Personazhet e famshëm që humbën jetën në 2020 0 47

Maradona, Sean Connery, Kobe Bryant, Kenzo, Kirk Douglas apo Hosni Moubarak, janë disa nga personalitetet botërore që kanë humbur jetën në 2020:

JANAR

– 10: Sulltani QABOUS, 80 vjeç, modernizues i Omanit të cilin e udhëhoqi për 50 vjet.

– 26: Kobe BRYANT, 41vjeç, ish-basketbollist i Lakers, pesë herë kampion i NBA, vdiq si pasojë e një aksidenti me helikopter.

– 31: Mary HIGGINS CLARK, 92 vjeçe, “mbretëresha e suspansës” që ndoqi zinxhirin e bestseller-ve amerikanë. Mary Higgins Clark u bë një autore e suksesshme në gjysmën e dytë të jetës së saj, duke shkruar më shumë se pesëdhjetë bestsellerë, histori shpesh të adaptuara në ekran – në filma ose në televizion. Shitjet e librave të saj i kanë tejkaluar 100 milionë kopje, transmeton Atsh.

SHKURT

– 5: Kirk DOUGLAS, 103 vjeç, një nga të mbijetuarit e fundit të epokës së artë të Hollivudit, hyn në histori me filmat “Shtigjet e lavdisë”, (1957) dhe dramën historike “Spartacus» 1960).

– 25: Hosni MOUBARAK, 91 vjeç, ish-presidenti i Republikës egjiptiane (1981-2011), i cili u detyrua të japë dorëheqjen pas pranverës arabe.

MARS

– 8: Max VON SYDOW, 90 vjeç, aktor franko-suedez zbuluar nga Ingmar Bergman.

– 29: Krzysztof PENDERECKI, 86 vjeç, kompozitori dhe dirigjenti polak, figurë e avangardës zanore të viteve 1960.

– 24: Albert UDERZO, 92 vjeç, karikaturist francez, krijues me Goscinny të Asterix.

– 24: Manu DIBANGO, 76 vjeç, muzikanti i njohur nga Kameruni legjenda afrikane e xhazit humb jetën nga COVID-19.

PRILL

– 16: Luis SEPULVEDA, 70 vjeç, shkrimtari kilian i mërguar, humb jetën në Spanjë nga COVID-19.

– 29: Irfan KHAN, 53 vjeç, ylli i Bollywood-it dhe Hollywood-it falë “Slumdog Millionnaire”, “Jurassic World” apo “The Lunchox”.

MAJ

– 2: Hamid CHERIET i ashtuquajtur IDIR, 70 vjeç, amnasadori kryesor i këngës kabyle.

– 9: Richard Wayne PENNIMAN i ashtuquajtur “Little RICHARD”, 87 vjeç, këngëtari amerikan legjendar i këngës “Tutti Frutti” dhe pioner i roken rollit në vitet ’50.

– 12: Michel PICCOLI, 94 vjeç, aktor, monument i kinemasë franceze.

– 31: Christo Vladimiroff Javacheff i ashtuquajtur CHRISTO, 84 vjeç, bullgaro-amerikani, krijues me bashkëshorten e tij Jeanne-Claude iarritjeve monumentale të efektshme.

QERSHOR

– 8: Pierre NKURUNZIZA, 55 vjeç, ish-president i Burundit (2005-2020), ish-shefi rebel hutu gjatë luftës civile (1993-2006).

KORRIK

– 6: Ennio MORRICONE, 91 vjeç, kompozitori italian i më shumë se 500 pjesëve muzikore të filmave, veçanërisht të atyre të Sergio Leone.

– 26: Olivia DE HAVILLAND, 104 vjeçe, një nga yjet e fundit të mbetura nga Epoka e Artë e Hollivudit. Karriera e De Havilland zgjati më shumë se 50 vjet me pothuajse 50 filma artistikë, ajo ishte ylli i fundit i mbijetuar nga Gone with the Wind (1939).

GUSHT

– 24: Pascal LISSOUBA, 88 vjeç, presidenti i parë i Kongos i zgjedhur me një votim pluralist, i mërguar në Francë pasi u rrëzua nga pushteti në 1997.

SHTATOR

– 2: Kaing Guek EAV dit DOUCH, 77 vjeç, xhelat i Pol Pot në Kamboxhia.

– 9: George BIZOS, 92 vjeç, 92, avokati afrikano-jugor i Nelson Mandelas dhe aktivist i palodhur i të drejtave të njeriut gjatë aparteidit.

– 10: Diana RIGG, 82 vjeçe, aktorja britanike, e famshme për rolet në seritë televizive të Emma Peel “The Avengers” dhe Olenna Tyrell në “Game of Thrones”.

– 18: Ruth BADER GINSBURG, 87 vjeç, dekan i Gjykatës së Lartë Amerikane, ikonë e së majtës progresiste.

– 23: Juliette GRECO, 93 vjeçe, këngëtare dhe aktore franceze.

– 30: QUINO, 88 vjeç, krijues argjentinas i ngjarjeve aktuale, krijues i Mafaldas.

TETOR

– 4: Kenzo TAKADA dit KENZO, 81 vjeç, dizenjatori më i famshëm japonez i njohur për printimet e tij me lule dhe ngjyra.

– 31: Sean CONNERY, 90 vjeç, aktori britanik i James Bond. Aktori Skocez u bë i njohur më së shumti për portretizimin e tij për James Bond, agjenti 007, duke qenë i pari që solli rolin në ekranin e madh dhe u shfaq në shtatë triller spiunë.

