Sulmi në Vjenë/ Dy burra të arrestuar në Zvicër vizituan terroristin e dyshuar në korrik 0 27

Dy burrat e arrestuar në qytetin zviceran Uinterthur afër Cyrihut javën e kaluar për lidhje të mundshme me një sulm xhihadist në Vjenë më 2 nëntor vizituan agresorin në korrik dhe ai mund të ketë vizituar rajonin e Cyrihut, raportuan mediat zvicerane te dielën.

Në Vjenë, një gjykatë urdhëroi që dy persona të tjerë të rivendosen në paraburgim në lidhje me sulmin, në të cilin katër persona u vranë, duke e çuar totalin e personave në  paraburgim atje në 10 gjithsej, i tha një zëdhënëse e gjykatës Reuters-it, duke konfirmuar raportet në mediat austriake.

Raportet zvicerane hodhën një vëmendje të mëtejshme në qendrën dikur të spikatur industriale pranë Cyrihut, ku zyrtarët thonë se një xhami tani e mbyllur tërhoqi predikuesit që mbështesnin “gjuhën e urrejtjes”. Një burrë i quajtur “Emiri i Uinterthur” u dënua me 50 muaj burg në shtator për rekrutim të disa individëve për Shtetin Islamik.

Gazeta zvicerane NZZ am Sonntag tha se dy burrat, të moshës 18 dhe 24 vjeç, udhëtuan në Vjenë midis 16 korrikut dhe 20 korrikut për të takuar agresorin e ardhshëm në një vend të panjohur, duke cituar “dy njerëz të mirëinformuar”.

Gazeta gjithashtu tha se personi i armatosur, i cili u qëllua për vdekje nga policia pasi vrau katër persona në qendër të kryeqytetit austriak, mund të ketë udhëtuar në kantonin e Cyrihut në një moment midis 21 korrikut dhe 2 nëntorit, duke përmendur të njëjtët dy pa emër burime, të cilat nuk i specifikoi më tej.

Gazeta SonntagsZeitung tha se të dy burrat kishin vizituar sulmuesin e Vjenës këtë verë në banesën e tij, pa cituar burime. “Ende mbetet plotësisht e paqartë nëse të dy burrat thjesht vizituan terroristin e Vjenës ose nëse ata mund të jenë të lidhur me sulmin,” tha gazeta.

Autoritetet zvicerane kanë thënë se dy burrat ishin “padyshim miq” të agresorit dhe ishin takuar personalisht, por Policia e kantonit të Cyrihut nuk pranoi të komentonte mbi raportet dhe punën e prokurorëve të Cyrihut.

Austria të premten pranoi “gabime të patolerueshme” në trajtimin e inteligjencës vendasve ndaj agresionit dhe agresorët. Policia e Vjenës tha se njerëzit nga Gjermania të cilët po monitoroheshin nga inteligjenca gjermane qëndruan në Austri gjatë verës dhe gjithashtu takuan agresorët atje./balkanweb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Malësore 24 karat, vajza e Emina Cunmulajt u jep mësime valleje shokëve të klasës 0 3

TIRANE

Një familje aq e pasur sa e Eminës dhe bashkëshortit të saj Sam, të jep përshtypjen se e kanë shumë të thjeshtë të shohin jetën e tyre komode, pushimet, rrobat e shtrenjta, udhëtimet e largëta.

Por jo! Emina i bën të gjitha këto, por e kthen përherë kokën pas duke mos harruar asnjëherë origjinën e saj. Por modelja shqiptare  tashmë po u mëson edhe vajzave ta kthejnë. I sjell çdo herë në vendin e saj, u flet shqip dhe tani po na tregon edhe që u mëson vallet tona, traditat.

Këtë herë Emina e ka veshur vajzën me kostum popullor malësoreje. Sepse Ella ka një mision të veçantë. Do t’u mësojë shokëve të klasës të kërcejnë shqip.

“Malësorja e mamit! Duke iu mësuar miqve të saj në shkollë për kërcimet popullore shqiptare”-shkruan Emina.

