Rikthehet frika e Covid-it në Kinë, futet në karantinë Kryeqendra e Hubeit 0 20

 

Qyteti i Shijiazhuang-ut, kryeqendra me 11 milionë banorë e provincës së Hubeit që rrethon Pekinin, ka hyrë në karantinë pasi këto dy ditët e fundit, numri i rasteve me Covid atje, të sëmurë e asimptomatikë, ka mbërritur në gati 200.

Kjo është vatra më e madhe e sëmundjes që verifikohet në vend pas muaj të tërë qetësie. Lëvizjet hekurudhore me Shijiazhuang janë bllokuar menjëherë, së bashku me rrugët që lidhin këtë provincë me kryeqytetin e vendit.

Autoritetet vendase janë të shqetësuara prej lëvizjeve të pritshme të vitit të ri kinez, që kremtohet në 12 shkurt dhe zakonisht shtyn miliona punëtore të industrive të mëdha të kthehen për ti kaluar festat me familjet. Këtë vit, punonjësve publikë në Pekin u është kërkuar të mos lëvizin dhe popullata e Wuhanit është këshilluar të ruajë ushqime, sepse nëse situata merr një kthese të beftë, duket nuk përjashtohet mundësia e ndonjë karantine tjetër.

Presidenti Xi Jingping shpalli në 31 dhjetor fitoren mbi epideminë, ndërsa mediat shtetërore vazhdimisht nxjerrin në pah katastrofën sanitare në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Pekini sakaq vazhdon të mbajë pezull ekipin e 10 ekspertëve ndërkombëtarë të OBSH-së, të cilët duhet të hetojnë origjinën e virusit, por që në minutën e fundit, iu refuzua leja hyrëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 9

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 12

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle