Thaçi në Hagë: Deklarohem i pafajshëm! Avokati mbrojtës: Do kërkoj lirimin e tij nga paraburgimi! Ku janë akuzat? 0 25

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha prerë para Gjykatës së Hagës se nuk i pranon asnjë prej akuzave të ngritura nga Gjykata Speciale.

“Akuza është krejt e paqëndrueshme dhe deklarohem i pafajshëm plotësisht. Ritheksoj se akuza është krejt e paqëndrueshme, deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat e akuzës si të paqëndrueshme”, tha Thaçi.

Ndërkohë, avokati i tij mbrojtës, David Hooper, tha në seancë se në akt-akuzat ndaj ish-Kreut të Shtetit nuk ka asnjë pretendim për “trafikun e organeve’ apo për “Shtëpinë e Verdhë”. Në fjalën e tij, avokati mbrojtës u shpreh se do të kërkojë lirimin e përkohshëm nga paraburgimi i Hagës për ish-presidentin Thaçi.

“Do të jem unë mbrojtësi kryesor që kam ndërmend të ndjek të gjitha seancat. Ne kemi disavantazhe që shkaktohen nga Covid dhe gjeografia. Duke pasur parasysh organizmin që duhet të bëjmë, kërkesën për të marrë vizat për të qenë këtu, do të sugjeronim datën 30 nëntor. Ju kanë ngritur një aktakuzë, megjithëse ishte e pazakontë dhe pak e pakuptimtë, megjithatë duhet sqaruar ku janë pretendimet për vjedhjen e organeve njerëzore? Dhe historia e “Shtëpisë së Verdhë”. Jo vetëm që është një njollë mbi Kosovën dhe kosovarët, por ishte ky pretendimi që krijoi këtë Gjykatë të Kosovës. Z. Thaçi i dinte që këto pretendime ishte gjepura dhe duke e ditur këtë ndihmoi Komisionin Evropian në krijimin e kësaj gjykate. Asgjë në këtë aktakuzë nuk flet për vjedhjen e organeve dhe krimet e tmerrshme që u pretenduan. Këto pretendime do të luftohen fuqimisht dhe unë pres t’i luftojmë me sukses.

Ne u çuditëm që ju e gjykuat të nevojshme të urdhëronit arrestimin e Thaçit, në vend që ta bënit me një fletëthirrje. Unë kam ndërmend të kërkoj sot pasdite lirimin e tij të përkohshëm. Nuk është e përshtatshme të bëhet kjo kërkesë pa e ditur se çfarë pretendon prokuroria se është rreziku i arratisjes. Ai është këtu dhe këtë sugjerim mund ta heqim. Sa i përket çështjes së dytë, nuk e di cilat janë pretendimet se ka pasur ndërhyrje. Ne duhet të dimë se çfarë po thuhet. Ne duam të marrim elementet specifikë të informacionit, përveç materialit mbështetës, që ka paraqitur prokuroria pas 26 gushtit. Po kështu do të kërkoj që kërkesa për lirim të përkohshëm të bëhet në javët e ardhshme, pasi të kemi marrë këtë informacion. Kjo Gjykatë, ndryshe nga të tjerat, merret me parimet e paraqitjes gojore të gjërave. Pra, pyetja që ngremë ne është “A e meriton ky person të mbahet në paraburgim apo jo?” Duke pasur parasysh që për 6 muaj prokuroria iu ka pëshpëritur në vesh, unë e mendoj që të them disa fjalë për Thaçin. Unë mund ta paraqes këtu si një person me integritet, që i ka shërbyer vendit të tij në luftë dhe në paqe, një burrë që ka arritur shumë dhe nuk i meriton këto pretendime”, u shpreh avokati. /B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kiara e bëri zgjedhjen e saj “Liqeni i Butrintit apo i Ohrit”? cfarë nënkuptoi ajo me përgjigjen e saj ?! 0 10

Moderatorja Kiara Tito ishte një ndër të ftuarat e të shtunës që lamë pas në emisionin e Luana Vjollcës, “Shiko Kush Luan”.

