Tritan Shehu poston fotot nostalgjike: PD shpresa e vetme edhe sot pas 30 vitesh, i sigurtë se Basha do realizojë pritshmëritë e mëdha të shqiptarëve 0 40

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka postuar foto nostalgjike në ditën e krijimit të PD.

Sot PD mbush plot 30 vjet nga krijimi i saj si parti, teksa Shehu thotë se edhe sot ajo është e vetmja shpresë.

Sipas Shehut, ende dhe sot misioni i PD është i njëjtë dhe po aq aktual sa në ditën e krijimi të saj, teksa shton i bindur se Basha do përmbushë pritshmëritë e mëdha të shqiptarëve.

 

STATUSI NGA TRITAN SHEHU

Si sot 30 vite-PD kthesa e madhe ne historine kombetare!

PD-shpresa e vetme dhe sot mbas 30 vitesh!

Lindja e PD pak dite mbas shperthimit te levizjes studentore perben jo thjesht krijimin e nje partie, por momentin e ndryshimit historik shqiptar.

Themelimi i PD shenon lindjen e pare te pluralizmit ne historine tone, te demokracise perendimore ne vendin tone.

PD qe diten qe u krijua nga shtrati studentor ishte e qarte ne idete e aspiratat e saj, ne drejtimin qe do t’i ipte zhvillimeve te metejshme te vendit.

Ajo me programin e saj u rendit nder forcat politike me europeiste, pro amerikane,  integruese ne BE e per antaresim ne NATO, qe u krijuan atehere ne vendet ish komuniste.

Prandaj dhe Shqiperia shume shpejt me Qeverine e PD firmosi mareveshjen e pare te saj me BE, hyri e para nder vendet ish komuniste ne NATO nepermjet “Partneritetit per Paqe”, lidhi maredhenie shume te ngushte me ShBA.

Keshtu PD ndryshoi rrjedhen e ecurise shqiptare duke e vendosur ate jo vetem ne hapesirat demokratike, te ekonomise se tregut, por dhe duke e kthyer mbas qindra vite largimi ne familjen tone natyrale Europiane e Perendimore.

Dhe Shqiperia sot perseri e futur ne “dilemat e historise”, ka nevoje absolute te rikthehet ne ato “rryma”, ndryshe askush nuk mund ta parashikoje se cfare te pa pritura tragjike do na rezervoje e ardhmja, se sa larg mund te degdisemi diku ne Lindje, se deri ku do te na coje per te keqen tone autokracia ne forcim.

Pra misioni i PD eshte dhe mbas 30 vitesh aktual e jetik!

Urimet me te mira te gjitheve ne kete dite historike, pa dyshim duke filluar nga inspiruesi e drejtuesi yne ne realizimet tona, miku im Sali Berisha!

Urime Z.Basha, i sigurte per realizimin prej tij te pritshmerive te medha, qe shqiptaret tashme kane vendosur mbi ate!

 

 

 

(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta pret Nuncin Apostolik Luigi Bonazzi: Të palëkundur për të vazhduar rrugën e integrimit evropian! 0 4

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në takim Nuncin Apostolik, Imzot Luigi Bonazzi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Gjatë takimit, Kreu i Shtetit ka vlerësuar rëndësinë e bashkëpunimit, në dobi të ringritjes shpirtërore të shqiptarëve, forcimit të harmonisë ndërfetare dhe të përpjekjeve për t’u integruar në Bashkimin Europian.

Mesazhi i Metës:

I lumtur të prisja sot Nuncin Apostolik Sh.T. Imzot Luigi Bonazzi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale dhe t’i uroja suksese në misionin e tij për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë.
Vlerësova rëndësinë e këtij bashkëpunimi, në dobi të ringritjes shpirtërore të shqiptarëve, forcimit të harmonisë ndërfetare dhe të përpjekjeve për t’u integruar në Bashkimin Europian, si dhe shpreha mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Selisë së Shenjtë për njerëzit në nevojë, për përballimin e pasojave të COVID-19 dhe për rindërtimin e objekteve të besimit, arsimit, kulturës, shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale.
Duke shprehur falenderimet për vëmendjen e veçantë që Papa Françesku tregon për popullin shqiptar i kërkova Imzot Luigi Bonazzit t’i përcjellë Atit të Shenjtë përshëndetjet e ngrohta dhe sigurinë se Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe Shenjtorja Nënë Tereza qëndrojnë në themel të vokacionit të qartë europian të popullit dhe të vendosmërisë sonë të palëkundur për të vazhduar rrugën e integrimit europian. 🇦🇱🤝🇻🇦

 

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Upsss! Konkurrenti i ”Për’puthen” plas ”bombën”: E kam shoqëruar me makinë, Ana më ka kërkuar të… 0 7

Në puntatën e sotme në Përputhen ka pasur mjaft tensione. Arbri ka akuzuar Anën se ajo i ka kërkuar që të dalin çift, ndërsa ajo e mohon. Arbri madje u shpreh se këtë gjë ajo ja ka kërkuar kur kanë qenë të ftuar në emisionin e Luanës. Këtë të fundit ai e akuzon edhe për dyfytyrësi

Debati:

Ana -Mevlanit: Hedh kunja gjithmonë,, më lër ore të flas. Ja kjo është që ti ke moshën Mevlan dhe s’di të sillesh

Arbri: Ti mendon që pjekuria lidhet e moshën

Mevlani: E kam me kilometrat kjo

Ana: pse grricesh kot.

Arbri: Mos prit nga mua të kesh reagimi nga unë, je arrogante vlerësim të tepruar për veten. Skam asnjë lloj interesi ndaj teje nëse sillesh këtu. Më ke thënë pse s’tregohesh xheloz, dhe prandaj se bej se s’jam interesuar . Je arrogante, je një nga ato vajzat që ke akuzuar Andin për dyfytërsi por je vete.

Ana: bravo të qoftë

Arbri: Ti kur ishim te Shiko Kush Luan më ke kërkuar që të dalim çift nga ty. Mohoje po deshe

Ana : Je i sigurt që ti kam thënë unë këto, të të vijë turp që thua këto, vetëm sepse unë s’të zgjodha

Arbri: Te Luana kur kemi në vallëzim ca më ke thënë, mohoje po deshe.

Ana: Se pranoj një gjë që se kam thënë.

Arbri: Ke kërkuar të më përdorësh. Unë e kam shoqëruar dhe në shtëpi me makinë dh emë ka thënë dua të dal çift me ty

Ana: Kjo është paturpsi Bora. Kur meshkujt nuk marrin atë që duan. Arbrit i kam thënë që kemi kimi bashkë, por kur e lashë pa takime e pashë që s’kisha reagim nga ai.

Arbri; Nuk je në listën time, s’je ti ajo që unë meritoj