Rama shkon sot në Fier për Spitalin, forca të shumta policie “blindojnë” Daullasin, fermerët s’pranojnë dëmshpërblimin e qeverisë (FOTO) 0 34

Forca të shumta policie kanë shkuar mëngjesin e sotëm në fshatin Daullas, në Fier, aty ku do të ndërtohet Spitali Rajonal i Fierit.

Banorët kanë dalë dje në protestë dhe nuk duan që të japin tokat e tyre për ndërtimin e spitalit, me vlerën e dëmshpërblimit që u jep qeveria. Dje me ta është takuar dhe kryebashkiaku i Fierit Armando Subashi.

Sipas tyre, toka është e vetmja mënyrë jetese për ta dhe nuk pranojnë që të shpronësohen për 300 lekë të reja/m2.

Vetë kryeministri Rama, i pyetur dje për protestën e banorëve, tha se shteti ka të drejtën të bëjë shpronësime.

“…u është kërkuar mirëkuptimi që të firmoset një marrëveshje. Do të shpronësohen sipas ligjit”, tha Rama dje në konferencën për mediat, ndërsa lajmëroi se sot do të jetë vetë në Fier pasi do të vijë dhe pala turke.

Screenshot_7_copy_copy.jpg
Screenshot_9.jpg
Screenshot_8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

(NewsBomb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.