Nga lodhja te humbja e shijes, simptomat e gjata të COVID-19 vazhdojnë deri në gjashtë javë pas diagnostifikimit 0 23

Koronavirusi ka qenë një armik i frikshëm këtë vit dhe burimi më efektiv në artilerinë e tij ishte paparashikueshmëria.

COVID-19, sëmundja virale që lind nga koronavirusi i fundit – nuk është sjellë në mënyrë tipike si sëmundje e frymëmarrjes. Një fushë që ka hutuar studiuesit është këmbëngulja e simptomave, e cila është quajtur, jo zyrtarisht “COVID i gjatë”.

Termi ka ardhur për të përshkruar simptoma që vazhdojnë për disa javë pas infeksionit. Për të siguruar më shumë prova për të mbështetur pretendimet, një ekip mjekësh dhe epidemiologësh nga Universiteti i Gjenevës (UNIGE), Spitalet Universitare të Gjenevës (HUG) dhe Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetit të Shtetit të Gjenevës, ndoqën gati 700 njerëz që rezultuan pozitivë për SARS -COV2 por nuk kërkuan shtrim në spital.

Gjashtë javë pas diagnozës, 33 për qind e tyre ende raportuan se vuanin nga lodhja, humbja e nuhatjes ose shijes, gulçim ose kollë, rezultate këto të botuara në “Annals of Internal Medicine”, shkruan Express.co.uk.

“Sapo mbërriti pandemia në vendin tonë, u ballafaquam me këto pyetje”, raportoi profesori Idris Guessous, mjek epidemiolog në Departamentin e Shëndetit dhe Mjekësisë në Komunitet të Fakultetit të Mjekësisë të UNIGE dhe Kryemjek i Divizionit të Kujdesit Parësor në HUG, i cili drejtoi këtë punë. Në mars, programi “COVICARE” u krijua për të ofruar monitorim në distancë për pacientët të cilët mund të ndiqen në bazë ambulatore, kur kjo ndjekje nuk mund të kryhej nga mjeku i kujdesit parësor”.

Profesori Guessous shtoi: “Kjo na ka mundësuar që të kuptojmë më mirë evolucionin e sëmundjes te njerëzit që përgjithësisht nuk vuajnë as nga faktorë specifik të rrezikut dhe as nga një formë serioze e sëmundjes.

Si i mblodhën studiuesit gjetjet e tyre dhe çfarë zbuluan ata?
Një total prej 669 njerëz u ndoqën (mosha mesatare 43 vjeç, 60 për qind femra, 25 për qind e profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe 69 për qind pa faktorë të rrezikut themelor që mund të lidhen me ndërlikimet nga COVID-19).

Në gjashtë javë nga diagnoza, gati një e treta e pjesëmarrësve kishin akoma një ose më shumë simptoma në lidhje me COVID-19, kryesisht lodhje (14 për qind), gulçim (nëntë për qind) dhe humbje të shijes ose erës (12 për qind).

Përveç kësaj, gjashtë për qind raportuan një kollë të vazhdueshme dhe tre për qind raportuan dhimbje koke. Dr. Mayssam Nehme, rezident i Lartë në ekipin e profesor Guessous dhe autori i parë i kësaj pune, shpjegoi gjithashtu se si ndiheshin këta pacientë: “Përveç shqetësimit fizik të simptomave të tyre, shumë ishin të shqetësuar se për sa kohë do të zgjaste? A ishin disa efekte pas infektimit të pakthyeshme?”. Edhe pa një përgjigje të qartë mjekësore mbi pyetjet e tyre, në gjendjen aktuale të njohurive, është e rëndësishme të shoqëroni pacientët në fjalë dhe t’i dëgjoni ata.

 

 

 

(BallkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 9

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 11

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle