Problematikat e mësimit online, ankesat e studentëve: Pedagogët na ngelin për mungesa, tarifat ende të larta! 0 14

Studentët në të gjithë vendin vazhdojnë që të shprehin ankesat për problemet që po u shkakton dështimi i mësimit online.

Që në momentin kur Ministria e Arsimit dha vendimin se edhe për këtë vit akademik studentët do të vazhdojnë mësimin online, shumë prej tyre madje dhe shumë pedagogë u shprehën kundër.

Ishin të shpeshta ankesat që nuk mundësojnë dot internetin dhe se mësimi online nuk është efektiv, por askush nuk i dëgjoi.

Madje, si për ironi, ministria vendosi që edhe kjo pjesë tjetër e viti akademik të zhvillohet online.

Sakaq Ministria e (Ç)Arsimit nuk i dëgjon dhe as nuk i merr për bazë ankesat e studentëve, por problematikat dhe penalizimet ndaj tyre po shtohen çdo ditë e më shumë, nga të gjitha universitet në vend.

Duke mos patur asnjë rrugë tjetër, studentët kanë drejtuar disa ankesa në redaksinë e Gazetës Reforma, por gjithashtu shohim mbi 10 ankesa të tilla edhe në faqen “Studentët Denoncojnë”.

Shumë prej tyre frikësohen të flasin publikisht nga frika se i ngelin, por në prononcim për gazetën ata tregojnë se një nga problemet kryesore që po hasin me afrimin e sezonit të provimeve është numri i lartë i mungesave.

Një studente e Universitetit të Tiranës në programin master, ka treguar se pedagogët  po penalizojnë studentët për mungesa, kur një pjesë e mirë nuk kanë mbulim interneti në zonat e tyre ose nuk kanë mundësi të paguajnë.

Sipas kësaj studenteje, për këtë shkak nuk futen në provim edhe shumë studentet që janë ekselentët, ndërsa ka pedagog që nuk japin fare mësim.

Pavarësisht këtyre mangësive kaq të mëdha, studentja shprehet e revoltuar, se në fund u kërkohet pagesa e plotë e tarifës, kur nuk kanë marrë asnjë shërbim.null

Në fakultetin tonë shumë pedagog na kërcënojnë për mungesat duke thënë se nuk do hyni në provim sepse keni plotësuar numri e lejuar të  mungesave, dhe ky problem po prek të gjithë studentët, disa prej tyre ekselent. Nuk po e kuptoj çfarë duan më këta nga ne?! Lekët i duan, lekë për provime po, ndërsa mësimin nuk ta japin as në klasa online.

Gjithsesi për ne që kemi të bëjmë me lënë në laboratorë mësimi online nuk është as 1% efektiv. Nuk kanë fare të njerëzishëm as në këtë lloj situatë kur na duhet të punojmë për të paguar në fund masterin 2 milionë lekë… Ndërsa vazhdojmë të mbajmë shtëpitë me qira sepse  këta nga momenti në moment mund të kthejnë në auditore dhe nuk kemi më mundësi”, ka deklaruar studentja e fakultetit të Shkencave Sociale.

Të njëjtin shqetësim ka shprehur edhe një studente në Universitetin e Durrësit. Ajo tregoi se shumë  shokë të saj, por edhe ajo vetë, vijnë nga zona të thella ku interneti nuk ka askes.

Ndërsa një tjetër problem është edhe çrregullimi i programit “Classroom”. Sipas saj, aksesojnë mbi 20 studentë njëherësh programi bllokohet dhe është e pamundur të zhvillohet mësimi.

“Unë jam studente e vitit të parë, dega Drejtësi, në Universitetin Aleksandër Moisiu. Nga dita që kam nisur mësimin online  e deri më tani nuk kam kuptuar asgjë.  Mund edhe të thonë se nuk do të mësosh apo neglizhon.

Jo, puna është se unë nuk kuptoj dot asgjë për arsye sepse pedagogët vetëm fillojnë  mësimin sa për të marrë mungesat, duke mos marrë asnjëherë parasysh se studenti njëherë mund të ketë internet dhe njëherë jo.  Plus ka bllokime të programit, sepse nuk jemi 1 apo2  por jemi 34 student dhe ka mbingarkesë, plus unë vij nga zonat e thella dhe në shtëpi nuk kap interneti”,është shprehur studentja.

Ndërsa një tjetër student ka shprehur shqetësimin për tarifat e larta. Ndërsa tregoi se studion për stomatologji, studenti tha se nuk është i gatshëm të bëjë provime përderisa lëndët që behën në laboratorë nuk i kanë zhvilluar fare. Madje as tarifat që paguajnë nuk ja vlejnë për mësimin jokualitativ nga shtëpia, prandaj ai i ka bërë thirrje studentëve të ngrihen dhe të kërkojnë reduktim tarife.

Po tallen hapur me ne. Pagesën e  kemi bërë shumë të lartë, mësimi online nuk është aspak produktiv.  Jemi dy student në familje ku tarifa në një universitet privat për stomatologji shkon diku tek 4.000 euro,  të siguroj që edhe në  shtet dikur rreth kësaj vlere shkojnë shpenzimet.. Të japësh  kaq shumë para për mësim nga krevati është absurde.

