Takim me Studentë, pedagogë dhe profesionistë të cilët kanë mbaruar studimet brenda dhe jashtë Shqiperisë 0 33

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe Profesor Selami Xhepa Rektor i Universitetit  Europian te Tiranës,,  zhvilluan nje bashkëbisedim  me studentë, pedagogë dhe profesionistë të cilët kane studiuar në Shqiperi ,në vendet e BE dhe SHBA. Ky bashkëbisedim me rastin e 8 Dhjetorit ditën e Levizja studentore, riktheu ditët e protestave të sdutentëve, por mbi të gjitha gjëndjen jashtëzakonisht të rënde ekonomike dhe politike mbas 30 vitesh në Shqipëri.

Profesot  Xhepa dhe Kryetari I PR Mediu vlerësuam, rolin dhe kurajon e studentëve të Dhjetorit në përballjen dhe përmbysjen e sistemit  komunist dhe fillimin e pluralizmit shqiptar me themelimin e Partise Demokratike.

Ata evidentuan arritjet e pluralizmit dhe demokracisë shqiptare në këto 30 vite, por dhe problemet qe kane shoqeruar tranzicionin e gjatë shqiptar.

Profesor Selami Xhepa theksoj se Partia Demokratike ,Partia Republikane si dhe e djathta ishin promotor të zhvillimit të ekonomisë së tregut dhe vlerave të demokracisë liberale në një shtet tërrësisht te rrënuar politikisht dhe ekonomikisht nga diktatura komuniste si asnjë vend tjetër I lindjes komuniste.

Motivi shqiptarëve I cilu u kthye në qëllim kombëtar ishte”Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”, në partneritet me ShBA dhe BE për të integruar Shqiperinë dhe kombin shqiptar drejt strukturave Euro-Atlantik.

Kryetari PR Mediu theksoj se antaresimi I Shqiperise ne NATO, Liberlizimi I vizave janë nga fitoret me rendësi të madhe historike për shqipatrët nën qeverisjen e kryesuar nga z Berisha.

Këto arritje kombëtare erdhën për shkak  të luftës me  krimin dhe korrupsionin dhe duke u orientuar në reforma te thella ekonomike dhe institucionale.

Mediu theksoj nevojen e një ndryshimi të domosdoshëm në qeverisje dhe parlament, qëllimi ynë duhet të jetë ndertimi I Shtetit të së Drejtës, standarteve Europiane kushtetuese,  ku përcaktohen qartë roli I 3 pushteteve kontrolli dhe balancimi I tyre në mbështetje të lirive dhe të drejtave te qytetarëve shqiptarë.

Ndërtimin e një Shteti ku drejtësia duhet ti sherbejë interesit te qytetarëve dhe të garantojë barazinë perballë ligjit.

Për fatin e keq sot nuk jemi nje Republike Parlamentare por një  Republikë e një individi te Edi Rames I cili ka ndërtuar një regjim te korruptuar, duke shkatërruar ekonominë, liritë dhe të drejtat e shqiptarëve dhe duke ju kundërvëne Europës.

Parlamenti duhet të jetë një institucion I rëndësishem që përfaqëson interesat e qyetarëve dhe si  I tillë,  duhet patjetër të ketë mundësi të zgjedhin deputetët që do I përfaqësojnë,  si dhe deputet të jenë të përgjegjshëm përballë qytetareve dhe jo vetëm partive politke.

Zhvillimi I ekonomisë kërkon politika mbështetëse ndaj biznesit, taksa te ulëta dhe siguri juridike.

Shqiperia është vendi me i varfër në Europë jo se i mungojnë resurseset dhe kapacitet njerëzore, por sepse i mungon një qeverisje e drejtë. Regjimi I korruptuar I Edi Ramës,  taksat e qytetarëve i përdor për afera korruptive dhe politika klienteliste.

Shumë student ngritën shqetësimin e pamundesisë për punësim,  apo vleresim te meritës së tyre si dhe  pamundësisë për të hapur dhe zhvilluar biznes,  prandaj kjo situatë e rëndë ka detyruar bashkëmoshatarët e tyre të largohen nga Shqipëria.

Ata theksuan se Universitetet duhet të gëzojnë autonomine e tyre dhe te mos jenë nën kontrollin e qeverisë.

Në përfundim të gjithë bashkëbiseduesit theksuan nevojën e përfshirrjes në politke për të ndryshuar Shqiperinë në 25 Prill dhe per tu ribashkuar me Europën me nje qeverisje te djathtë dhe të pergjegjshme.

Opozita e ka të domosdoshme angazhimin në garën e saj elektorale dhe qeverisëse të njerëzve të aftë, pedagogë, intelektualë, studentë dhe profesionistë të aftë të cilët punojnë brenda dhe jashtë Shqiperisë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 8

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 11

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle