Renditja e partive sipas të gjitha sondazheve të kryera deri tani për zgjedhjet në Kosovë. 0 19

Më 14 shkurt do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë. E ndonëse kanë mbetur rreth dy javë deri te ajo ditë, tashmë janë publikuar disa sondazhe që kanë parashikuar partinë fituese. Të gjitha sondazhet e publikuara deri tani si parti të parë kanë renditur Vetëvendosjen, ndonëse me dallime në përqindje. Express sjell rezultatet e të gjitha sondazheve të realizuara deri më tani.

 

Kompania që ka kontraktuar Gazeta Express dhe T7 për të bërë një sondazh në Kosovë, ka dalë me rezultatet e para. Në këtë sondazh, prin bindshëm Lëvizja Vetëvendosje me pak mbi 50% të votave, e pasuar nga PDK-ja dhe LDK-ja.

Sipas këtij sondazhi VV-ja do të marrë 50.38 përqind të votave, PDK-ja 16.94, LDK-ja 15.97, AAK-ja 6.98 përqind dhe Nisma 2.95 përqind. Kompania e kontraktuar ka kryer sondazhe në 11 qytete në Kosovë që përbëjnë 62% të popullsisë, ndërsa në vendet rurale ende po punohet.

Qytetet ku janë anketuar qytetarët janë: Prishtina, Prizreni, Mitrovica, Ferizaj, Istogu, Skenderaj, Peja, Gjakova, Podujeva, Gjilani dhe Deçani.

 

 

Sondazhi i Klan Kosovës: VV-ja i merr 49 deputetë

Edhe sondazhi që ka realizuar Klan Kosova e ka renditur Vetëvendosjen të parën. Sipas këtij sondazhi, vetëm katër parti do të jenë në Kuvendin e Kosovës, përveç partive të komuniteteve që i kanë të garantuara 20 ulëse.

Rezultati i këtij sondazhi thotë se VV-ja do të marrë 48.7 përqind, PDK-ja 23.5 përqind, LDK-ja 19.9 përqind dhe AAK-ja 7.9 përqind.

Ky numër është nxjerr pas shpërndarjes së përqindjes të kategorive të papërcaktuara dhe partive nën prag. Me këtë rezultat i bie Vetëvendosje do t’i ketë 49 deputetë, PDK-ja 23, LDK-ja 20 dhe AAK-ja 8.

KuvendiiiSondazhi i Dukagjinit: LVV merr 54.1%Sondazh për rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit ka publikuar edhe Dukagjini. Për këtë sondazh janë pyetur 1,100 respodentë në shtatë regjione të Kosovës, kurse margjina e gabimit është plus minus 3 për qind.

Sondazhi është realizuar prej 11 deri më 17 janar 2021.

Rezultatet tregojnë se partitë kanë këto përqindje; AAK 6.4 për qind, LDK 10.3 për qind, PDK 14.9 për qind, LVV me 54.1 për qind, Nisma 1.4 për qind, Lista Serbe 5 për qind, partitë e tjera 4.4 për qind.

ShperndarjaSondazhi i Baton Haxhiut: VV del 51%Mbrëmë është publikuar edhe një sondazh. Në sondazhin e realizuar nga Albanian Post, në bashkëpunim me Institutin “Gani Bobi”, për trendin e preferencave politike para zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje me listën e Vjosa Osmanit del e para me 51.3 për qind.

Baton Haxhiu i cili ka prezantuar këtë sondazh në Kanal 10 ka thënë se margjiina e gabimit mund të jetë 1.5%. Sipas këtij sondazhi LVV merr 51.3%, LDK 15.5%, PDK 13.2%, AAK 5.5%.

Nisma Socialdemokrate mbetet nën prag sipas këtij sondazhi me vetëm 1.8 për qind. Numër mjaft i madh i njerëzve tregojnë se janë të pavendosur me 9.6 për qind.

Kurse 1.3 për qind kanë vendosur të votojnë parti të tjera.

145880198 2828186500831373 1498279034702087654 N 1 1000x564Sondazhi ka pasur mostër prej 1035 respodentësh, kurse ka qenë e shtrirë proporcionalisht në gjithë territorin e Kosovës.Gjithashtu variabla kanë qenë punësimi, mosha, gjinia, niveli i shkollimit dhe statusi social.

Në bazë të këtyre shifrave LVV do të merrte 58 mandate, LDK 18 mandate, PDK 16 mandate derisa AAK 8 mandate.

Po sipas këtij sondazhi, Albin Kurti me 51% është lideri më i preferuar, i pasuar nga Hoti me 15.6% dhe Hoxhaj me 12.7%.

E përkthyer në deputetë, VV-ja merr 58 deputetë, ndërsa LDK 18, e PDK 16.

