Tre shenja që e keni lënë veten pas dore 0 34

Të gjithë e dimë që mund të kujdesemi më mirë për të tjerët nëse kujdesemi më parë për veten. Ne duhet të jemi të mirë për t’u dhënë kujdes dhe dashuri sa më të mirë njerëzve që duam.

Sidoqoftë, nënat janë aq të përkushtuara në kujdesin për fëmijët e tyre, partnerët e tyre dhe shtëpinë, saqë shpesh margjinalizojnë veten e tyre. Këtu janë disa shenja që ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje vetes dhe si ta bëni atë.

Ju nuk arrini të bëni gjithçka

Ka dy arsye pse nuk mund të bëni gjithçka që dëshironi. Arsyeja e parë është sepse lista për të bërë është shumë e gjatë (ju kujton diçka?) Dhe arsyeja e dytë është thjesht sepse ju e neglizhoni atë. Ju nuk jeni të interesuar të bëni punën tuaj sepse e dini që nuk do ta realizoni. Ju bëni shumë gjëra që nuk ju ngopin.

Shpesh jeni të lodhur ose të sëmurë

Ka raste kur askush nuk mund të heqë qafe gripin. Por ndonjëherë lodhja dhe gjendja e keqe ndodhin sepse nuk kujdesemi si duhet për veten tonë. Nëse nuk bëni gjumë të mjaftueshëm, mos hani mirë dhe mos pushoni sa duhet, është e natyrshme që ata të jenë të prirur ndaj sëmundjeve.

Keni zero durim

Kjo është shenja më e rëndësishme për një grua që ajo nuk i kushton mjaft kohë vetes. Shumicën e kohës ju filloni bisedat tuaja me nënat e tjera duke u thënë atyre sa ju irritojnë fëmijët tuaj ose sa të prapë dhe të pabindur janë. A keni menduar ndonjëherë se si është e mundur të ruani qetësinë dhe durimin tuaj kur ju vetë nuk keni kohë të “karikoni” bateritë tuaja?/Albeu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 7

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.