Të pasurit po kurohen në Turqi? Shpërthen Rama: Ministrat po mjekohen në Shqipëri 0 30

“Cilët politikanë çojmë në Turqi? Damian Gjiknuri nuk është në Turqi, as ministrja e Financave, as Blendi Klosi…”

Kryeministri, Edi Rama u shpreh nga Vlora se asnjë ministër i kabinetit të tij qeverisës që është prekur nga Covid-19, nuk ka shkuar për kurim në Turqi.

Rama tha se nuk mund të ndalohet askush që të shkojë të marrë mjekim jashtë vendit, por ministrat ndodhen në Shqipëri.

Edi Rama: 

Cilët politikanë çojmë në Turqi? Damian Gjiknuri nuk është në Turqi, as ministrja e Financave, as Blendi Klosi. Ne nuk mund të ndalojmë, askënd që të shkojë edhe në Turqi, por anëtarët e qeverisë janë këtu të gjithë. 

Ca e kanë kaluar dhe janë duke e kaluar dhe nëse do të jetë nevoja do të shkojnë në spitalin publik. Shefja e epidemiologjisë së Shqipërisë, Silva Bino e pati në gjendje të rëndë, nuk iku në Turqi e kaloi në spitalin Infektiv.

Nuk ka mundësi? Patjetër që ka. Por pse shkoi te Infektivi? Duke qenë në brendësi të të gjitha e di se nuk ka në Turqi më shumë sesa këtu dhe e di shumë se mjekët dhe infermierët tanë janë heronj. 

Nuk ka pyll pa derra, ka derra në parlament, opozitë, në cdo fushë, edhe mes mjekëve dhe infermierëve, por e them me përgjegjësi, por shumica dërrmuese e mjekëve shqiptarë janë absolutisht në lartësinë e detyrës. /albeu.com/ #albaniareport_al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmeti tragjik/ Varhelyi publikon pamjet e trishta nën rrënoja: BE vazhdon të jetë pranë Shqipërisë, rindërtimi transparent 0 9

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, jep një mesazh në 1-vjetorin e tërmetit tragjik që tronditi Shqipërinë, teksa publikon publikon pamje të trishta nga rrënojat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit.

Varhelyi shkruan se edhe pas një viti Bashkimi Evropian vijon të qëndrojë pranë Shqipërisë, duke ndihmuar në rindërtimin e shkollave dhe vendeve të trashëgimisë kulturore, të dëmtuara nga tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës rihter.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Evropian në shkurt, Bashkimi Evropian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore. E rëndësishme është që rindërtimi pas tërmetit ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë”, thekson komisioneri.

 

(BalkanWeb)

Kiara e bëri zgjedhjen e saj “Liqeni i Butrintit apo i Ohrit”? cfarë nënkuptoi ajo me përgjigjen e saj ?! 0 14

Moderatorja Kiara Tito ishte një ndër të ftuarat e të shtunës që lamë pas në emisionin e Luana Vjollcës, “Shiko Kush Luan”.

Ashtu siç dihet tashmë, secili prej të ftuarve merr pjesë në afterparty-n pas emisionit, ku përballet me pyetje pikante të cilave duhet t’i përgjigjet.

Kësaj here, pyetjet Kiarës ia bëri mikesha e saj e ngushtë, moderatorja Liesa Haxhiasllani.

Kiara s’mund t’i shpëtonte kurrësesi një pyetjeje lidhur me këngëtarin Butrint Imeri, me të cilin është përfolur aq shumë për një lidhje por nuk e ka pranuar kurrë.

Në fakt, pyetja që iu bë ishte me spec, pasi Kiara u vu përballë zgjedhjes:

“Më i bukur liqeni i Butrintit apo i Ohrit?”

“Të dy të bukur janë”- u përgjigj ajo, por e pyetur se ku ka kaluar më mirë, ajo theksoi atë të Ohrit.

Me këtë përgjigje, moderatorja nënkuptoi edhe një mesazh për të gjithë kuriozët, duke lënë të kuptohet se Butrinti është “e shkuar e harruar”, të cilën s’preferon ta rikthejë më në jetën e saj, pasi nuk ka kaluar “edhe aq mirë”.