Ashtu siç dihet tashmë, secili prej të ftuarve merr pjesë në afterparty-n pas emisionit, ku përballet me pyetje pikante të cilave duhet t’i përgjigjet.

Kësaj here, pyetjet Kiarës ia bëri mikesha e saj e ngushtë, moderatorja Liesa Haxhiasllani.

Kiara s’mund t’i shpëtonte kurrësesi një pyetjeje lidhur me këngëtarin Butrint Imeri, me të cilin është përfolur aq shumë për një lidhje por nuk e ka pranuar kurrë.

Në fakt, pyetja që iu bë ishte me spec, pasi Kiara u vu përballë zgjedhjes:

“Më i bukur liqeni i Butrintit apo i Ohrit?”

“Të dy të bukur janë”- u përgjigj ajo, por e pyetur se ku ka kaluar më mirë, ajo theksoi atë të Ohrit.

Me këtë përgjigje, moderatorja nënkuptoi edhe një mesazh për të gjithë kuriozët, duke lënë të kuptohet se Butrinti është “e shkuar e harruar”, të cilën s’preferon ta rikthejë më në jetën e saj, pasi nuk ka kaluar “edhe aq mirë”.

Një vit nga tërmeti tragjik i Nëntorit 2019, EMRAT e viktimave dhe familjet që shuan përgjithmonë 0 15

Tërmeti tragjik i 26 Nëntorit 2019 që kujtohet sot, u mori jetën 51 personave dhe u shuan përgjithmonë disa familje. Më poshtë, po sjellim dhe njëherë në kujtesë emrat e të gjithë viktimave dhe familjeve që ose u shuan përgjithmonë, ose në jetë mbeti vetëm një anëtar i tyre.

Një nga familjet më te prekura nga tërmeti ishte familja Lala, ku 8 anëtarë të saj u nxorën të pajetë nga rrënojat. I gjallë doli vetëm 17 vjeçari Ramë Lala, i cili u dërgua më pas për kurim jashtë vendit. 

Viktimat janë:null

– Sahadete Lala, 79 vjeç
– Ilir Lala, 52 vjeç i paralizuar prej vitesh
– Marjeta Lala, 31 vjeç nëna e gjashtë fëmijëve
– Griselda Lala, 19 vjeç, motra e Rama Lalës
– Amelia Lala 9 vjeçe
– Emilio Lala 6 vjeç, djali
– Dionis dhe Dionisa Lala binjaket 2 vjeçare te familjes.

Një tjetër familje që u shua si pasojë e lëkundjeve të forta të mëngjesit të 26 Nëntorit ishte dhe familja Cara nga Thumana, e cila humbi nën rrënoja 6 anëtarë të saj. Në jetë por të plagosur u nxorën nga familja Cara kryefamiljari Albert Cara 54 vjeç dhe Lindita Cara.

– Fatmira Cara 53 vjeç,
– Hasan Cara vjeç 18,
– Anthi Cara vjeç 72,
– Almir Cara vjeç 29,
– Stela Zvergeci vjeç 21, e fejuara e Almir Carës, nga Korça
– Erisa Cara, 28 vjeçe.

Tragjik ishte dhe fati i familjes Reçi, 4 anëtarët e së cilës u larguan përgjithmonë nga kjo botë dhe lanë pas shumë dhimbje për të afërmit, ashtu si për të gjithë viktimat që kujtohen sot. Eduard Reçi mbeti nën rrënoja bashkë me bashkëshorten, djalin dhe vajzën. Kjo e fundit, Kristi Reçi ishte e fejuara e djalit të kryeministrit Rama, Greg Rama.

-Eduard Reci 54 vjeç,
-Dolora Reci 49,
-Kristi Reci 25 vjeç,
-Klaus Reci 21-vjeçar.

