Përfundon takimi i Ramës me naftëtarët e Ballshit, Dautaj: Nuk dolëm të kënaqur, ja çfarë na ofroi! 0 64

Ka përfunduar pas më shumë se 1 orë bisedime takimi mes kryeministrit Rama dhe naftëtarëve grevistë në rafinerinë e naftës, në Ballsh.

Sokol Dautaj, kreu i Sindikatës së Naftëtarëve tha se kryeministri ka bërë ofertën e tij, e cila nuk i kënaq pritshmëritë e naftëtarëve, që presin pagat të cilat i kanë fituar me vendim gjykate.

Ai tha propozimin e kryeministrit do ta diskutojë me të gjithë naftëtarët, ndërsa vendimi do të jetë i përbashkët.

“Nga ajo që diskutuam me kryeministrin ideja është për dhënien e një page të vetme të ndërmjetme mes asaj që marrim, pra një pagë të përafërt. Nuk kemi te dalë të kënaqur, ne do ja lëmë kohës vendimin.

Na tha se do sjellë një kompani serioze në rafineri dhe dhënia e një page të përafërt me tonën.

Pra, shteti merr përsipër rivënien në punë të rafinerisë dhe 1 pagë. Nëse naftëtarët duan të hyjnë sërish në grevë vendimi është i tyre”,- tha Dautaj. /B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 8

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 5

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.