Studimi i ri: Kush ka kaluar COVID-19 mund të ketë simptoma edhe për 6 muaj 0 58

Një studim i ri nga ‘’The Lancet’’ publikuar së fundmi ka dalë në konkluzionet se një pacient që ka kaluar COVID-19 mund të ketë simptoma të virusit deri në 6 muaj.

Bazuar në fakte konkrete, studimi në Ëuhan del me përfundimin se nga 1 mijë e 700 pacientë, 76% e tyre kishin të paktën nj simptomë muaj të tërë pasi lanë spitalin.

Ndër simptomat më të zakonshme janë lodhja dhe vështirësitë në gjumë, e para e vërejtur në 63% të pacientëve kurse e dyta në 26% të tyre.

Ndërkohë në 23% të pacientëve ka simptoma si komplikime psikologjike afatgjata, me ankth ose depresion. Për pacientët që u dëmtuan më shumë nga COVID-19 nuk mungonin dëmet afatgjata në mushkëri, teksa vlen të përmendet se ky studim i ‘’The Lancet’’ është më i madhi për simptomat e COVID-19 në terma afatgjata.

 

 

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.