Të jetosh në Finlandë aty ku drejtojnë vetëm gratë 0 23

Finlanda u komentua gjatë një vit më parë, kur 34-vjeçarja Sanna Marin u bë kryeministrja më e re në botë. Por kjo nuk ishte e vetmja gjë që tërhoqi vëmendjen: Finlanda qeveriset nga një qeveri koalicioni e përbërë nga pesë parti, të gjitha të drejtuara nga gra. Pra, si është jeta në Finlandë, një vit pas udhëheqjes së grave?

Finlanda ‘”interesohet për atë që njerëzit e tjerë mendojnë”
Megjithëse gratë mbeten shumë të papërfaqësuara në qeveritë në të gjithë botën, në Finlandë, Marin është kryeministrja e katërt grua.

“Ne jemi një vend i vogël, kështu që jemi shumë të interesuar për atë që njerëzit e tjerë mendojnë për ne. Barazia është pjesë e identitetit të vendit, kështu që njerëzit ndoqën shumë atë që po bënte kjo qeveri,” tha Johanna Kantola, profesoreshë për studimet gjinore në Tampere University.

Marin vjen nga një familje e klasës punëtore dhe u zgjodh në këshillin e qytetit Tampere kur ishte 27 vjeç. Ajo u zgjodh për herë të parë në parlamentin e Finlandës në vitin 2015. Marin ka një axhendë që përfshin politika progresive mbi barazinë gjinore dhe ndryshimin e klimës.

Por Covid-19 ka qenë një sfidë e re për pesë udhëheqëset e partive, të cilat janë edhe ministre në qeveri. Megjithatë përgjigjja ishte efikase

Qeveria e Finlandës është vlerësuar për reagimin e saj të hershëm ndaj krizës së Covid-19. Finlanda mbylli shkollat dhe vendin më 16 mars me pak më shumë se 300 raste të regjistruara me virus.

Për shumë ekspertë, është pjesë e listës së vendeve që duket se kanë reaguar herët, pjesërisht për shkak të veprimeve të qarta dhe të hershme për të luftuar pandeminë.

Edhe pse infeksionet janë rritur tani që është vala e dytë, udhëheqja e Marin vlerësohet si një ndër më të mirat.

Vala e dytë teston popullaritetin e qeverisë së Marin

Përkundër këtyre sukseseve të hershme, qeveria Marin tani përballet me kritika më të forta lidhur me përgjigjen e saj ndaj Covid-19. Finlanda është në mes të një vale të dytë të Covid-19 me qindra infeksione në ditë. Deri më tani, ka pasur më pak vdekje sesa gjatë valës së parë. Por të gjitha qeveritë po përballen me kritika në një kohë të jashtëzakonshme si pandemia.

Progresi mungon në disa fusha

Shumë ekspertë thonë se është e vështirë të gjykosh qeverinë aktuale sepse ato nuk kanë ecur përpara në shumë nga përparësitë e tyre. Disa vënë në dukje se qeveria duhet të ndryshojë politikat për njerëzit transgjinorë sepse nuk janë progresive. Qeveria ka thënë se është përkushtuar për ta ndryshuar atë.

Zgjedhjet e ardhshme të vendit nuk janë planifikuar deri në prill 2023, kështu që nëse parlamenti nuk shpërndahet, qeveria do të vazhdojë të ketë kohën për të ndjekur axhendën e saj, por asgjë nuk është e sigurt në këtë situatë të ndërlikuar për shkak të pandemisë./lapsi.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafikim droge, arrestohet 39-vjeçari në Vlorë, pritet ekstradimi në Itali (DETAJE) 0 10

Një 39-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, apsi ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafikim i lëndëve narkotike”.

Bëhet me dije se në pranga ka rënë shtetasi P. N., 39 vjeç, banues në Dukat, Vlorë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Lecce-s, Itali, i ka caktuar urdhër-arresti për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafikim i lëndëve narkotike”, për të cilat maksimumi i dënimit është 20 vite.

Njoftimi i policisë:

Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme për kapjen e personave në kërkim ndërkombëtar.

Vihet në pranga një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar e ndërkombëtar, nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana, u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar P. N., 39 vjeç, banues në Dukat, Vlorë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Lecce-s, Itali, i ka caktuar urdhër-arresti për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafikim i lëndëve narkotike”, për të cilat maksimumi i dënimit është 20 vite.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, po vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Horoskopi ditor: 13 janar 2021 0 17

Dashi

Nesër dita do të fillojë shumë mirë por do të keni ndryshime humori që mund të prishin gjithçka. Për këtë arsye, jini të kujdesshëm edhe në dashuri. Në punë, rishikoni disa gjëra.

Demi

Një lajm i shkëlqyeshëm për ju nesër veçanërisht në lidhje me sferën e ndjenjave falë pranisë pozitive të Venusit. Sa për punën mundohuni të mos bëni shumë.

Binjakët

Vëmendje në dashuri nesër: në fakt dita do të jetë e dobishme, sidomos në mëngjes, për të pastruar disa keqkuptime që kanë lindur me partnerin. Mundohuni të relaksoheni pak.

Gaforrja

Horoskopi i Paolo Fox tregon se nesër me të vërtetë do të kuptoni se dëshironi të ndryshoni diçka në jetën tuaj dhe do të keni një dëshirë të lindur për të udhëtuar. Në punë, pranoni një ndryshim vetëm nëse vërtet ia vlen.

Luani

Horoskopi i Paolo Fox sinjalizon se nga nesër Venusi nuk është më kundër dhe situata të caktuara në dashuri mund të zhvillohen pozitivisht. Në punë përpiquni të planifikoni gjithçka për të mos u vonuar.

Virgjëresha

Nesër do të duhet të përpiqeni të jeni shumë më të qartë me partnerin dhe të sqaroni situata të caktuara. Kushtojini vëmendje diskutimeve me familjen dhe miqtë: edhe nëse doni të vërtetoni idetë tuaja, përpiquni të kuptoni edhe të tjerët.null

Peshorja

Horoskopi i Paolo Fox specifikon që do të keni mundësinë të takoni njerëz të rinj dhe të sqaroheni me të njohurit e vjetër. Mund të ketë ndryshime në punë dhe mund të duhet të lini diçka prapa.

Akrepi

Nesër do të fitoni në dashuri falë Hënës së favorshme. Kur bëhet fjalë për punën, ju jeni shumë të motivuar dhe mund të zgjasni një marrëveshje dhe të bëni zgjedhje të dobishme për të ardhmen.

Shigjetari

Nesër do të jetë një ditë pozitive për dashurinë kështu që nëse jeni të interesuar për dikë, merrni zemër dhe hap përpara. Në vend të kësaj, mos u tregoni shumë kërkues në historitë e krijuara. Ka qëllime në punë që mund t’i arrini më lehtë.

Bricjapi

Horoskopi i Paolo Fox ju tregon se do të jetë një ditë pozitive. Në dashuri, përkushtojuni më shumë partnerit ndërsa në punë mund të zgjidhni një situatë të vështirë, por kushtojini vëmendje shpenzimeve.

Ujori

Nesër do të jetë një ditë intriguese sa i përket ndjenjave: shumë pasion me partnerin. Në vend të kësaj, jini të kujdesshëm në familje pasi mund të ketë ndonjë tension me një anëtar të familjes.

Peshqit

Harrojeni të kaluarën dhe jetoni të tashmen duke u përpjekur të takoni njerëz të rinj që mund të çojnë në diçka vërtet shumë të rëndësishme. Në punë duhet të keni kujdes që të mos i merrni gjërat shumë sipërfaqësisht. /noa.al/