualisht janë larg standardeve.
Të gjitha këto e të tjera si sigurimi i maskave për popullsinë, rregulla efikase etj, janë masa të kërkuara gjatë nga ne, tashti të forcoheshin!
Por Rama në dështimin e tij jo vetëm që e ka lënë gjendjen jashtë kontrollit, po edhe sot kërkon të fshihet mbas “profecive” e mallkimeve, ndaj atyre që janë shpresa jonë e vetme.

 

Tritan Shehu Fb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 8

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 11

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle