Portugali, spitalet nën presion nga shtimi i numrit të pacientëve me Covid-19 0 47

Që nga mesi i tetorit, numri i rasteve të reja ditore është trefishuar në Portugali, duke tejkaluar 6 000 infeksione në fundjavë dhe kjo ka sjellë që, më shumë se 2 500 persona të shtruar në spital, përfshirë gati 400 në kujdes intensiv, spitalet portugeze të jenë nën presion, që ka tejkaluar qartë atë të valës së parë të pandemisë.

Portugalia hyri sot në gjendjen e emergjencës shëndetësore dhe pjesa më e madhe e popullsisë po përgatitet për shtetrrethimin e parë, masa e fundit kundër pandemisë, e gjykuar katastrofike.

Nëse gjendja e jashtëzakonshme aplikohet në të gjithë vendin, ndalimi i qarkullimit të jetës publike nga pra 23:00 deri në 05:00 do të përfshijë 21 bashki të konsideruara zone me rrezik të lartë, ku jetojnë 70% e 10 milionë portugezëve.

Fundjavën e ardhshme dhe atë pasuesen, shtetrrethimi do të fillojë që prej orës 13:00 të së shtunës dhe të dielën, por janë parashikuar përjashtime për ata që punojnë ose në raste të forcës madhore.null

Banorëve të 121 komunave me rrezik të lartë, që përfshijnë veçanërisht Lisbonën dhe lagje të tjera, u është kërkuar të punojnë nga shtëpia në emër të një detyre qytetare të kufizimit në shtëpi.//ATSH

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 7

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.