Rama i bindet Erdoganit, presione për të mbyllur shkollat turke 0 30

Gazeta Reforma ka mësuar nga burime se universiteti “Epoka” një ndër më të mirët në vend është bërë pre kontrolleve të shumta të tatimeve dhe presioneve nga policia e prokuroria.

Nisur nga situata e krijuar, kompania “Turgut Ozal Education” sha i është drejtuar disa institcioneve shtëterore si edhe ambasadave të huaja duke shpjeguar se janë vënë nën një presion të vazhdueshëm nga persona të caktuar, pjesë e tatimeve, policisë dhe prokurorisë që kanë synime të cilat shkojnë përtej zbatimit të ligjit.

Në shkresën që i drejtohet Presidentit Meta, kryeministrit Rama si edhe ambasadave, kompania në fjalë thekson se prej disa muajsh ka kaluar një kontroll nag Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, e cila nuk ka gjetur asnjë shkelje.

Ka të dhëna se synimi kryesor është detyrimi për mbylljen e shkollave apo shitjen e tyre tek personazhe të njohur për praktika të tilla në Shqipëri.

Por pse shteti shqiptar ka hapur luftë ndaj Epokës dhe kolegjeve “Turgut Ozal”?

Kolegjet, duke përfshirë edhe universitetin Epoka cilësohen si shkolla që që janë të linjës së lëvizjes “Hizmet” që është themeluar nga Gylen. Ky i fundit është kundërshtar i Erdogan, i cili e ka shpallur organizatë terroriste dhe i akuzon ata për grushtin e shtetit që është bërë para disa vitesh në Turqi.

Erdogan ka nisur një luftë ekstreme ndaj kësaj lëvizje ku në Turqi u ka mbyllur të gjitha shkollat si dhe ka burgosur të gjithë pjestarët e kësaj lëvizje në vend.

Kushdo që është përkrahës i kësaj lëvizje në Turqi nuk e thotë dot hapur pasi e pret burgu.

Kryeministri Edi Rama si mik i ngushtë që është me Erdogan i është bindur urdhërit të tij disa herë që të deportojë mësuesit që dyshohet se janë me këtë lëvizje.

Para disa kohësh është deportuar mësuesi Harun Ccelik, ndërsa u tentua që të deportohej edhe mësuesi tjetër Selami Simsek, por planu u dështoi.null

Në natën që do të dërgohej Simsek për në Turqi në mënyrë të paligjshme janë arrestuar edhe dy gazetarë që kanë qenë në vend ngjarje, Bekim Bici dhe Ariglon Pali.

Duke qenë se lajmi u bë publik, deportimi i Simsek nuk u realizua.

Deportim të mësuesve Turq ka pasur edhe në Kosovë para disa vitesh, ku të gjithë ngritën zëri kundër këtij veprimi pasi cënoi drejtpërdrejt sovranitetin e një shteti si Kosova.

Mbyllja e shkollave

Kolegjet turke në vendin tonë mbahen si institucionet më të mira sa i përket arsimit. Pra në një vend ku arsimi shtetëror është skandaloz, në kemi disa shkolla që janë ajka e shoqërisë sa i përket arsimit dhe vetëm sepse ashtu dëshiron Erdogan, qeveria jonë është gati ti bindet dhe ti mbylli.

Kjo është skandaloze për një shtet, i cili supozohet të jetë Sovran.

Nga mbyllja e këture shkollave me nivel në vendin tonë ajo që humb është shoqëria, pasi Edi Rama dhe Erdogan sot janë në krye të shtetve por nesër nuk do jënë ndërkohë që shkollat kush do që të vijë në pushtet janë aty dhe nuk mund të mbyllen për arsye politike sepse ashtu do dikush apo një tjetër.

Keta shkolla kanë 30 vite që operojnë në Shqipëri dhe janë të shtrira në të gjithë vendin, madje edhe fëmijët e pushtetarëve 90% prej tyre shkollohen në këta institucione.

Kjo tregon vlefshmërinë që ata kanë për vendin tonë.

/gazetareforma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmeti tragjik/ Varhelyi publikon pamjet e trishta nën rrënoja: BE vazhdon të jetë pranë Shqipërisë, rindërtimi transparent 0 9

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, jep një mesazh në 1-vjetorin e tërmetit tragjik që tronditi Shqipërinë, teksa publikon publikon pamje të trishta nga rrënojat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit.

Varhelyi shkruan se edhe pas një viti Bashkimi Evropian vijon të qëndrojë pranë Shqipërisë, duke ndihmuar në rindërtimin e shkollave dhe vendeve të trashëgimisë kulturore, të dëmtuara nga tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës rihter.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Evropian në shkurt, Bashkimi Evropian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore. E rëndësishme është që rindërtimi pas tërmetit ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë”, thekson komisioneri.

 

(BalkanWeb)

Kiara e bëri zgjedhjen e saj “Liqeni i Butrintit apo i Ohrit”? cfarë nënkuptoi ajo me përgjigjen e saj ?! 0 14

Moderatorja Kiara Tito ishte një ndër të ftuarat e të shtunës që lamë pas në emisionin e Luana Vjollcës, “Shiko Kush Luan”.

Ashtu siç dihet tashmë, secili prej të ftuarve merr pjesë në afterparty-n pas emisionit, ku përballet me pyetje pikante të cilave duhet t’i përgjigjet.

Kësaj here, pyetjet Kiarës ia bëri mikesha e saj e ngushtë, moderatorja Liesa Haxhiasllani.

Kiara s’mund t’i shpëtonte kurrësesi një pyetjeje lidhur me këngëtarin Butrint Imeri, me të cilin është përfolur aq shumë për një lidhje por nuk e ka pranuar kurrë.

Në fakt, pyetja që iu bë ishte me spec, pasi Kiara u vu përballë zgjedhjes:

“Më i bukur liqeni i Butrintit apo i Ohrit?”

“Të dy të bukur janë”- u përgjigj ajo, por e pyetur se ku ka kaluar më mirë, ajo theksoi atë të Ohrit.

Me këtë përgjigje, moderatorja nënkuptoi edhe një mesazh për të gjithë kuriozët, duke lënë të kuptohet se Butrinti është “e shkuar e harruar”, të cilën s’preferon ta rikthejë më në jetën e saj, pasi nuk ka kaluar “edhe aq mirë”.