Një ditë para çeljes së fushatës, Rama udhëton drejt Turqisë për vaksinat kineze 0 34

Kryeministri Edi Rama është nisur drejt Turqisë ku pritet të zhvillojë disa takime me drejtuesit e  kompanisë “Keymen Ilaç Sanayi ve Ticaret”, për finalizimin e marrëveshjes për furnizimin e Shqipërisë me vaksina kineze anti-Covid.

Ditën e djeshme, Qeveria miratoi Aktin Normativ sipas të cilit, Shqipëria do të mund të marrë vaksina kineze përmes Turqisë.

Kryeministri Edi Rama pritet të ketë edhe një takim me presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan, me të cilin u takua zyrtarisht më 6-7 janar të këtij viti.

Kujtojmë se nesër, në 17:00, PS hap zyrtarisht edhe fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fero finalizon projektin e tij më të madh dhe ka një pyetje me rëndësi për fansat 0 5

Fero ka paralajmëruar prej kohësh se ka gati një album të ri, që mban titullin “Goat”. Prej kohësh reperi ka bërë të ditur se këtë vit do e dëgjojmë kudo dhe në fakt fjalën e ka mbajtur. Sot reperi ka njoftuar se albumi i tij është gati dhe ua ka lënë fansave të tij në dorë që të zgjedhin se kur do të publikohet.

Fero ka publikuar foton e kopertinës së albumit dhe përkrah ka shkruar: “Dërgojuni atyre këtë mesazh. Albumin e doni në maj/ qershor?”. Sigurisht pjesa më e madhe e fansave të reperit kanë zgjedhur muajin maj dhe nuk e dimë nëse Fero do e mbajë fjalën dhe do ju plotësojë dëshirën fansave.

Ndërsa sa i përket jetës private, kujtojmë se së shpejti Fero do të bëhet baba i një vajze. Në një intervistë të dhënë së fundmi ai është shprehur shumë i lumtur që presin vajzë, edhe pse në fillim mendonte se do të bëhej baba i një djali.

Shkon në 350 mijë numri i të vaksinuarve në Shqipëri 0 4

Procesi i vaksinimit në Shqipëri po ecen me ritme të kënaqshme ditët e fundit. Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, në vendin tonë janë kryer 350 mijë vaksinime.

Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një postim në mediat sociale.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 viktima nga Covid-19 në vendin tonë. Ndërkohë, janë shënuar 148 raste të reja nga 3008 testime.

Në total, në Shqipëri janë 24 888 qytetarë të infektuar me covid, 18 195 prej tyre janë në Tiranë.