Ministria kur mendoi të na linte në mësim online duhet të përgjysmonte tarifat të paktën. Por ne më shumë duam që të kthehet mësimi në auditor. Aq më tepër jemi të shqetësuar sepse nuk di më ku të bëjmë ankesë, sepse nuk dëgjohemi fare”, u shpreh një student i viti të parë dega Stomatologji në Tiranë./iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-banori i ‘Big Brother’ quan ‘XHANDARE’ Bora Zemanin dhe përplaset KEQ me Melisën, kjo e fundit reagon ashpër! 0 8

Një tjetër sherr është hapur së fundmi e këtë herë bëhet fjalë për ish-banorin e “Big Brother”, Damiano Agalliun dhe konkurrenten e “Përputhen”, Melisën. Damiano ka postuar në Instastory disa statuse ku kritikonte Bora Zemanin për prezantimin dhe i bënte thirrje autores Olsa Muhameti t’i tërheqë veshin Melisës.

“Sjellja e Melisës është e patolerueshme kur i kthehet me mimika në fytyrë të tjerëve, në mënyrë tallëse. Olsa Muhameti tërhiqja çik veshin sepse aty bërtet duke thënë ‘Pse më shajnë mua vajzat’, ndërkohë mimikat dhe duart dhe ironitë në të shprehurit e saj është ajo që thotë Arjan Konomi ‘të neveritshme’. Një shprehje e bukur thotë mënyra sesi sillesh me të tjerët tregon për ty, edukatën dhe kulturën tënde”, shkruan Damiano.

Më tej ai shkruan se Melisa po bën si histerike kundrejt faktit që Mevlani i kushtoi këngë Ledianës.

-640-0-6006d3362871f.jpg

-640-0-6006d33661db5.jpg

-640-0-6006d33696f9d.jpg

-640-0-6006d336d8eee.jpg

d1-1.jpg

d2-1.jpg

Nuk vonoi as përgjigja e Melisës, e cila ia ktheu Damianos përmes disa postimeve në Instastory ku shkruan se ish-banori po kërkon vëmendje.

-640-0-6006d33711ff2.jpg

-640-0-6006d33745c5d.jpg

-640-0-6006d3376b6fd.jpg

-640-0-6006d337911f7.jpg

-640-0-6006d337b2926.jpg

Më vonë Damiano ka reaguar sërish duke u shprehur se nuk ka asgjë me Melisën, por e teproi me sjelljen e saj ndaj Ledianës.

-640-0-6006d337d5477.jpg

Biden betohet si President i SHBA, Bushati: Moment i rëndësishëm për stabilitetin demokratik në rajon 0 3

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden merr sot zyrtarisht detyrën duke u betuar si president i 46-të i vendit. Për ish ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati ky është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë dhe rajonin, “që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon”.

Duke sjellë në vëmendje përkrahjen dhe ndjeshmërinë e Biden për rajonin e veçanërisht Kosovën, Bushati shprehet se kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar.

Ai shton se ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden, duke e konsideruar vitin 2021 një vit interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7.

 

 

Postimi i plotë:

Sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën. Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit. Ai mori 306 vota elektorale dhe më shumë se 81 milion vota popullore, duke thyer çdo rekord të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

Në klimën e polarizuar dhe aktet e dhunës që shoqëruan kontestimin e rezultatit të zgjedhjeve, duket se sfida më e madhe politike për Presidentin Biden është normalizimi i mosmarrëveshjeve politike. Krahas stabilizimit të brendshëm, kjo sfidë ka të bëjë edhe me forcën tërheqëse të modelit që përfaqësojnë SHBA-të në botë.

Si pasojë e Pandemisë COVID-19, bota është në dhëmbët e krizës më të rëndë që ka përjetuar që prej Luftës së Dytë Botërore. Në planin ndërkombëtar, SHBA-të mbeten aktori më i fuqishmëm. Kina është një konkurrent gjithnjë e më sfidues, me të cilën SHBA-të do të përballen në një rivalitet më së shumti teknologjik. Nga ana tjetër, ndikimi i Rusisë, kryesisht në kufijtë e NATO-s, rikthen vëmendjen për një angazhim të strukturuar me të.

Në këtë kontekst, ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, sikundër rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden. Viti 2021 do të jetë interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7. Gjermania dhe Japonia, dy aleatë të pazëvendësueshëm të SHBA-ve, respektivisht në Europë dhe Azi, tradicionalisht të njohura për qëndrueshmërinë e tyre, janë përfshirë në proceset e ndryshimit të drejtuesve politik.

Për fatin tonë të mirë, rajoni ynë nuk është i huaj për Presidentin Biden. Përkundrazi! Krahas njohurive të thella për rajonin, ai ka edhe një lidhje shpirtërore, veçanërisht me Kosovën. Do të mbetet gjithnjë e pashlyer në memorien time – teksa shoqëroja kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016, – ndjeshmëria e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Pikërisht, kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin tonë dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar. Për ne, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)