Situata nga Covid/ Rritja e rasteve rrezikon kapacitetet spitalore, Shqipëria drejt mbylljes së dytë? 0 19

Ndërkohë që numri i të infektuarve me Covid-19 në të gjithë botën, parashikohet që të ketë shkuar mbi 50 milionë, më shumë se çereku i këtyre rasteve është raportuar në 30 ditët e fundit.

Sipas raportimeve deri më tani Covid-19 ka shkaktuar vdekjen e 1.25 milionë njerëzve.

Po ashtu muaji tetor që sapo lamë pas, rezulton të jetë më i rëndi për të gjithë shtetet që janë përballur me pandeminë deri më tani.

SHBA është kthyer në shtetin e parë që ka raportuar më shumë se 100 000 të infektuar brenda ditës, ndërsa situata edhe në vendet evropiane dhe në ballkan është rënduar.

Një prej epidemiologëve dhe studiuesve më të njohur në SHBA, Jonathan Reiner, pedagog edhe në George Washington University School of Medicine, ka deklaruar se një valë e dytë karantinimi mund të jetë më e dëmshme se e para.

“Kjo valë do të jetë më e dëmshme për shkak të lodhjes së krijuar nga karantina, për shkak të efekteve ekonomike që ajo ka, një raund tjetër karantinash mund të ketë efekte më të mëdha në biznese që janë në gjendje kritike për momentin,”, ka thënë ai përpara disa mediave amerikane.

Sipas tij, vendosja e një karantinë të dytë mund të shmanget vetëm duke ndjekur rregullat dhe masat e sigurisë me rigorozitet, si dhe respektimi i distancimit social dhe fizik.

Gjithashtu edhe shumica e vendeve evropiane, por edhe fqinjëve të Shqipërisë, kanë aplikuar karantinimin e pjesshme, ndërsa disa të tjerë edhe lockdoënin e plotë.

Duke qenë se edhe rastet e reja dhe vdekjet nga Covid-19 janë shtuar dhe kanë patur një trend rritjeje gjatë javëve të fundit, edhe vendi ynë rrezikon seriozisht mbylljen në një karantinë të dytë.

Edhe pse qeveria shqiptare po mundohet që ta shmangë dhe ta tentojë sa më shumë shtyrjen e një mbylljeje të dytë, e cila do të shkaktonte realisht shumë dëme në ekonomi dhe biznese, përsëri shenjat nuk janë të mira.

Shefi i laboratorit të mikrobiologjisë, Andi Koraqi, mundësia për një karantinim të dytë mund të ndodhë në momentin kur do të plotësohen të gjitha kapacitetet spitalore.

Koraqi ka theksuar se karantinimi bëhet për të shmangur kolapsimin e sistemit shëndetësor, sepse tejmbushja e spitaleve mbi normat, sjell edhe kaos, panik, vdekshmëri më të lartë.

Sipas tij vendimet në lidhje me këtë çështje i merr vetëm Komiteti Teknik i Ekspertëve, i cili nuk ndikohet nga lojërat politike, pasi është i përbërë nga ekspertë të fushës.

Karantinimi total bëhet në bazë të disa parametrave dhe kryesor është ezaurimi i sistemit shëndetësor. Ne shohim që Italia pothuajse i ka ezauruar këto kapacitete spitalore dhe për këtë arsye ka ardhur dhe ky “lockdown”. Franca, Anglia, Gjermani kanë një mbyllje gjithashtu. Te ne kapacitetet nuk janë të ezauruara. Hapëm spitalin Covid 3, kemi dhe spitalin Covid 4 dhe vetëm po u plotësuan këto kapacitete mund të mendohet për një izolim të ri”, ka thënë shefi i laboratorit të mikrobiologjisë.

“Këto janë lojëra politike dhe unë nuk jam pjesë e politikës. Ruaj statusin e ekspertit dhe në Komitet ka më shumë ekspertë. Të gjithë anëtarët e komitetit kanë një ekspertizë që i kalon kufijtë e Shqipërisë. Ngacmimet e politikës që na vijnë nga jashtë mbeten po aty. Nuk janë në interesin tonë”, ka shtuar Koraqi.

Pra sipas situatës, e cila për hir të vërtetës po shkon drejt keqësimit për shkak të rritjes së numrit të infektimeve, vendi mund të shkojë drejt një mbylljeje të dytë në rast sistemi shëndetësor ezauron kapacitetet e saj dhe shkon drejt kolapsimit.

Të njëjtën gjë kanë bërë edhe fqinjët tanë si Kosova, Greqia, apo Italia dhe Maqedonia e Veriut. Sipas skenarit të këtyre shteteve, fillimisht aplikohet mbyllja e kontrolluar dhe masat kufizuese me fasha orare dhe nëse as kjo nuk e frenon rritjen e rasteve, atëhere kalohet në mbyllje të plotë të vendit./Iconstyle.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mesazhi i parë i Janullatos pas daljes nga spitali: Dashuria, gjëja më e vyer që ekziston në botë! (Ja politikanët që përmend) 0 5

Kryepeshkopi Anastas Janullatos ka fituar betejën me virusin e rëndë Covid-19, pas disa ditësh i shtruar në një spital të Athinës, në Greqi. Ai ka lënë sot spitalin, ndërsa Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë thekson se Janullatos do të vazhdojë trajtimin mjekësor të nevojshëm në shtëpi, në Athinë.

