Protesta në Tiranë/ 9 policë dhe 2 protestues të plagosur! Njeri prej policëve në gjendje të rëndë, ka një cop xhami në sy, rrezikon humbjen e tij 0 28

11 persona janë plagosur gjatë protestave të zhvilluara gjatë ditës së sotme në Tiranë, që nisi për shkak të vrasjes së 25 vjeçarit Klodjan Rasha, i cili u vra nga një efektiv policie.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë 8 policë dhe 2 protestues janë të shtruar në spitale pasi kanë lëndime në pjesë të kokës dhe trupit, që i morën gjatë protestës së dhunshme të zhvilluar në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku njëri nga efektivët rrezikon të hymbasë dhe syrin dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale te Spitali Francez . Efektivi i policisë që rrezikon njërin sy gjatë goditjes nga protestuesit i ka hyrë një copë xhami në sy. Ai pritet që nga çasti në çast të futet në ndërhyrje kirurgjikale te Spitali Francez.

Efektivi është 36 vjeç dhe ka pësuar çarje të korneas të syrit me xham dhe ndodhet në gjendje të rende.

“8 punonjës të policisë dhe dy protestues janë duke u trajtuar ne spitalet universitare te Tiranes, ku njeri prej punonjësve të rendit ka dëmtime serioze ku rrezikon të humbasë syrin. Ne spitalin e Traumes po trajtohen aktualisht 7 punonjës te policisë dhe 2 protestues ne gjendje te stabilizuar. Ndërsa ne Qendrën Spitalore Universitare “Nene Tereza” po trajtohet një punonjës i policisë, gjendja e te cilit, sipas mjekeve, është serioze, pasi rrezikon humbjen e njërit sy dhe pritet ti nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale te Spitali Francez”, tha Ministria e Shëndetësisë

Edhe policia e Shtetit tha se janë plagosur 9 efektivë policie, ndërsa bëri thirrje që organizatorët e kësaj protestë të bëjnë thirrje për ndalimin e dhunës. Policia shprehet se janë bërë të gjithë përpjekjet për menaxhimin me shumë përmbajtje të dhunës së papritur dhe të padrejtë ndaj punonjësve të saj dhe ndaj institucioneve, ndërsa tha se vrasja e 25-vjeçarit nuk mund të përdoret si pretekst për të ushtruar dhunë të verbër ndaj policisë por dhe shkatërruar pronën private./shqiptarja.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfunduan në spital pas helmimit nga gazi propan, si paraqitet gjendja shëndetësore e 4 nxënësve të shkollës private në Tiranë 0 7

Katër nxënësit që u helmuan nga rrjedhja e gazit dhe përfunduan në spital, fatmirësisht ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 09:30, në zonën e Don Boskos.

Gazetarja Dorjana Bezat në një lidhje live për ‘News24’ nga shkolla private ku ndodhi dhe incidenti, deklaroi se nxënësit që janë ndjerë keq u transportuan si fillim tek Spitali i Traumës, më pas u dërguan në QSUT. Po ashtu ajo pohoi se pavarësisht se kishin kaluar rreth 2 orë nga ngjarja, ende në ambientin përreth ndihej era e gazit.

Nga hetimet e deritanishme dyshohet se shkak i rrjedhjes në sistemin e ngrohjes të gazit propan nxënësit kanë pasur dhimbje koke dhe më pas të vjella. Sapo mësuesit kanë parë se fëmijët nisën të ndiheshin keq, kanë njoftuar urgjencë, e cila ka dërguar disa ambulanca në vendin e ngjarjes. Kjo shkollë u hap në vitin 2010.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

 

 

 

 

 

 

 

 

Detajet/ Rrjedhja e gazit në shkollën private në Tiranë, nxënësit me të vjella dhe dhimbje koke 0 3

Të tjera detaje dalin në dritë nga ngjarja e rëndë që u regjistrua në një shkollë private, ku ka pasur rrjedhje gazi.

Ngjarja ndodhi rreth orës 09:30, në zonën e Don Boskos.

Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’ se nxënësit si pasojë e rrjedhjes së gazit në sistemin e ngrohjes kanë pasur dhimbje koke dhe të vjella, ndërkohë që 4 prej tyre kanë përfunduar në spital. Si pasojë e ngjarjes është bërë evakuimi i të gjithë nxënësve.

 

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)