 Parashikimet e analistëve të Pressing për rezultatin e zgjedhjeve

Edhe analistët e Pressing kanë dhënë parashikimet e tyre pë rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Analisti Bleron Baraliu ka parashikuar se VV-ja do të marrë 45 përqind, LDK-ja 14 përqind, PDK-ja 19 përqind dhe AAK-ja 7 përqind.

Berat Buzhala e ka renditur Vetëvendosjen të parën me 41 përqind, PDK-në të dytën me 20 përqind, LDK-në me 18 përqind dhe AAK-në me 6 përqind.

Valon Syla ka parashikuar se VV-ja do të marrë 39 përqind, LDK-ja 19 përqind, PDK-ja 22 përqind, AAK-ja 7.5 përqind dhe Nisma 5 përqind.

Edhe Rron Gjinovci e ka renditur të parën VV-në me 48 përqind, LDK-në me 12 përqind, PDK-në me 17 përqind, AAK-në me 6 përqind dhe Nismën me 4 përqind.

Shpend Ahmeti ka parashikuar se VV-ja do të marrë 45 përqind të votave, LDK-ja 16 përqind, PDK-ja 20 përqind dhe AAK-ja 8 përqind.

Gazetari Baton Haxhiu ka thënë se VV-ja do të marrë 39 përqind, LDK-ja 20 përqind, PDK-ja 24 përqind, AAK-ja 8 përqind dhe Nisma 5 përqind.

Bernard Nikaj ka parashikuar se VV-ja do të fitojë 40 përqind, LDK-ja 21 përqind, PDK-ja 22 përqind, AAK-ja 7 përqind dhe Nisma 4.5 përqind.

Analistja Luljeta Aliu e ka renditur Vetëvendosjen të parën, por me 50 përqind, PDK-në të dytën me 18 përqind, LDK-në të tretën me 15 përqind dhe AAK-në me 8 përqind.

Ndërkohë, gazetari Parim Olluri ka parashikuar se Vetëvendosja do të marrë 40 përqind të votave, LDK-ja 18 përqind, PDK-ja 21 përqind, AAK;ja 13 përqind dhe Nisma 5 përqind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ç’po ndodh këtu? Pasi Saimiri i refuzoi, Generda dhe Redona gjejnë mbështetje tek djemtë e “Për’puthen” 0 15

Mbrëmjen e djeshme u mbajt finalja e “Love Story”. Midis Generdës dhe Merit, Saimiri zgjodhi këtë të dytën si partneren e tij të ardhshme. E para që u njoh me vendimin e “princit modern” ishte Generda, e cila u prek pasi mësoi se ai nuk ishte e përzgjedhura e tij. Megjithatë ajo i uroi atij mbarësi në rrugëtimin e dashurisë me Merin.

Gjithsesi Generda, që erdhi posaçërsiht nga Gjermania për Saimirin, duket se e ka hedhur shpejt pas krahëve këtë histori. Ditën e sotme ajo është fotografuar së bashku me një vajzë tjetër të “Love Story”, Redonën, me dy nga djemtë më të komentuar të “Për’puthen”! Me kë do thoni ju? Me Atdheun dhe Andin.

Ka qenë moderatorja e “Daily Love Story” ajo që ka publikuar foto të djemve dhe vajzave, në të cilat ata shihen shumë të afërt me njëri-tjetrin. Edhe pse Saimiri i refuzoi dy vajzat, duket se ato kanë gjetur një mundësi të re në krahët e dy djemve të “Për’puthen”.

Në njërën foto Generda shfaqet shumë pranë Atdhehut, teksa ky i fundit shihet se i ka hedhur dorën në qafë.

Kur të mbyllet një derë të hapet një dritare. (Më shumë Atdheu është si shtyllë, po nejse)”, ka shkruar gazetarja e “Daily Love Story”.

Se si janë njohur djemtë e “Për’puthen” me ish-konkurrentet e “Love Story” nuk dihet ende dhe ndoshta ata mes tyre mund të jenë thjesht miq të mirë. Megjithatë mbetet në dorë të protagonistëve të flasin e të zbulojnë më tepër detaje.-/iconstyle

Durrësi goditet nga dy tërmet gjatë natës, sa ishte magnituda 0 11

DURRËS- Dy lëkundje sizmike kanë goditur Durrësin gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm.

Lëkundja e parë sizmike ka qenë me magnitudë 3.2 dhe ka rënë në Detin Adriatik. Ky tërmet është ndjerë shumë pasi ka qenë shumë pranë sipërfaqes së tokës. Epiqendra sipas EMSC ka qenë rreth 24 km në veri të Durrësit. Lëkundja e parë sizmike është regjistruar në orën 03:07 të mëngjesit.

Ndërkohë lëkundja e dytë është regjistruar në orën 03:50. Lëkundja e dytë sizmike ka qenë më e fortë se e para, me magnitudë 3.5 riter. Thellësia e këtij tërmeti ka qenë 2 km. Ndërkohë epiqendra sipas EMSC, është regjistruar 24 km në veri-perëndim të Durrësit.//T.Ch