“Situatë më e qetë tek Infektivi”, gazetari: Pacientët janë shtuar, mjekët të paktë, ja sa shtretër janë në 3 spitalet COVID 0 53

Një numër i vogël mjekësh në krahasim me numrin e pacientëve. Kështu raportoi gazetari Erjon Skëndaj për “BalkanWeb” nga spitali Infektiv teksa foli për situatën në tre spitalet COVID, ndërkohë që nuk ka arritur të marrë informacion për spitalin e hapur të fundit COVID 4.

Ai tha se në Infektiv, situata paraqitet më e qetë, pasi ky spital pret vetëm urgjencat nga Jugu. Ndërkohë që foli për shtim të shtretërve dhe ezaurim të tyre.

“Dy autoambulanca, njëri zbriti pacientin, tjetra është e morgut. Situata duket e qetë. Ky spital ka ende shtretër të lirë, një numër të reduktuar. Këtu vijnë urgjencat nga Jugu i vendit. Ndërsa tek COVID 2 janë urgjencat e Tiranës, veriut dhe Juglindjes.

Në COVID 1 janë 100 shtretër të zënë, 20 të lirë, në COVID 3 janë 110-120 shtretër të zënë nga 150 që ka në total, ndërkohë që në spitalin COVID 2 numri i shtretërve të zënë ka qenë 250. Ky spital është shtuar nga kapacitetet gjatë pandemisë, duke u zgjeruar me kthimin në pavijon të katit të parë të konsultave dhe duke futur shtretër.
Në COVID 4 nuk kemi asnjë informacion nëse ka apo jo të shtruar. Stafet e spitaleve COVID janë të stërmunduara, vazhdojnë një betejë prej 9 muajsh pa asnjë pushim. Pushimi i vetëm që bëjnë kur infektohen nga COVID 19.
Ndërsa shtretërit shtohen, duke nisur nga spitali 1 ku ne jemi, duke nisur nga para pandemisë që kishte vetëm 70 shtretër, 17 mjekë, aktualisht spitali ka në forcë 13 mjekë primarë terciarë, sepse mjekët e tjerë janë dhënë borxh tek spitalet COVID 3 dhe COVID 4, ndërkohë që numri i pacientëve është shtuar me 120 dhe ka 13 mjekë.
Tek spitali COVID 2 sot ka 250 shtretër dhe vetëm 20 mjekë në total, 6 mjekë internistë dhe 14 mjekë pneumologë, nga të cilët 2 janë gjithmonë thuajse të prekur nga COVID-19. Numri i pacientëve nga 192 që numëronte spitali deri dje, sot ka 250 të gjithë duhet të marrin trajtim nga 20 mjekë”, raportoi Skëndaj.

Sa i përket testimeve të shpejta të nisura dje, ai tha se do të bëhen nga ekspertët e shëndetit publik, qofshin nga ISHP apo ASHR të cilët bëjnë hetimin epidemiologjik. “Me kalimin e kohës do të ketë pika në Tiranë dhe në rreth ku në këto pika qytetarët do të bëjnë testin e shpejtë por gjithmonë me rezervim nga mjeku i familjes”, tha Skëndaj.

 

 

 

(BallkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ardian Bujupi përfundon në spital dhe ka një mesazh për të gjithë 0 5

Gjatë muajve të parë të këtij viti, Ardian Bujupi ka qenë një nga këngëtarët më aktivë. Ai ka publikuar deri më tani 3 projekte dhe ka paralajmëruar se për pak ditë do të lançojë këngën e re “Baila Morena” në bashkëpunim me Ivi Cruz. Mirëpo ndërkohë që të gjithë fansat po presin me padurim këtë projekt të ri, Ardiani ka kaluar një situatë të sikletshme.

Së fundmi këngëtari ka zbuluar se ka përfunduar në spital. Ai ka publikuar një foto duke marrë një serum dhe në njërën prej tyre ka shkruar: “Overdozë”. Pasi gjendja e tij është përmirësuar, këngëtari ka publikuar një foto të tij, në të cilën duket paksa i lodhur në fytyrë. Megjithatë, ai ka dhënë mesazhin se nuk ka gjë që e ndal, madje as problemet shëndetësore.

I urrej spitalet. Nuk mund të më mundni. Askush nuk mund të më ndalë, madje as trupi im. Ju uroj të gjithëve një ditë të shëndetshme”, ka shkruar Ardiani përkrah fotove nga spitali.

Vritet një tjetër person me ngjyrë në SHBA, shpërthejnë protesta në Mineapolis 0 9

Në periferi të qytetit Mineapolisit të SHBA-së gjatë natës shpërthyen protesta pasi një oficer policie qëlloi për vdekje një 20-vjeçar me ngjyrë. Më 11 prill, policia hodhi gazlotsjellës ndaj qindra njerëzve të mbledhur jashtë stacionit të policisë në qytetin e Brooklyn Center, në veriperëndim të Minneapolis.

Protestuesit qëlluan me gurë dy automjete të policisë. Departamenti i Policisë tha se oficerët ndaluan një burrë për shkelje të rregullave të trafikut, para se të zbulonin se ndaj tij kishte një urdhër arresti.

Sipas njoftimit, kur policia u përpoq ta arrestonte, ai hyri përsëri në automjet dhe u largua. Një oficer më pas qëlloi shoferin, i cili udhëtoi disa blloqe para se të përplaset me një automjet tjetër. Ai u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes.

Burri është identifikuar nga të afërmit si 20-vjeçari, Daunte Uright. Guvernatori i Minesotës, Tim Walz, tha se ai ishte “duke vëzhguar nga afër situatën” dhe po lutej për familjen Ëright.

Në këtë vend gjithashtu po mbahet gjykimi ndaj një ish-oficeri, Derek Chauvin, i cili po gjykohet për vrasjen e një njeriu me ngjyrë, George Floyd. Oficeri është arrestuar gati një vit më parë.

Floyd, 46 vjeç, u vra gjatë një arrestimi në Minneapolis në muajin maj 2020, duke shkaktuar protesta në të gjithë Shtetet e Bashkuara kundër brutalitetit të policisë.

Polici u pa në një video duke bërë presion me gju në qafën e Floyd për më shumë se nëntë minuta, ndërsa afrikano-amerikani gulçonte dhe ankohej vazhdimisht se “nuk mund të marrë frymë”.