PR organizon forumin për sigurinë 0 70

Këshilli Politik i Partisë Republikane organizoi Forumin për Sigurinë, me pjesëmarrjen e gjeneralëve dhe politikanëve nga të dy anët e Atlantikut: SHBA, Mbretëri e Bashkuar dhe BE. Në fjalën e tij, kreu i PR-së, Fatmir Mediu, tha se “vetëm disa dekada më parë, Ballkani Perëndimor u trondit nga luftërat, mizoritë, gjenocidi dhe spastrimet etnike në një shkallë, të cilat konsideroheshin të pamundura në një Evropë të pasluftës së Dytë Botërore”.

“Të gjitha këto gjëra, shërbyen si një mësim se paqja dhe demokracia, janë një betejë e përditshme dhe jo vetëm një destinacion apo një ëndërr. Një mësim që fatkeqësisht sot duket se harrohet dhe vihet në pikëpyetje çdo ditë. Gjeopolitika në Ballkan ka ndryshuar shumë. Vakumi i krijuar nga SHBA dhe BE në vitet e fundit është i mbushur me ndikim dhe prani të Rusisë dhe Kinës në shumë aspekte”.

Lord David Richards, ish-Shefi i Shtabit të Ushtrisë Britanike deklaroi se Britania e madhe është e interesuar për një Ballkan të qëndrueshëm. “Jam i sigurt që edhe pse nuk jam anëtar i Qeverisë Britanike, mund të them me shumë besim, se ky është qëllimi kryesor i qeverisë sonë pas Brexit, megjithatë, ajo që më shqetëson pak është se qeveria ka shumë probleme konkurruese me njëra tjetrën dhe mendoj se një takim si ky do të ndihmojë në renditjen e këtyre përparësive dhe Ballkanit në sytë e qeverisë Britanike”.

Për Gjeneralin Carles Wald, ish-Komandant i Forcave Amerikane tërheqja e trupave amerikane nga Europa është e gabuar. “Unë mendoj se diskutimi për ne që tërhiqemi dhe largohemi nga Evropa është një nga gjërat më të këqija që ka ndodhur në karrierën time dhe unë mendoj se do ta ndalojmë atë, dhe unë mendoj se pa aleancat tona Shtetet e Bashkuara do të kenë një kohë të vështirë për të vazhduar”.

“Gjeneral Wald, Unë do të doja të them se vërtet e vlerësoj qëndrimin tuaj në lidhje me këtë çështje dhe shpresoj se gjërat do të ndryshojnë, siç vlerësoj thirrjen e Presidentit Trump për një rritje të buxhetit të mbrojtjes të vendeve të NATO-s, e cila mendoj se ishte thirrja e duhur nga Presidenti I trupave amerikane dhe theksoj se duhet punuar me aleancën e NATO-s, veçanërisht kur jemi drejt një bote bipolare, Amerikës dhe Kinës, dhe mendoj se është shumë e rëndësishme të vëzhgohen disa aktivitete të Rusisë gjithashtu shqetësimet dhe kërcënime të tjera në detin Mesdhe, dhe në të tjera pjesë të Lindjes së Mesme”, u shpreh Mediu.

Gjenerali Robert Willer, Asistent i Sekretarit Amerikan të Mbrojtjes përgëzoi zotin Mediu për çështjet e ngritura dhe shtoi se largimi i të rinjve nga Ballkani lidhet posaçërisht me faktin se qeveritë po anojnë më shumë drejt një qeverisje të ngushtë autokratike. “Unë mendoj se 5G përshtatet në të dy ato diskutime drejtpërdrejt. Nëse mendoni për 4G-në dhe 3G-në ato kanë qenë thjeshtë një ndërmarrje telefonike komerciale ku është thjesht më e lehtë të flasësh me njerëzit, por kur fillon të shkosh në 5G-në, ajo me të vërtetë luan dhe bëhet një infrastrukturë kritike për qeveritë, për ushtritë dhe për biznesin e madh në atë fushë të veçantë, dhe të them të drejtën, sot  është telefoni, ose pajisja të tjera elektronike mjeti komunikues që i lidh vërtet të rinjtë së bashku ditë e sotme”.

“Ne duhet të vendosim përparësitë tona në vendin e duhur, nga ku fillon gjithçka, nga perspektiva evropiane dhe si një vend evropian. Nuk ka dyshim që stabiliteti pa demokraci nuk mund të ekzistojë, demokracia pa zgjedhje të lira dhe të ndershme ku njerëzit nuk mund të kenë zërin e tyre dhe të vendosin që votat e tyre nuk mund të ekzistojnë. Pra, ne duhet të shkojmë drejt mënyrës së duhur në ndërtimin e kombit tonë dhe të ardhmes sonë Evropiane, në mënyrë që t’u japim njerëzve një shans për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Ata që përpiqen të kontrollojnë votat dhe jetën e njerëzve të tyre janë ata që janë kundër popullit të tyre dhe janë vetëm për veten dhe interesin e tyre, janë armiq të demokracisë”, u shpreh kreu repoublikan.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 12

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Covid-19/Mbretëresha Elisabeth: Ky virus është si murtaja. Vaksinohuni! 0 10

Mbretëresha ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoizëm të mos vaksinohesh. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me përgjegjës të lartë që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid-19 në të gjithë Anglinë, Skocinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut.

Sipas mediave britanike Mbretëresha inkurajoi ata që vështirë se mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. 94-vjeçare tha se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilësuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Një burim mbretëror e krahasoi ndërhyrjen e kësaj jave me fjalimin e mbajtur nga Mbretëresha në fillim të pandemisë në të cilën ajo i nxiti njerëzit të qëndronin në shtëpi dhe foli për nevojën për të punuar së bashku për të mposhtur virusin.

Më shumë se 18 milionë britanikë, një në tre të rritur, kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, 448,962 të tjerë u dhanë dozat e para të mërkurën.