Pas Kuvendit, ministrat e Listës Serbe bojkotojnë mbledhjen e Qeverisë së Kosovës 0 37

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës është mbajtur edhe sot pa praninë e ministrave të Listës Serbe, që janë partnerë të koalicionit qeverisës.

Megjithëse, pati shumë pika të rendit të ditës për të cilat u votua nga ministrat, aty mungoi vota e zëvendësministrit dhe ministrit të Pushtetit Lokal, Goran Rakiç dhe ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq.

Mungesa e Listës Serbe është vërejtur përveç në mbledhjet e fundit të Qeverisë, edhe në seancat e Kuvendit të Kosovës.

I pyetur gjatë një konference për medie në lidhje me një shantazh të mundshëm nga Lista Serbe, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kishte paralajmëruar se gjatë ditëve në vijim do të adresojë disa çështje sa i përket Listës Serbe, teksa tha se Qeveria mund të bjerë, por nuk mund të shantazhohet.

 

 

Hoti kishte deklaruar më 4 dhjetor se gjatë ditëve të ardhshme do të adresojnë disa çështje me Listën Serbe, por megjithëse kanë kaluar më shumë se dy javë ende nuk duket se është ndërmarrë diçka.

“Kemi disa çështje që besoj se në ditët e ardhshme duhet t’i adresojmë me Listën Serbe. Fakti që jemi në këtë pikë, do të thotë që Qeveria mund të bie por nuk mund të shantazhohet. Më vjen mirë që një pjesë e opozitës kanë marrë parasysh kërkesat tona të vazhdueshëm. Qysh në muajt e verës kur ka shkuar në lexim të parë në Kuvend, kam kërkuar nga deputetët të japin mendimet e tyre, si nga opozita si nga pozita të japin mendimin në mënyrë që ato t’i akomodojmë në Ligjin për rimëkëmbje Ekonomike”, tha Hoti.

 

 

 

(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.