Serie A mban frymën, në mbrëmje derbi i Italisë. Inter dhe Juventus nuk mund të gabojnë 0 30

Serie A mban frymën në prag të derbit të Italisë. Inter dhe Juventus do të përballen në orën 20:45 për herë të parë në këtë sezon. Përveç rivalitetit historik, kjo sfidë është edhe një test force për dy skuadrat, që deri tani kanë patur një ecuri të ndryshme. Inter kërkon të kthehet te fitorja në kampionat, që mbi të gjitha do të forconte pozitat e skuadrës së Antonio Conte si favorite kryesore në garën për titull. I njëjti diskutim edhe për Juventus. “Zonja e Vjetër” vjen në këtë përballje pas katër fitoreve radhazi përfshirë edhe atë në Kupën e Italisë.

De Ligt Lautaro Martinez Inter Juventus Qjaquhb5z1e41xs3cz0fs55j4

Pirlo dhe të besuarit e tij kanë rikuperuar ndjeshëm në tabelën e renditjes, por kjo provë do të tregonte përfundimisht se janë kthyer sërish në misionin për të mbrojtur titullin për vitin e dhjetë radhazi. Prozhektorët drejtohen nga dy yjet e kësaj sfide, Romelu Lukaku dhe Cristiano Ronaldo. Si Inter ashtu dhe Juventus janë të varur nga sulmuesit e tyre, të cilët sëbashku kanë 27 gola, 12 për belgun dhe 15 për portugezin. Ndërkohë, si Conte ashtu edhe Pirlo shpresojnë të kënë të dispozicion interpretuesit më të mirë për këtë shfaqje të futbollit europian. Në kampin interist ka kaluar shpejt frika për Sensin, i cili nuk ka asnjë dëmtim serioz dhe është gati për sfidën e së djelës. Nga ana tjetër, kampionët në fuqi kanë rikuperuar Chiesa dhe McKennie që mund të zbresin në fushë si titullarë.//B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 7

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.