Pas disa vitesh Covid-19 mund të bëhet si ftohja e zakonshme, ja çfarë thotë studimi më i ri 0 40

Shkencëtarët kanë zhvilluar disa studime lidhur me koronavirusin dhe kanë dalë në konkluzione të ndryshme.

Sipas një studimi më të fundit, koronavirusi mund të bëhet si një grip i zakonshëm pas disa vitesh, nisur kjo nga vaksinimi masiv i cili mund të ndikojë në atë cikël natyror.

“Ky tranzicion mund të zgjasë nga disa vjet në disa dekada në varësi të shpejtësisë së përhapjes së patogjenit”, raporton Jennie Lavine, studiuese në Universitetin Emory dhe kolegët e saj, në revistën Science.

Pandemia e Covid-19 prek më shumë të moshuarit, sepse trupat e tyre nuk janë mësuar që të luftojnë viruse të reja, siç janë trupat e fëmijëve.

Pasi të ketë qarkulluar për njëfarë kohe, koronavirusi aktual mund të kthehet si një grip i zakonshëm.

Studimet e përgjigjes imune të trupit tregojnë se imuniteti që mund të bllokojë plotësisht infeksionin “zbehet shpejt”.

Virusi mund të ngulitet përgjithmonë në popullatën e njerëzve dhe sapo ekspozimi të jetë fillimisht që në fëmijëri, mund të jetë si një grip i zakonshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mos thuaj titull! Triumfi në dorën e Inter, por Conte e ndalon të flitet për trofeun 0 3

Me shkëputjen prej 11 pikësh kur mbeten edhe tetë ndeshje deri në fund të kampionatit vetëm një “çmenduri” mund t’i hiqte nga duart Interit titullin kampion. Por Antonio Conte nuk është nga ata që pushtohet nga euforia. Tekniku ka ndaluar jo vetëm festën e parakohshme, por edhe përmendjen e fjalës titull në skuadrën e tij derisa matematika ta vulosë atë. Konfirmimi vjen nga Alessandro Bastoni, mbrojtësi dhe një nga zbulimet më të mëdha në këtë sezon për zikaltërit.

Është ndalur të flasim për titullin. Conte na e përsërit gjithmonë se duhet të jemi të përqëndruar. Kemi bërë një ecuri të shkëlqyer. Këtë e tregojnë 11 fioret radhazi, por do të luftojmë derisa të kemi sigurinë matematikore”, ka thënë futbollisti në një intervistë dhënë në televizionin zyrtar të Interit. Kryesuesit e Serie A do të luajnë të dielën në mbrëmje një ndeshje të vështirë, pasi do të zbresin në fushën e Napolit, që është në garë për një vend në Champions League.

Xhensila dhe stili ndryshe i stërvitjes në oborrin e shtëpisë me paralele dhe pemë 0 3

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj duket se po vazhdon të ndjekë këtë stil ndryshe të stërvistjes. Ajo ka postuar së fundmi në Instagram foto dhe video ku shihet duke bërë ushtrime në oborrin e shtëpisë. Ajo shfaqet edhe në një paralele duke stërvitur muskujt.

Këngëtarja mban veshur një kostum sportiv ngjyrë gri, ku duket në formë të mirë fizike. Fundja, ku ka më mirë se stërvitja në natyrë.