Shifra alarmante në Itali, mbi 36 mijë raste të reja dhe qindra të vdekur nga covid-19 0 32

Fqinji ynë perëndimor, Italia, po kalon momente shumë dramatike për shkak të pandemisë së Covid-19.

Vetëm gjatë 24-orëve të fundit, janë regjistruar në Itali 36.173 persona pozitiv me covid-19, duke parë një rritje me mbi 2 mijë raste të reja më shumë se sa ditën e djeshme.

Po ashtu bëhet me dije se covid-19 u ka marrë jetën edhe 653 qytetarëve, rreth 100 viktima më pak se ditën e djeshme.null

Ndërkohë numri i viktimave në vend që prej fillimit të pandemisë, ka shkuar në 47870 raste të reja.

Gjitashtu më shumë se 760 mijë raste pozitive me covid-19 janë ende aktive në shtetin fqinj, ndërsa 3712 prej këtyre rasteve janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe në intubim.

Që prej fillimit të pandemisë, në Itali janë infektuar 1.308.528 persona, duke e renditur shtetin Italian në vendin e 9-të në botë për numrin e të infektuarve./Iconstyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Idrizi dhe Mediu pas marrëveshjes me Bashën: Koalicioni i bashkuar kundër së keqes. Vlera e Ramës është pazari! 0 3

Një ditë pas firmosjes së marrëveshjes së koalicionit opozitar, dy aleatët e Lulzim Bashës, Shpëtim Idrizi i PDIU-së dhe Fatmir Mediu i PR-së, deklarojnë se bërja bashke e partive, në thelb edhe me programe të ndryshme nga njëra-tjetra, kanë vetëm një qëllim, të luftojnë të keqen, që sipas tyre është Edi Rama.

Për kreun e PDIU-së, kreu i maxhorancës kërkon të bëhet sulltani i Shqipërisë, ndërsa kreu i PR, kërkon që partitë e koalcionit të punojnë për të siguruar fitoren e opozitës.

Shpëtim Idrizi deklaron se Rama nuk ka një program për t’u ofruar shqiptarëve, dhe ajo që po bën është pazari me figura që sipas tij janë të lodhura, e që i përkasin opozitës parlamentare. Ndërsa Fatmir Mediu ironizon PS-në për afrimet e reja.

Kreu i PDIU Idrizi thotë se deputetja Reme Lala, e cila tashme do të jetë në listën e PS, nuk ka qënë asnjëherë pjesë e PDIU-së, sepse ajo është vetëdeklaruar që në fillim se do të jetë krah PS-së.

Mediu ka një koment edhe për Nard Ndokën, i cili vonoi firmosjen e marrëveshjes me Partinë Demokratike.

“Vlora e rrugëve pa rrugë”/ Luan Rama publikon videon: Ky është realiteti skandaloz! 0 4

Drejtuesi politik i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Vlorë, Laun Rama, ka ngritur problematikën e rrugëve në qytetin bregdetar. Përmes një video në rrjete sociale, Luan Rama, ilustron disa segmente rrugore të amortizuara.

Ai e titullon videon “Vlora e rrugëve pa rrugë!”, ndërkohë që shkruan se ky është realiteti skandaloz në këtë qytet.

Postimi i plotë i Luan Ramës:

Pas fasadës:

VLORA E RRUGËVE PA RRUGË !

Kontrasti i trishtë i të vërtetave në Vlorën e gjendur mes propagandës gebëlsiane të qeverisë nga njëra anë dhe realitetit skandaloz që është çdo ditë në sytë e qytetarëve në anën tjetër…