Rimbursimi i ilaçeve për të prekurit me Covid që kurohen në shtëpi, Komisioni i Ekonomisë miraton 12 mln $ në buxhetin 2021 0 24

TIRANË

Komisioni i Ekonomisë miratoi një shtesë fondi prej 12 milion dollaresh ne buxhetin e ministrise se shendetesise per rimbursimin e medikamenteve anti-covid qe perdoren per kurim nga qytetarte. Ndryshimet e bene ne diskutimet nen per nen te projeketbuxhetit 2021. Po ashtu u miratua dhe nje fond tjeter prej 10 milion dollaresh për shtresat në nevojë me pagese papunesie.

“Në bazë të kërkesave që kanë bërë komisionet të rriten 2 zëra 1.2 mld të rritet për kompensimit e ilaceve të covidit për cdo qytetarë të republikës së shqipërisë pra qytetarët duhet ta dinë që nqs do marrin ilacet për covid do jenë ilace të rimbursueshme sic është paketa tjetër e ilaceve dhe 1 mld lekë për shtresat në nevojë me pagesë papunësie.”- tha Angjeli.

Relatori i buxhetit Anastas Angjeli tha se pritet të dale një vendim qeverie që do të përcaktoje edhe listën dhe koston e barnave të rimbursueshme për të prekurit me covid.

“Në vkm e qeverisë të ilaceve të rimbursuara do dalin numri i ilaceve të cilat janë të përdorshme dhe tanu unë personalisht nuk i kam hyrë kësaj sepse aty do dali një protokoll I caktuar ilacesh por suoyojmë që një i sëmur me covid od marri një antivirus dhe nëj për imunitet dhe do përcaktohet ne kemi vënë fondin e plotë sa e kanë kërkua ata.” u shpreh Angjeli. Kërkesat e miratuara në komisionin ekonomie pritet të kalojnë të hënen në seancë plenare./B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ishte infektuar me Covid, ndërron jetë në Turqi ish-deputeti socialist Marko Bello 0 2

TURQI

Është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello.

Bello ishte infektuar me Covid, ndërsa kurohej në një spital në Turqi.

Marko Bello, lindi më 12 shtator të vitit 1961 dhe ishte deputet i Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë. Bello po ashtu  ka mbajtur postin e ministrit për Integrimin Evropian dhe ministër Shteti për Koordinimin Qeveritar.

Në periudhën 1997-2000, Marko Bello ka shërbyer si ambasador i Shqipërisë në Rumani dhe më pas zv/ministër i Mbrojtjes.

Marko Bello ishte dhe një nga anëtarët themelues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë. //B.W

“Sa shumë dhimbje nga kjo ikje e parakohshme”, presidenti Meta reagon për ndarjen nga jeta të Marko Bellos 0 3

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar për ndarjen nga jeta të ish-ministrit dhe ish-deputetit të PS-së Marko Bello.

Meta shprehet se Bello la pas një dhimbje të madhe, duke shtuar se ai ishte bashkëpunëtori, kolegu, intelektuali dhe qytetari model.

foto galeri

Postimi i presidentit Ilir Meta:

Sa shumë dhimbje nga kjo ikje e parakohëshme e një miku, bashkëpunëtori, kolegu, intelektuali aktiv, qytetari model e familjari shembullor!null

Zoti ju dhëntë forcë Silvanës, fëmijëve e të afërmve për këtë humbje kaq të madhe, që na tronditi të gjithëve këtë mëngjes!

Ngushëllimet më të ndjera!

Përherë i paharruar në kujtimet tona!

LAMTUMIRË I SHTRENJTI YNË MARKO BELLO! //B.W