SHBA 2020, shpenzime rekord per zgjedhjet presidenciale 0 24

Afërsisht 14 miliardë dollarë është shuma totale e shpenzuar nga kandidatët amerikanë për zgjedhjet presidenciale dhe legjislative 2020.

Ky rekord historik tregon se amerikanët janë të gatshëm të vënë “baste” gjithnjë e më të mëdha në betejat elektorale kryesore, të nxitur nga një refuzim thelbësor i kampit kundërshtar.

“Katërmbëdhjetë miliardë janë pothuajse dyfishi i shumave të paguara në zgjedhjet 2016 dhe më shumë se trefishi i atyre të vitit 2000”, sipas Qendrës për Politikë të Përgjegjshme, një institut i pavarur për analizimin e shpenzimeve elektorale.

Megjithëse shpenzimet mund të kalojnë nga rekordi në rekord, kandidatët, të cilët kanë mundësi të luajnë me miliona për të ardhmen e tyre politike, nuk janë të sigurt nëse do të zgjidhen./balkanweb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ariana Grande hap organizatë për shpëtimin e kafshëve 0 13

Ariana ka njoftuar për hapjen e një organizate për shpëtimin e kafshëve “Orange Twins Rescue”.

Ariana Grande njoftoi të mërkurën se po ndihmonte për të nisur një fondacion për shpëtimin e kafshëve, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Duke shkuar në rrjete sociale për të ndarë lajmin, ylli i popit 27-vjeçe, ndau një paraqitje të shkurtër të organizatës jofitimprurëse, Orange Twins Rescue.

Organizata me qendër në Los Angeles ofron një listë të burimeve për ata që duan kafshët dhe inkurajon njerëzit të ushqejnë, birësojnë dhe dhurojnë para dhe pajisje për kafshë.

Duke hyrë në hapësirën e aktivizmit të kafshëve, këngëtarja e “Positions” foli e entuziazmuar për projektin e ri.

Duke folur për sipërmarrjen e re që ajo shkroi, “Ne jemi aq të lumtur, krenarë dhe të ngazëllyer, faqja jonë do të vijë së shpejti, ndiqni @orangetwinsrescue në Instagram për më shumë.”

Organizata u themelua pjesërisht nga drejtori i saj krijues dhe koreografët Brian dhe Scott Nicholson dhe pronari i Bel Air Grooming, Asami Kuroki, që shërben si koordinator i ndihmës.

Megjithëse faqja e internetit ende nuk do të funksionojë plotësisht, lidhja e faqes ofron një aplikim nxitës, një lidhje për të aplikuar për birësim dhe tregon një shumëllojshmëri kafshësh në nevojë.

Pjesëmarrësit e interesuar gjithashtu mund të dhurojnë si pajisje mjekësore edhe ato për nevojat e kafshëve shtëpiake për organizatën përmes një liste dëshirash të Amazon.

Një vajzë që do kafshët, Ariana ka pothuajse një duzinë kafshësh shtëpiake, madje ajo zotëron ede një derr të quajtur Piggy Smalls.

Një pronare mbrojtëse e kafshëve shtëpiake, Grande përjetoi një frikë më 2015 kur dy nga qentë e saj Toulouse dhe Sirius u keqtrajtuan në Mbretërinë e Bashkuar dhe u ndaluan të hipnin në një traget në autobusin e saj të turneut, pavarësisht se kishin marrë vaksinat e duhura. /Lajmi.net/