Studimi i ri për COVID-19: Burrat humbin më shpejt antitrupat 0 25

Historikisht, hulumtimet mjekësore shpesh kanë pasur një qasje unike që përfshin të dy burrat dhe gratë, pavarësisht nga provat në rritje që sekset ndryshojnë në mënyrën se si ata luftojnë një sëmundje të veçantë.

Është përcaktuar gjithashtu që ekziston një mundësi më e madhe që gratë të infektohen me koronavirus në një masë më të madhe, por që ato janë më rezistuese se burrat, të cilët pretendohet të vdesin kryesisht për shkak të infeksionit.

Studimi përfshiu pothuajse gjashtë muaj hulumtime që përfshinin 308 anëtarë të stafit në spitalet në Universitetin e Strasburgut në Francë, dhe në të cilin konfirmohej infeksioni i koronavirusit. Shumica e këtyre pacientëve kishin simptoma të lehta të sëmundjes.

Antitrupa të ndryshëm u matën duke përdorur tre lloje të analizave në dy lloje studimesh për një periudhë prej 172 ditësh. Në mostrën e parë të gjakut, burrat mbi 50-vjeç dhe ata me një indeks të shëndetshëm të masës trupore kishin nivelet më të larta të antitrupave.null

Në një mostër tjetër, nivelet e antitrupave (përfshirë proteinat neutrale funksioni i të cilave është të parandalojnë ngjitjen e virusit në qelizat njerëzore) ranë më shumë te burrat sesa te gratë, pavarësisht nga mosha dhe pesha.

“Hulumtimet kanë treguar që burrat kanë nivele më të larta të antitrupave sesa gratë në fazën akute, por që përkundër kësaj përgjigje më të mirë imune në fillim të infeksionit, nivelet e tyre të antitrupave bien me kalimin e kohës dhe shumë më shpejt. Nga ana tjetër, gratë e kanë mbajtur atë nivel”, tha Samira Kremer, shefe e virologjisë në spitalet e Universitetit të Strasburgut dhe një nga autorët e studimit.

Një tjetër nga autorët e studimit, Oliver Schwartz, tha se kjo rënie e antitrupave varet nga sa është arritur niveli i tyre në fillim të infeksionit.

“Pra, nëse keni më shumë antitrupa në fillim, do të keni një rënie më të shpejtë, por ne ende duhet të zbulojmë pse,” tha ai.

Sabra Klein nga Universiteti Johns Hopkins deklaroi se krijuesit e vaksinave duhet të analizojnë këto të dhëna në mënyrë që të jenë në gjendje të krahasojnë reagimet meshkuj dhe femra ndaj tyre, pasi ekziston një mundësi që rënia e antitrupave te burrat të jetë po aq e shpejtë pas vaksinimit.

“Nëse antitrupat te burrat zvogëlohen në një masë më të madhe sesa te gratë edhe pas vaksinimit, ekziston mundësia që burrave t’u duhet një vaksinë tjetër për të rivendosur antitrupat, në mënyrë që të mbajnë imunitetin,” tha ajo.//B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Fëmijët po infektohen në masë nga Covid-19’, mjekja shqiptare PARALAJMËRON prindërit, ja çfarë doli nga testi i 9-vjeçares 0 15

Kohët e fundit ka pasur një rritje të numrit të moshave të reja, të infektuar me koronavirus.

Po ashtu, është ngritur alarmi për shtimin e numrit të fëmijëve të shtruar te Pediatria në QSUT, të cilat janë infektuar me Covid-19.

Mjekja Lida Shosha ka bërë thirrje që të tregohet mjaft kujdes edhe ndaj fëmijëve, pasi janë po aq të rrezikuar nga virusi sa të rriturit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo ka publikuar rezultatin e testit serologjik të një 9-vjeçareje, e cila edhe pse ka pasur mjaft anti-trupa për shkak të infektimit të parë, është riifektuar me koronavirus.

Postimi i plotë

Femijet po infektohen ne masë. Kujdes!!! Femijet infektohen dhe transmetojne covidin. Mbroni jeten e femijeve tuaj. Ndonese mund te kene antikorpe te bollshme, pasi mund ta kene kaluar pa u ndjere mund te ri-infektohen perseri.

Merni ne konsiderate Covidin vec gripit stinor. Bejini tampon femijeve. Ne te njejten dite, serologjia 178.4 {numer shume i larte antikorpesh, qe normalisht duhet te mbronin nga nje ri- infektim) të fëmijës.

Tamponi +++ , ne te njejten dite, konfirmon kliniken e #riinfektimit nga Covid, me temperature te larte, kolle, lodhje te femijes dhe alterim te ndjeshem te PCR, sedimentit, leukociteve, D-Dimerit.

//NewsBomb

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 12

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