Rusia zgjat afatin për shqiptarët që u ka mbaruar viza apo leja e qëndrimit 0 23

Ambasada shqiptare në Rusi ka shpërndarë një njoftim të ministrisë së Jashtme të Rusisë, ku bën me dijeni se çdo qytetar shqiptar që ndodhet në Rusi dhe i kanë mbaruar afatet e qëndrimitapo leja e qëndrimit, mund të vijojë të qëndrojë ose të kthehet në vendin e tij, pa pasur nevojë të rinovojë dokumentet.

Njoftimi thekson një dekret të Presidentit rus, Vladimir Putinit, i cili ka ndryshuar afatet e vlefshmërisë të dokumenatave në vijim: viza, leje qëndrimi e përkohshme, leje qëndrimi e përhershme, kartë e migracionit dhe vulat në të, pezullohen deri më 15.12.2020“>2020 . 

Pra kush ka marrë ekspuls për t’u larguar apo i kanë skaduar dokumentet mund të rrijnë deri në 15 dhjetor pa problem. Ndërkohë kush do të kthehet pa tranzit nga Moska në Tiranë mund ta bëjë thjesht me pasaportën e udhëtimit. Në Rusi ka një sasi të konsiderueshme studentësh shqiptarë që ndjekin studimet në disa universitete të njohura të Federatës, edhe si pasojë e një programi busash që ambasada ndaj ndaj një numri studentësh shqiptar.

Por në Rusi, marrëdhënie ka Kisha Ortodokse, e cila operon ngushtë me Patriarkatën e Rusisë, por edhe kompani biznesi, megjithëse prej vitit 2015 Shqipëria zbaton saknsionet e BE-së ndaj Moskës, pas pushtimit të Krimesë.

Ministria e Punëve të Jashtme të Federates Ruse njofton si më poshtë vijon:

Me Dekretin e Presidentit të FederatësRuse me nr. 580, datë 23.09.2020“>2020për ndryshimin e Dekretit të Presidentit të FederatësRuse me nr. 274, datë 18.04.2020“>2020, ndryshohen afatet e vlefshmërisë të dokumenatave në vijim: viza, leje qëndrimi e përkohshme, leje qëndrimi e përhershme, kartë e migracionit dhe vulat në të, pezullohen deri më 15.12.2020“>2020 (përfshirë).

Kohëzgjatja e largimit vullnetar nga FederataRuse e shtetasve të huaj dhe personave pa shtetësi, ndaj të cilëve është marrë vendimi për dëbim administrativ nga FederataRuse në formën e largimit të kontrolluar vullnetar nga FederataRuse, për refuzimin e hyrjes në Federatën Ruse ose shpalljen si person i padëshiruar për qëndrim (banim) në Federatën Ruse, gjithashtu zgjatet deri në datën 15.12.2020“>2020 (përfshirë).

Deri më 15.12.2020“>2020 (përfshirë), ndaj shtetasve të huaj dhe personave pa shtetësi (me përjashtim të shtetasve të huaj dhe personave pa shtetësi të liruar nga institucionet e ekzekutimit të vendimeve penale, ose të cilët kanë shkelur legjislacionin për kufirin shtetëror të FederatësRuse, ose të cilët janë kërcënim për sigurinë kombëtare të FederatësRuse, ndër to ndryshimi me forcë i rendit kushtetues të FederatësRuse, ose ndihma në kryerjen e akteve terroriste (ekstremiste) ose kryerja e tyre, si dhe veprime të tjera që mbështesin aktivitete terroriste (ekstremiste)), nuk merren vendime për dëbimin administrativ nga FederataRuse në formën e dëbimit të detyruar, për dëbimin ose transferimin drejt shtetit të huaj në përputhje me marëveshjen ndërkombëtare të FederatësRuse për ripranimin, vendimet për uljen e periudhës së qëndrimit të përkohshëm në Federatën Ruse, mbi heqjen e statusit të refugjatit, azilit të përkohshëm, mbi anulimin e vizave të lëshuara më parë, lejet e punës, patentat, lejet e qëndrimit të përkohshëm, lejet e qëndrimit të përhershëm, çertifikatat e pjesëmarrësit të programit shtetëror.

Me Dekretin e Presidentit të FederatësRuse me nr. 580, datë 23.09.2020“>2020, në Dekretin e Presidentit të FederatësRuse me nr. 274, datë 18.04.2020“>2020, shtohet pika sipas të cilës deri në 15.12.2020“>2020 (përfshirë), shtetasit e huaj lejohen të largohen nga FederataRuse drejt shteteve të shtetësisë së tyre (pa tranzit nëpër territorin e shteteve të tjera të huaja) në përputhje me dokumentat e tyre të identitetit, të cilat njihen nga FederataRuse edhe nëse afati i vlefshmërisë së tyre ka skaduar pas datës 14.03.2020“>2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Fëmijët po infektohen në masë nga Covid-19’, mjekja shqiptare PARALAJMËRON prindërit, ja çfarë doli nga testi i 9-vjeçares 0 14

Kohët e fundit ka pasur një rritje të numrit të moshave të reja, të infektuar me koronavirus.

Po ashtu, është ngritur alarmi për shtimin e numrit të fëmijëve të shtruar te Pediatria në QSUT, të cilat janë infektuar me Covid-19.

Mjekja Lida Shosha ka bërë thirrje që të tregohet mjaft kujdes edhe ndaj fëmijëve, pasi janë po aq të rrezikuar nga virusi sa të rriturit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo ka publikuar rezultatin e testit serologjik të një 9-vjeçareje, e cila edhe pse ka pasur mjaft anti-trupa për shkak të infektimit të parë, është riifektuar me koronavirus.

Postimi i plotë

Femijet po infektohen ne masë. Kujdes!!! Femijet infektohen dhe transmetojne covidin. Mbroni jeten e femijeve tuaj. Ndonese mund te kene antikorpe te bollshme, pasi mund ta kene kaluar pa u ndjere mund te ri-infektohen perseri.

Merni ne konsiderate Covidin vec gripit stinor. Bejini tampon femijeve. Ne te njejten dite, serologjia 178.4 {numer shume i larte antikorpesh, qe normalisht duhet te mbronin nga nje ri- infektim) të fëmijës.

Tamponi +++ , ne te njejten dite, konfirmon kliniken e #riinfektimit nga Covid, me temperature te larte, kolle, lodhje te femijes dhe alterim te ndjeshem te PCR, sedimentit, leukociteve, D-Dimerit.

//NewsBomb

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 12

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