Një prej viktimave të tërmetit të 26 nëntorit, Klement Çupi kishte dy ditë që ishte kthyer në atdhe nga Anglia, ku edhe punonte si taksist. Ai humbi jetën bashkë me nënën dhe babain, nga rrënojat i gjallë doli vetëm i vëllai, Nikolin Çupi.

-Klement Çupi ,37 vjeç
-Hajredin Çupi 66 vjeç
-Lutfie Çupi.

Familja Greku ishte një tejtër familje që u shua nga tërmeti tragjik. 31 vjeçari Saimir Greku qëndroi i fortë për shumë orë nën rrënojat e gurta. Komunikoi vazhdimisht me ekipin e shpëtimit derisa ata ia dolën ta nxjerrin gjallë. Për shkak të plagëve të shumta, Saimiri nuk ndërroi jetë kur doli nga gërmadhat. Viktimë bashkë me të mbetën dhe dy prindërit.

– Saimir Greku
– Pëllumb Greku 57 vjeç 
– Çelike Greku.

Viktima mbetën edhe Drita Cakoni 15 vjeç dhe i ati Kastriot Cakoni 58 vjeç. Fatmirësisht nga kjo tragjedi shpëtoi gruaja e Kastriotit së bashku me djalin të cilët sot janë strehuar nga shteti.

Nënkolonel Bajram Hajdarmataj 54 vjeç, ishte një tjetër viktimë e tërmetit te 26 nëntorit. Ai humbi jetën në Kavalishencën e Ministrisë se Brendshme ne Durrës, e cila u shembë nga lëkundjet. Gjithashtu viktima mbetën dhe dy vëllezërit nga Kosova, Isah Abazi 29 vjeç dhe Shemsedin Abazi 32 vjeç, te cilët lanë pas dy fëmijë dhe kishin ardhur ne Shqipëri për te punuar si mekanikë.

I trishtë ishte dhe fati i Diena dhe Esiela Karanxha, nënë e bijë që u larguan përgjithmonë. Diena vite më parë kishte humbur dhe bashkëshortin, ndërsa në 26 Nëntor ndërroi jetë vetë bashkë me vajzën 8 vjeçare. Edhe nëna e Dienës, Roza Meçja, u nxor e pajetë nga rrënojat.

Viktimë e tërmetit tragjik mbeti dhe Eviola Broshka, balerina 28 vjeçare e cila humbi jetën tek hotel Mira Mare ne Durrës. Tragjik ishte dhe fati i 26 vjeçarit Kristian Preçi, i cili arriti të dilte nga rrënojat i gjallë por humbi jetën si pasojë e aksidentit rrugës për në spital.

Ersid Hoxholli 32 vjeç, gjithashtu pati një fat të trishtë. Për shkak të stresit dhe panikut u hodh nga pallati në Mamurras dhe ndërroi jetë. Edhe Selvie Lala, 77 vjeçe ndërroi jetë nga tërmeti bashkë me mbesën Arjela Lala, 4 vjeçe.

– Aderina Kadili nga Thumana
– Sadik Qato nga Durresi, 85 vjeç,
– Rozeta Mecja, 59 vjeç nga Durrësi
– Sotiraq Misha , 49 vjeç nga Durrësi
– Nafije Rexhepi nga lagjja 4 nga Durrësi
– Flatar Zenelaj 64 vjeç nga Durrësi
– Xhuljeta Gjana 60 vjeç nga Durrësi
– Bukurie Leka, 80 vjeç nga Thumana
– Fatmira Cuka 44 vjeç
– Sardi Cuka 19 vjeç
– Bukurie Leka,
– Suada Hysa 18-vjeç
– Diestela Steneci,
– Xhesika Biqiku 20 vjeç, ndërroi jetë në spitalin e Traumës, i ra në kokë tulla e pallatit në Kombinat.