Statujë gjigande prej ari për qenin e preferuar të presidentit 0 19

Presidenti i Turkmenistanit i ka bërë racës së tij të preferuar të qenve me nderin më të lartë – një statujë gjigande prej ari.

Gurbanguly Berdymukhamedov përuroi të martën statujën e 6 metra të lartë të qenit Alabay në kryeqytetin Ashgabat.

Alabay është një varietet turkmen i qenit të stanit të Azisë Qendrore dhe është listuar në trashëgiminë kombëtare të vendit.

Nuk është hera e parë që raca nderohet nga presidenti pasi vitin e kaluar ai i kushtoi një libër Alabayt.

Pavarësisht nga madhështia e statujës, shumica e popullsisë së Turkmenistanit është e varfër. Ai vlerësohet si vendi me më pak liri në botë nga organizata e lirisë së shtypit RSF, madje edhe më poshtë se Koreja e Veriut.

Statuja është e vendosur në një zonë rezidenciale të krijuar për nëpunës civilë, sipas Eurasianet.

Ajo përmban një ekran LED me pamje video të racës në situata të ndryshme. Është e paqartë se sa ka kushtuar ndërtimi i statujës.

Media shtetërore thotë se statuja pasqyron “krenarinë dhe vetëbesimin” e racës.

Por presidenti Berdymukhamedov nuk ka dashuri vetëm për qentë. Ai ka folur për pasionin e tij për kuajt vendas Ahal Teke, të njohur për bukurinë dhe qëndrueshmërinë e tyre.

Në vitin 2015, u zbulua një statujë e artë e presidentit që kalëronte një kalë të tillë./ Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaksina e Moderna 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda me COVID-19 ! 0 3

Janë publikuar të dhënat mahnitëse për vaksinën e Moderna-s, e cila pas provave të para duket se ka rezultuar 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda të infektimit me virusin Covid-19.

Sipas CNN, kompania i kërkoi FDA-së të rishikojë një grup të zgjeruar të të dhënave që tregon se vaksina është 94.1% efektive në parandalimin e COVID-19 dhe 100% efektive në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

“Kjo është befasuese”, ka thënë Dr. Paul Offit, një anëtar i komitetit këshillues të vaksinave të FDA.“Këto janë të dhëna të mahnitshme”.

Ndërkohë shefi mjekësor i Moderna tha se ai u bë emocional kur pa të dhënat të shtunën në mbrëmje.

“Ishte hera e parë që e lejova veten të qaja”, citohet të ketë thënë Dr. Tal Zaks. “Ne jemi në pritje të plotë për të ndryshuar rrjedhën e kësaj pandemie”.

Moderna është kompania e dytë që aplikon në FDA për autorizimin e përdorimit emergjent për një vaksinë ndaj coronavirusit. Pfizer aplikoi më 20 nëntor me të dhëna që tregojnë njëlloj efikasiteti të lartë.

Dhe FDA do të takohet me komitetin e saj këshillimor në dhjetor për të shqyrtuar aplikacionet e Pfizer dhe Moderna.

Ndërkohë vaksinimet e para në Shtetet e Bashkuara pritet të ndodhin “drejt pjesës së fundit të dhjetorit”, sipas Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

Të dhënat e reja të Moderna

Të hënën, Moderna lëshoi të dhëna të azhurnuara të efikasitetit për provën klinike të Fazës 3.

Duke filluar në korrik, Moderna u dha ose vaksinën e saj ose një placebo – rreth 30,000 njerëzve në Shtetet e Bashkuara.

Me nivele të larta të coronavirusit në të gjithë vendin gjatë muajve në vijim, shumë prej atyre subjekteve të studimit zhvilluan COVID-19.

Por kishte një ndryshim të madh midis grupit që mori vaksinën dhe grupit që mori placebo.

Midis rreth 15,000 njerëzve që morën vaksinën, 11 zhvilluan COVID-19, ndërsa midis rreth 15,000 njerëzve që morën placebo, 185 zhvilluan COVID-19.

Kjo arrin në një efikasitet prej 94.1% për vaksinën e Moderna-s.

Çfarë bie në sy gjithashtu është fakti se asnjë nga 11 personat që morën vaksinën nuk u sëmur rëndë, por 30 nga 185 që morën placebo u sëmurën rëndë dhe njëri prej tyre vdiq.

Fjolla Morina ‘përplas’ prokurorin dhe drejtuesen e organit të akuzës në Kukës, njëri kërkon të dënohet për ‘Armëmbajtje pa leje’ e tjetri për ‘Trafik armësh” 0 7

Çështja e Fjolla Morinës ka sjellë ‘përplasje’ në Prokurorinë e Kukësit.

Bëhet me dije se drejtuesja e Prokurorisë ka kërkuar që Fjolla Morina të gjykohet për trafik amrësh, bashkë me biznesmenin Fisnik Syla dhe shoferin Fitim Muji, të cilët më parë u lanë të lirë.

Por kjo kërkesë është kundërshtuar nga prokurori i çështjes, i cili e ka regjistruar çështjen e Morinës për veprën penale “armëmbajtje pa leje”, ndërsa për dy të tjerët ka kërkuar të lihen të lirë.

Kujtojmë se këngëtarja u kap pak muaj më parë në doganën e Morinës me dy armë zjarri pistoleta me vete, teksa udhëtonte drejt Tiranës me Fitim Muji dhe biznesmenin, tani më i fejuari i saj Fisnik Syla.

(newsbomb)