Protestuesit shtrihen para kryeministrisë me duart mbi kokë dhe bëjnë gjestin simbolik 0 184

Në sheshin “Skënderbej” ka nisur dita e 5 e protestës për vrasjen e 25-vjeçarit, Klodian Rasha. Policia kishte zbarkuar në Kryeministri me idenë se qytetarët do të nisnin prej aty protestën e tyre, por këtë herë ata ndryshuan taktikë. Protesta nisi në sheshin “Skënderbej” dhe prej andej të gjithë bashkë marshuan drejt godinës së kryeministrisë.

Si fillim ata debatuan me policinë, sipas së cilës nuk lejohen grumbullimet mbi 10 veta dhe kërkoi që qytetarët të shpërndaheshin. Mirëpo të vendosur për t’i shkuar çështjes deri në fund, ata nuk janë shpërndarë dhe kanë vazhduar protestën e tyre të qetë. Këtë herë nuk kishte as përplasje me efektivët, por vetëm thirrje për largimin e Ardi Veliut dhe reformimin e policisë.

Nga ana tjetër disa protetsues tërhoqën vëmendjen e të gjithëve me një gjest simbolik. Ata u shtrinë në trotuar me duart mbi kokë, si simbol i dhunës që ushtron policia, që mori dhe jetën e një të riu./iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pse SHBA është kundër “pasaportës së vaksinimit” 0 4

Administrata e Presidentit Joe Biden ka thënë se nuk do të përfshihet në sistemin kombëtar për “pasaportën e vaksinimit”, duke ia kaluar barrën kompanive private për të zbatuar mekanizmat, që njerëzit të provojnë se janë të vaksinuar për udhëtime dhe aktivitete të tjera.

Por, përse amerikanët janë të ndarë për pasaportën dixhitale që do të tregonte nëse janë të vaksinuar apo jo?

Çertifikata e vaksinimit është çështje e debatueshme në Shtetet e Bashkuara. Madje, disa guvernatorë republikanë kanë lëshuar urdhëra ekzekutivë që i ndalojnë ato në shtetet e tyre.

“Amerikanët shpesh janë shumë skeptikë për idenë e çdo gjëje që vihet nën pushtetin e qeverisë federale. Ata thonë se ky lloj centralizimi bie ndesh me privatësinë ose lirinë,” thotë Jeffrey Bennet, profesor për shëndetin dhe komunikimin në Universitetin Vanderbilt.

Administrata Biden po i nxit kompanitë private që të ofrojnë zgjidhjet e tyre, ndërsa do të japë udhëzime për të përmbushur standarde të caktuara, përfshi qasjen dhe përballueshmërinë.

Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë është kundër idesë së pasaportës së vaksinimit për udhëtime mes vendeve. Margaret Harris është zëdhënëse e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Aktorja e dashur shqiptare do të jetë protagoniste në serialin e ri të Ermal Mamaqit! 0 7

Ermal Mamaqi i vuri vulën suksesit të tij në kinematografi me dy filmat “2 gisht mjaltë” dhe “I Love Tropoja”. Këta filma u mirëpritën nga publiku dhe pati mjaft komente pozitive për to. Ndërkohë kohët e fundit ai është tërhequr nga ekrani i madh, për t’u përqëndruar më shumë tek pasioni i ri si “motivitional speaker”.

Pak ditë më parë, Mamaqi zbuloi gjithashtu për të gjithë ndjekësit e tij se do të vijë me një projekt të ri, kësaj here serial.

Ermali publikoi në Instagram foto të një tabele ku kishte shkruar “Shesim seriale”, duke paralajmëruar në këtë formë projektin e tij më të ri.

Është mësuar se Ermali do të jetë vetë protagonist i serialit të tij dhe po ashtu mban firmën e producentit, së bashku me Dritan Huqin, i cili është anëtar i Akademisë së Festivalit Europian të Filmit.  Mamaqi i ka besuar njërës prej bashkëpuntoreve të tij më të mira, skenaristes Klaudia Brahimaj, si dhe Bjordi Mezinit.

Së fundmi, producenti ka zbuluar gjithashtu edhe aktoren që do të jetë protagoniste në këtë serial.

Bëhet fjalë për aktoren Jonida Vokshi, e cila festoi dje ditëlindjen. Në urimin e saj, Mamaqi e quajti aktoren ylli i serialit.