Nga humbja e peshës te energjia! Disa arsye pse kafeja mund të jetë më e mirë se çaji në mëngjes 0 23

Kafeja dhe çaji janë dy nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Megjithatë, njerëzit në mëngjes zgjedhin zakonisht një filxhan kafe në vend të çajit.

“Bright Side” tregon arsyet pse kafeja mund të jetë një alternativë më e mirë në mëngjes së bashku me përfitimet e saj.

Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të stërviteni më mirë.

Nëse ju pëlqen të zgjoheni dhe të bëni stërvitje në mëngjes, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur. Duke marrë parasysh faktin se kafeja ka një sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji, ajo mund të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.

Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të përqendroheni.

Duhet të përqendroheni ndërsa studioni për një provim, apo po merrni pjesë në një aktivitet që kërkon fokus të madh? Në këtë rast, kafeja mund të jetë zgjedhja juaj! Për shkak se pija ka një sasi më të madhe të kafeinës, do t’ju ndihmojë të bëheni vigjilent dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës, për shembull. Kafeja gjithashtu do t’ju mbajë zgjuar.

Kafeja do t’ju japë një nxitje të menjëhershme.

Çaji është një pije që përmban kafeinë dhe L-teaninë. Teanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndërvepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon ndjenjën e lodhjes.

Duke marrë parasysh që përqendrimet më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, bëhet e qartë pse kafeja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

Kafeja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës.

Ka studime që sugjerojnë se konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera mbi kafshët gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata që mund të kërkojnë një trup më të dobët.

Kafeja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit.

Një studim tregoi se kafeina ul mundësinë e shfaqjes së diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes, e cila është mjaft interesante. Në një studim tjetër, kafeja tregoi një ndikim në uljen e shanseve të shfaqjes së diabetit tip II.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katër shenjat e horoskopit që nuk e duan martesën 0 14

Dashi

Njerëzit që i përkasin shenjës së dashit, njihen për natyrën e tyre plot aventura. Pas një lidhjeje të gjatë, personat e shenjës së dashit e kanë të vështirë të vendosin nëse do të martohen. Për ta martesa është një ide e largët dhe janë të pavendosur në lidhje me të.

Binjakët

Një nga gjërat më të mira që ka një binjak është aftësia për të komunikuar mirë me të tjerët. Martesa i frikëson dhe si shenjë ajri që janë e kanë të vështirë të përballen me një përgjegjësi të tillë. Nëse bëhet fjalë për një lidhje, binjakët janë shumë dakord, ndërsa për martesë nuk mendojnë njësoj. Nëse një binjakë e shikon se partneri po tenton t’i zërë më shumë hapësirën, duke e shtyrë drejt martesës, ka mundësi të zhduket fare.

Shigjetari

Shigjetari është shenja më e lumtur e horoskopit kur është beqarë dhe në shoqërinë e miqve të vet. Nuk është mirë ta shtyni drejt martesës, nëse nuk është i bindur plotësisht për këtë gjë. Personat e kësaj shenje duken sikur janë të kënaqur me idenë e një lidhjeje të gjatë, por kur vjen puna te martesa nuk mendojnë njësoj. Frikësohen se partneri do t’i marrë lirinë.

Ujori

Ujorët janë një ndër shenjat që e duan më shumë vetminë. Është shumë e vështirë të kuptosh ndjenjat dhe mendimet e tyre. Kur bëhet fjalë për martesën, në shumicën e rasteve një ujor largohet fare edhe nga lidhja e tyre. Krahasuar me shenjat e tjera që bëjnë pjesë te grupi atyre që nuk e pëlqejnë idenë e martesës, ujorët janë shenja që kryesojnë.

Horoskopi DitorE Premte 2 Prill 2021 0 17

Horoskopi Ditor

E Premte 2 Prill 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Për beqarët mund të ketë disa sinjale të mira në dashuri. Edhe në punën tuaj do të jeni të përqendruar dhe do të keni lajme pozitive.

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Nëse një histori po mbyllet, lëre të shkojë: ajo nuk kishte më një arsye për të ekzistuar. Në punë, periudha e fundit karakterizohej nga nervozizmi, fillimi i këtij viti nuk ishte më i miri, por gjithmonë mund ta kompensoni atë.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Hëna nuk është në favorin tuaj, mbase kjo është arsyeja pse nuk e vëreni dashurinë përreth jush. Në punë ka planetë të ndryshëm në favorin tuaj: krijimtaria në këtë periudhë nuk ka kufij.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Përpiquni t’u qaseni problemeve në dashuri me kujdes dhe ekuilibër. Disa çifte do të testohen. Në punë duhet të mendoni mirë para se të merrni vendime.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Dita është sfiduese, por problemet në dashuri mund të zgjidhen. Në punë, nëse po kërkoni propozime, do të jeni në gjendje të përfundoni gjithçka deri të premten.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Është një periudhë pozitive për dashurinë, megjithatë sot keni disa mendime të dyta. Në punë është një periudhë stimuluese dhe rinovuese e vendosur. Nëse jeni duke kërkuar ndryshime, bëni propozime.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Duket se dyshimi në dashuri kthehet çdo herë, veçanërisht në funksion të fundjavës. Në punë situata është e favorshme, megjithatë mund të keni disa probleme me paratë.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Edhe ata që kanë mbyllur një histori në këtë periudhë, me këta yje, do të mund të rikuperohen. Në punë ndonjëherë ndiheni të lodhur ose nervoz por nuk keni pse lëshoheni tani. Para kësaj ditë do të jetë e vështirë të kesh mundësi të reja.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Nëse duhet të thuash diçka në dashuri, bëje Hëna është në shenjën tënde. Në punën e tij ai përpiqet të kapë të gjitha mundësitë që paraqiten.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Çiftet që kanë diskutuar duhet të kuptojnë se si ta zgjidhin problemin. Në punë, nëse duhet të përballeni me diçka të rëndësishme, prisni datë 2 prill.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ju dëshironi të bëni një përjashtim nga rregulli, për disa kohë keni qenë në mëshirën e emocioneve të momentit. Në punë, ka çështje ekonomike për tu trajtuar me kujdes.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Mbrëmja është e qetë, megjithatë kjo ditë do t’ju bëjë të distancoheni nga dikush që ju irriton. Në punë, edhe nëse ka pasur ndonjë shpërqendrim, mund të dilni mirë.