Shokët e Ellës nuk e njohin muzikën tonë, ama një gjë është e sigurt, e njohin-se njohin do kërcejnë të gjithë. Ritmeve të valleve tona nuk u reziston kush!

foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri

//B.W

Horoskopi për ditën e sotme, 4 dhjetor 2020 0 6

Dashi

Tregohuni të duruar, pasi përpjekjet tuaja të vazhdueshme në aspektin profesional do të sjellin rezultate të mira. Mund të prezantoheni me një skemë të re financiare, por shihni me kujdes avantazhet dhe disavantazhet e saj. Në aspektin personal do të kalohet një ditë ndryshe.

Demi

Mund të keni energji të re në jetën tuaj të dashurisë. Martesa është një bekim, dhe sot do ta përjetoni këtë. Aftësia juaj për të reaguar shpejt ndaj problemeve do t’ju sjellë njohje të reja.

Binjakët

Do të keni dëshirë të përfshiheni në aktivitete në natyrë, për shembull meditim ose joga. Kaloni më shumë kohë me familjen, në mënyrë që të shmangni kritikat. Sa i përket marrëdhënies në çift, do kaloni një ditë emocionuese.

Gaforrja

Ka gjasa të impresiononi njerëzit rreth jush me sjelljen tuaj pozitive. Sipërmarrjet e reja do të jenë premtuese. Tregohuni origjinalë në bisedat tuaja, pasi tepricat nuk do t’ju çojnë askund.

Luani

Ka gjasa të përballeni me kritika për shkak të paragjykimeve. Fitimet monetare nga burime të paplanifikuara do t’ju zbukurojnë ditën. Shmangni humbjen e durimit për çështje të vogla, pasi kjo do të dëmtojë vetëm interesat tuaja.

Virgjëresha

Nëse jeni ndjerë të frustruar kohët e fundit, një qasje pozitive sot, do të sjellë një ndryshim mjaft të mirë. Do të merrni kohë të konsiderueshme për të kaluar me miqtë dhe familjen. Mos e zhgënjeni të dashurin tuaj sot, pasi mund t’ju hapen probleme.

Peshorja

Do të jetë një ditë e mbushur me të qeshura dhe shumica e gjërave do të vijojnë ashtu siç dëshironi. Disa persona të kësaj shenje, rekomandohen të investojnë në pasuri të paluajtshme. Sot do të jeni plot me ide të mira, madje mund të tejkaloni pritshmëritë tuaja.

Akrepi

Motivojeni veten për të qenë më optimistë. Dikush me plane dhe ide të mëdha do t’ju tërheqë vëmendjen. Sa i përket marrëdhënies në çift, dita do të jetë e mbushur me dashuri, puthje, përqafime dhe argëtim.

Shigjetari

Mos shpenzoni shumë për argëtim ose për të ndryshuar pamjen tuaj. Ndërhyrja juaj në kohë do të ndihmojë shumë një mikun/miken tuaj. Veprimet tuaja do të jenë frymëzim për të tjerët. Partneri/ja juaj ka gjasa të mos i vlerësojë gjestet tuaja për dashurinë.

Bricjapi

Mos lejoni që shqetësimet të prishin qetësinë tuaj shpirtërore. Bëni më të mirën tuaj për ta shmangur këtë, pasi shumë ankth dhe shqetësim mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor dhe fizik. Bëni kujdes me kolegët në punë.

Ujori

Miqtë do t’ju zbukurojnë ditën, pasi mund të planifikojnë diçka emocionuese për mbrëmjen. Përpjekjet për të përmirësuar pamjen do të kthehen në kënaqësinë tuaj. Do të ndjeni ngrohtësinë e dashurisë së partnerit/es suaj në një moment dobësie gjatë ditës.

Peshqit

Shmangni përballjet e panevojshme, pasi kjo vetëm do t’ju shkaktojë stres të padëshiruar. Do të merrni përgjegjësi shtesë profesionale, që do të çojnë në pagë më të lartë dhe një pozitë më të mirë.//B.W