Rumani/ 10 viktima dhe shumë të plagosur pas një zjarri në repartin Covid 0 114

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën dhe të tjerë janë plagosur rëndë pas një zjarri që ra në një spital që trajtonte pacientë Covid në Rumani, njofton BBC.

Flakët prekën repartin e terapisë intensive në një spital public në qytetin lindor Piatra Neamt. Një mjek i cili u përpoq të shpëtonte pacientët ka marr plagë të rënda dhe ndodhet në gjendje kritike.

Ministri i Shëndetësisë së Rumanisë Nelu Tataru u tha mediave vendase se zjarri mendohet të jetë shkaktuar nga një qark i shkurtër elektrik.

Tataru tha se pacientët e tjerë të prekur nga Covid janë transferuar në një spital tjetër në qytetin Iasi.

Ndërkohë, mjeku i lënduar për të cilin thuhet se ka plagë në të gjithë trupin, është dërguar me avion ushtarak në Bukuresht.

“Ka edhe të tjerë persona nga stafi mjekësor që kanë marr djegie”, tha ministri duke deklaruar se po shkonte në Piatra Neamt për të ndjekur situatën.

Tetë nga viktimat raportohet se kanë qenë në dhomën ku ra zjarri dhe dy të tjerë në dhomën ngjitur./Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stacioni i ri, Kina dërgon raketën me 3 astronautë në hapësirë 0 12

Kina me sukses ka dërguar një raketë në hapësirë për të kompletuar stacionin e ri hapësinor.

Raketa kishte 3 astronautë teksa ekuipazhi do të dërgohet në modulin kryesor të stacionit të planifikuar Tangong që është në ndërtim e sipër.

Ajo ndodhet në një orbitë të ulët të Tokës teksa ekuipazhi do të qëndrojë për 3 muaj në hapësirë.

Misioni i quajtur Shenzhou-12 është i pari i Kinës me ekuipazh nga 11 në total që ka dërguar për stacionin e ri hapësinor.

Zgjidh njërin yll dhe kupto nëse do të bëhet realitet ëndrra jote 0 10

Shihni imazhin dhe pastaj zgjidhni një nga yjet që ju tërheq më shumë. Zgjedhja juaj do të zbulojë nëse ëndrra që keni do të bëhet realitet apo jo.

Nëse keni zgjedhur:

Nr.1

Arma juaj kryesore është besimi. Nëse doni diçka, luftoni deri në fund. Jeni të vendosur dhe gjithmonë plot ide të shkëlqyera. Gjithmonë i pranoni sfidat pa menduar shumë për to. Kur gjërat bëhen të vështira, mund të mendoni të hiqni dorë, por ndiheni të mbingarkuar dhe vazhdoni të luftoni.

Edhe nëse në jetën tuaj ndodhin gjëra negative, gjithmonë përpiqeni ta shfrytëzoni në maksimum dhe të keni sukses. Pozitiviteti juaj ju çon atje ku askush tjetër nuk mundet. Fuqia e mendjes suaj është një nga atributet më të mira që keni. Prandaj, dëshira juaj do të realizohet së shpejti.

 

Nr.2

Jeni një person karizmatik, i fortë dhe krijues. E dini shumë mirë që nëse doni të arrini diçka, duhet të bëni përpjekje. Mos u dorëzoni dhe do të merrni atë që doni. Thjesht, duhet të prisni pak. Ju mund t’i bëni ëndrrat realitet, sepse nuk dorëzoheni lehtë. Prisni edhe pak dhe dhurata e fatit për ju do të tejkalojë të gjitha pritshmëritë që keni.

Nr.3

Nëse vërtet dëshironi që ëndrra t’ju realizohet, duhet të përpiqeni për ta realizuar. Edhe pse ndonjëherë mund të jeni të brishtë, të gjithë vështirësitë që mund t’ju dalin para mund t’i kapërceni.

Fati dëshiron të shohë nëse ju e meritoni këtë dhuratë, prandaj duhet të vazhdoni të punoni që t’ia vërtetoni këtë gjë. Suksesi ju pret!