Rama: Fabrikë vaksinash në Shqipëri/ Mbërrijnë 192 mijë vaksina kineze. Brenda 60 ditësh 1.2 milionë doza plus 0 32

Jo vetëm vaksinën, por edhe fabrikën e prodhimit do ta sjellë në Shqipëri. Ka qenë ky një tjetër negocim që sapo ka nisur në këtë vizitë 24 orëshe në Stamboll të kryeministrit Edi Rama.

Me këtë kompani është arritur marrëveshja për të sjellë afro 1.5 milionë doza të vaksinës Sinovac, 192 mijë prej të cilave arritën vetëm dy orë para mitingut elektoral të PS.

Në total nga Pfizer, AstraZeneca, Sputnik dhe Sinovac janë siguruar 2 milionë e 640 mijë vaksina me synim për të nisur vaksinim masiv të popullatës, ku tha se janë marrë masat që personeli mjekësor do të punojë edhe me tre turne në mënyrë që të lehtësohet sezoni turistik i këtij viti.

Nisur nga sasia e vaksinave që ka siguruar kryeministri, sërish është ofruar  për të vaksinuar të gjithë bluzat e bardha të Kosovës.

Vaksinimi masiv do të nisë menjëherë sapo të kryhen procedurat për regjistrimin e sasisë së mbërritur sipas strategjisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 3

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.