Pse të gjithë janë fiksuar pas “Përputhen” dhe “Love Story”? Si e shpjegon psikologjia 0 35

Aktualisht në Shqipëri janë huazuar pjesërisht patenta nga jashtë dhe janë vendosur në dy ekranet e televizioneve kombëtare, Tv Klan dhe Top Channel, të programeve që quhen ndryshe “dating shows” ku në epiqendër vihen historitë e dashurisë dhe sigurisht drama.

Dukshëm, programet kanë shkaktuar një kërshëri shumë të madhe në rrjet duke marrë parasysh numrin e madh të klikimeve dhe etiketimet që qarkullojnë kudo në web për këto programe.

Por çfarë thotë psikologjia për këtë fenomen?

Sipas shkencës që studion mendjen dhe sjelljen, ka disa arsye pse natyra njerëzore tërhiqet nga këto dating shows:

1-Sepse dashuria gjithnjë shkakton interes te ne

2-Edhe pse shpesh ka sjellje të gabuara, ne mësojmë nga debati që të mos sillemi njësoj në jetë

3-Këto programe shkaktojnë një lloj interesi të veçantë dhe dëshirë për të përjetuar dashurinë

4-Na tërheq drama

5-Na afrojnë më shumë me komunitetin, pasi gjendemi në hallet e të tjerëve duke i diskutuar pa u ndjerë keq

6-Na japin një mundësi të harrojmë problemet tona

7-Sepse me anë të gabimeve të tyre, heqim edhe fajet nga vetja. Të gjithë jemi njerëz./Insajder/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pas lajmeve për ndarje nga Fjolla, reagon bashkëshorti i saj 0 7

Fjolla Morina dhe Fisnik Syla kohë më parë kanë kurorëzuar lidhjen e tyre me martesë.

Gjersa dukej se çdo gjë po shkonte për mrekulli, në media u përhap lajmi se çifti janë ndarë.

Madje u përfol se Fjolla ka abortuar fëmijën që priste me Fisnikun.

Pas përhapjes së lajmit ka reaguar ky i fundit.

Ai ka bërë një urim për festën e Fitër Bajramit me një fotografi ku shfaqet bashkë me Fjollën duke mohuar indirekt lajmin për ndarje.

“Nga zemra ju urojmë shëndet, begati dhe harmoni në familjet tuaja. Fisniku dhe Fjolla”, shkruan në mbishkrimin e fotografisë.

Atdheu doli çift me Sarën nga Për’puthen, Ana Kauri bën reagimin e papritur: E bëri dhe… 0 4

Dy konkurrentët e “Përputhen”, Atdhe Xharavina dhe Sara Malaj kanë habitur të gjithë me veprimin e mbrëmshëm. Pasi ishte deklaruar vetëm për Geljanin, Sara ditët e fundit është parë vazhdimisht në shoqëri të Atdheut dhe dukeshin shumë të afërt.

Por, në puntantën e mbrëmshme, Sara vendosi që të largohej nga emisioni bashkë me Atdheun, si çift.

Lidhur me këtë reagoi edhe ish-konkurrentja e “Përputhen”, Ana Kauri, e cila komentoi në faqen e “Përputhen”, duke shkruar “E beri dhe kte @atdhe_xharavina ?”.

anaa.png