Në mesazhin në “Facebook” të publikuar nga Kisha Autoqefale, Kryepeshkopi Janullatos shpreh mirënjohjen e tij për mjekët dhe infermierët e Pavijonit të Terapisë Intensive, ndërsa falënderon Perëndinë për ecurinë e kësaj sprove të rëndë.

Mesazhi i plotë:

Kryepiskopi Anastas del nga Spitali
Falënderimet e tij të përzemërta
Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, Anastasi, pas një trajtimi mjekësor dymbëdhjetëditor në Pavijonin e Terapisë Intensive të Spitalit “Evangelismos”, do të vazhdojë trajtimin mjekësor të nevojshëm në shtëpi, në Athinë.
Duke lavdëruar Perëndinë për ecurinë e kësaj sprove të rëndë, Kryepiskopi shpreh mirënjohjen e tij për mjekët dhe infermierët e Pavijonit të Terapisë Intensive, nën drejtimin e profesoreshës znj. Anastasia Kotanidhu.
Fortlumturia e Tij falënderon nga thellësia e zemrës për urimet vëllazërore shumë të vyera Tërëshenjtërinë e Tij, Patriarkun Ekumenik, z. Vartholome; Fortlumturitë e tyre, patriarkët e Aleksandrisë, z. Theodhor; të Antiokisë, z. Joan; të Jeruzalemit, z. Theofil; të Moskës, z. Kirill; Fortlumturitë e tyre, Kryepiskopin e Qipros; z. Krisostom dhe të Athinës, z. Jeronim, si edhe shumë hierarkë të tjerë të shtrenjtë. Kryepiskopi falënderon ngrohtësisht Hirësinë e Tij Bujar Spahiu, Kryetar i Komunitetit Mysliman, Kryegjyshin Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, Arqipeshkvin Mitropolitan të Shkodrës, Mons. Anxhelo Masafra.
Ai shpreh falënderime të ngrohta për mbështetjen e ngrohtë të Shkëlqesive të tyre, për Presidentin e Republikës së Shqipërisë, z. Ilir Meta; për Kryeministrin, z. Edi Rama; për Presidenten e Republikës së Greqisë, znj. Ekaterini Sakelaropulu; Kryeministrin, z. Kiriako Mitsotakis; për ish-presidentët e Republikës së Greqisë, z. Prokopi Pavlopulos dhe z. Kristo Sarcetakis; për kryetarin e Opozitës Parlamentare, z. Aleksi Cipras; për ish-kryeministrin, z. Andonis Samaras; për ministrat z. Niko Dendias dhe Miltiadhis Varvitsiotis; për z. Miki Theodhoraki, për Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, z. Gramoz Ruçi; për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj; për kryetarin e PBDNJ-së, z. Vangjel Dule; për gazetarë shqiptarë dhe grekë.
Gjithashtu, falënderon me të gjithë zemrën miqtë e panumërt, klerikë dhe laikë, të njohur dhe të panjohur, që e mbështetën me lutjet e përzemërta dhe me shprehjet spontane të dashurisë së tyre gjatë kësaj kohe.
Pjesëmarrja e heshtur në vuajtjen e popullit të Perëndisë ndihmon në mënyrë mistike në arritjen e kohezionit social. Dashuria spontane e sinqertë gjithmonë fal fuqi në çastet e vështira të njerëzve. Dashuria është gjëja më e vyer që mund të ekzistojë në botë.
Nga Sekretaria e Sinodit të Shenjtë
Tiranë, 23 nëntor 2020 //B.W

Sektori i vizave dhe pasaportave, ambasada e Gjermanisë tjetër njoftim të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë 0 4

Ambasada Gjermane Tiranë njoftoi qytetarët se prej kësaj të hëne sektori i vizave dhe pasaportave është hapur sërish me kapacitet të kufizuar.

“Por numri i aplikimeve, që përpunohen çdo ditë, do të reduktohet. Për pasojë do të ketë detyrimisht shtyrje të orareve dhe datave të aplikimeve. Personat e prekur nga këto masa do të njoftohen personalisht. Por kjo mund të kërkojë disa javë. Ndërkohë shpërndarja e pashaportave të pajisura me vizë vijon në segmentet e zakonshme kohore. Lutemi të mbahet në konisderatë, që deri në një njoftim të dytë nuk mund të bëhen legalizime”, sqaroi ambasada.

Po ashtu, Ambasada shprehet se këto masa merren për të mbrojtur shëndetin e aplikuesvee dhe të punonjësve.

“Synimi ynë është ruajtja e sigurisë në shërbim dhe mundësisht shmangja e një mbylljeje të plotë të Zyrës së Vizave për shkak të rasteve Covid-19. Për këtë qëllim na duhet të marrim masat përkatëse”, përfundon njoftimi i Ambasadës Gjermane në Tiranë.//B.W