NËNTOR

– 24: Mamadou TANDJA, 82 vjeç, ish-president i Nigerisë (1999-2010), figurë e adhuruar për luftën e tij kundër varfërisë dhe ashpërsisë së saj, me nofkën “Baba Tandja” (Babai i Kombit).

– 26: Diego MARADONA, 60 vjeç, futbollisti ndërkombëtar argjentinas, i konsideruar si lojtari më i mirë në të gjitha kohërat.

DHJETOR

– 1: Henri TEISSIER, 91 vjeç, kryepeshkop emeritus i Algjerit, franko-algjerian, dëshmitar i drejtpërdrejtë i sulmeve të “dekadës së zezë” (1992-2002), artizan i dialogut islamo-kristian.

– 2: Valéry GISCARD D’ESTAING, 94 vjeç, ish-presidenti francez (1974-1981), babai i disa reformave të shoqërisë emblematike, përfshirë dhe legalizimi i abortit. .

– 7: Chuck YEAGER, 97 vjeç, pilot, i cili ishte i pari që kaloi pengesën e zërit në 1947.

– 12: John LE CARRE, 89 vjeç, mjeshtri britanik i romanit të spiunazhit, autori i librit “Spiuni që erdhi nga të ftohtit”.

 

 

 

(BallkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Na bënë gjë veshët? Mohoi lidhjen me Bardhin, por deklarata e fundit e Anës sapo i hodhi benzinë zjarrit! 0 11

Dy foto paparaci të Anës së “Për’puthen” (e pezulluar tashmë nga emisioni) dhe reperit shqiptar, Bardhyl Idrizi, u bënë shkak që në media të përflitej për një romancë mes tyre. Ata të dy u fotografuan një herë në Tiranë e më pas në Kosovë e dukeshin shumë të afërt me njëri-tjetrin.

Ndërkohë Bardhi i hodhi poshtë dyshimet për një romancë me Anën, pasi në “Afterparty-n e Luana Vjollcës”, tha se është single.

Gjithashtu, Ana mohoi më herët në emisionin “Për’puthen” lidhjen me reperin shqiptar, pasi u pyet nga moderatorja Bora Zemani lidhur me fjalët që ishin përhapur për ta prej disa kohësh.

Ajo u shpreh se me Bardhin njihet prej kohësh, për shkak të menaxherit të tij. Më pas Ana zbuloi se po bashkëpunon me reperin për disa projekte, por nuk tregoi se për çfarë bëhet fjalë.

Djali në fjalë, Bardhi, është një person që e kam shumë xhan, e  vlerësoj shumë, njihemi prej kohësh. Nuk ka asnjë romancë, ka një miqësi dhe po punojmë për disa gjëra bashkë. Jemi takuar dhe kur unë s’kam qenë personazh publik, po kjo është barra që marrim kur bëhemi të njohur. Aty nuk ka asnjë puthje, asnjë përqafim që të shihet si romancë”, u shpreh Ana.

Mirëpo, deklarata e fundit gjatë intervistës “60 sekonda për Prive” i ka hedhur benzinë zjarrit.

Pyetjes “Nga 1 deri në 5, sa e varur je nga seksi”, Ana iu përgjigj “Pyet Bardhin“, duke lënë të kuptohet se kanë një marrëdhënie intime./iconstyle

Rudina Dembacaj tregon operacionin e vetëm plastik që ka bërë në trupin e saj! 0 7

Moderatorja Rudina Dembacaj përpiqet të jetë sa më aktive për ndjekësit e saj në rrjete sociale dhe një veçori që e karakterizon është sinqertiteti.

Nëse e pyet Rudinën për diçka, ajo do të të thotë gjithmonë të vërtetën dhe kësaj here nuk i ka bërë “bisht” as pyetjes “Ke operacione plastike në trup apo fytyrë?

Moderatorja nuk ka vonuar t’i përgjigjet kësaj pyetjeje, duke treguar se e vetmja ndërhyrje që ka bërë është në gjoks.

“Gjoksin, para 6 vitesh. Nga dobësimi, më ishte bërë për t’u futur në xhepa”- ka treguar ajo.

Rudina Dembacaj dhe partneri i saj Mark Frroku u kurorëzuan me martesë në ditën e parë të vitit 2021.

Propozimi ka ardhur si një surprizë e vërtetë për Rudinën, pasi Marku kishte përgatitur vetë gjithçka në detaje. Aktorja ka zbuluar se ai i ka propozuar në një nga vendet më të bukura të Turqisë, Cappadocia, dhe momentin më të bukur të jetës e kanë fiksuar përmes disa fotografive.

Më 1 janar, ajo na ka surprizuar të gjithëve, teksa ka publikuar disa foto nga Bashkia e Tiranës, ku shihet bashkë me Markun. Ata janë martuar. sigurisht pa ceremoni, vetëm në praninë e personave që kanë bërë celebrimin.

Megjithatë, aktorja e humorit premton se shumë shpejt do bëjnë edhe dasmën, ndërsa tashmë mban mbiemrin e Markut.

Marku dhe unë me besimin se dashuria është bekim, vendosëm edhe ta zyrtarizonim lidhjen tonë. Gëzuar me një vit mbarë plot lumturi nga familja jonë! Rud&Mark ( Shihemi ne dasem)”-ka shkruar Rudina krah fotove.

Në fillim të 2020, Dembacaj konfirmoi lidhjen me Frrokun, duke postuar për herë të parë në rrjete sociale një foto përkrah tij./iconstyle