OBSH ngre alarmin: Ngadalësia e vaksinimeve në Europë, e paparanueshme 0 18

Organizata Botërore e Shëndetësisë e quan të papranueshëm ritmin e  vaksinimeve në Europë.  Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge tha në një deklaratë se ritmi i nagdaltë i vaksinimeve po zgjat pandeminë.

“Vaksinat janë mënyra jonë më e mirë për të dalë nga kjo pandemi. Por lëshimi i këtyre vaksinave është i papranueshëm, i ngadaltë dhe po e zgjat pandeminë”.

Sipas OBSH-së, rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është shqetësuese.

Rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është më shqetësuesja për disa muaj”.

Ndërkaq 15 milionë doza të vaksinës Johnson & Johnson janë shkatërruar në Baltimore të SHBA-së për shkak të një gabimi njerëzor, duke shkaktuar vonesa në dërgesat e SHBA.

Lajmi raportohet nga Neë York Times, duke cituar burime federale. Impianti në fjalë menaxhohet nga Emergent BioSolutions, një partner i Johnson & Johnson dhe AstraZeneca. Përbërësit e dy vaksinave ishin kombinuar gabimisht, duke shkatërruar miliona doza të J&J dhe duke vënë në dyshim dërgesat e muajit tjetër në Shtetet e Bashkuara, të cilat supozohej të vinin nga Baltimore. Autoritetet sigurojnë për vaksinat J&J të shpërndara tashmë në SHBA, sepse janë prodhuar në Holandë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkon në 350 mijë numri i të vaksinuarve në Shqipëri 0 4

Procesi i vaksinimit në Shqipëri po ecen me ritme të kënaqshme ditët e fundit. Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, në vendin tonë janë kryer 350 mijë vaksinime.

Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një postim në mediat sociale.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 viktima nga Covid-19 në vendin tonë. Ndërkohë, janë shënuar 148 raste të reja nga 3008 testime.

Në total, në Shqipëri janë 24 888 qytetarë të infektuar me covid, 18 195 prej tyre janë në Tiranë.

Beyonce merr vëmendje të plotë në Miami falë veshjeve të përzgjedhura 0 3

Këngëtarja u largua në Miami gjatë fundjavës, duke sjell kështu disa kombinime mahnitëse veshjesh.

Të shtunën, ajo kishte veshur një bluzë argjendi vezulluese të kombinuar me një fund, i cili kishte një të çarë në këmbë, teksa shijonte perëndimin e diellit në jaht me miqtë e saj.

Të nesërmen, ajo veshi një fustan të shkurtër me stampime skulpture nga marka britanike Aune që përfshinte ngjyrën e gjelbër dhe gri, kombinuar me doreza të njëjta, vathë të mëdhenj ari, çantë të verdhë dhe taka të gjelbra.