Nëse keni këto 10 karakteristika, ju keni personalitetin më të rrallë në botë! 0 16

Çdo personalitet ka karakteristika që e bëjnë atë unik ndër shumë të tjerë. Sidoqoftë, ka personalitete që janë shumë më të rralla. Ka një të veçantë që prek vetëm 1-3% të popullsisë botërore. Po flasim për personalitetin e INFJ, inicialet e të cilit kanë të bëjnë me të qënit introvertë, intuitën, ndjenjën dhe gjykimin.

Vlerësimi i personalitetit të Myer Briggs na çon të zbulojmë personalitetet, duke përdorur 4 kategori dhe 2 shprehje, të cilat i kanë lejuar atij të identifikojë një gamë prej 16 llojeve të ndryshme të personaliteteve. INFJ është deri tani më i rralli. Dhe nëse i keni këto 10 karakteristika, atëherë jeni edhe ju!

Pasioni për të shkruar

Ata preferojnë të shkruajnë dhe jo të bisedojnë. Ata preferojnë të komunikojnë me email ose mesazhe. Ata ndjehen të qetë kur shkruajnë

Ata mendojnë shumë

Ata mendojnë, gjithmonë mendojnë, mendojnë shumë për atë që ndodh.

Mentaliteti i tyre është gjithçka ose asgjë

Ato i japin përparësi cilësisë dhe jo sasisë. Ata gjithmonë përpiqen për rezultatin më të mirë të mundshëm.

Vështirësi për të shprehur ndjenjat

Ata nuk mund të shprehin atë që ndiejnë. Sepse do të nënkuptonte ekspozimin e shpirtit të tyre

Ata pëlqejnë të jenë vetëm

Ata dinë të jenë vetëm dhe ndjehen shumë mirë me të. Ata janë të vetë-plotësuar.

Ata përshtaten në të gjitha situatat

Aty ku i vendosni ato janë mirë, sepse janë fleksibël

Të ndjeshëm dhe empatikë

Ata e duan artin, kafshët ose fëmijët, filmat dhe librat e bukur, janë bujarë dhe të kujdesshëm dhe gjithmonë shohin gjithçka, edhe nga këndvështrimi i njerëzve të tjerë

Kërkues ndaj miqve

Ata i duan njerëzit përreth tyre dhe kjo është arsyeja pse numri i miqve është i kufizuar. Sidoqoftë, ata u besojnë atyre verbërisht

Ata gjithmonë kërkojnë të vërtetën

Ata nuk ndalen në dukjen, gjithmonë përpiqen të gjejnë vetëm atë që është e vërtetë. Padyshim që ata i urrejnë gënjeshtrat. Dhe kush i thotë ato

Me nuhatje

Ata janë njerëz intuitivë dhe i besojnë intuitës së tyre. Ata e dinë që nëse kanë dyshime, ndoshta ka diçka të vërtetë./iconstyle.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skandali/ Si i fyeu dhe ironizoi Rama dy mjekët e njohur Sulçebe dhe Mezini 0 21

Paraqitja e mbrëmshme në Open e Edi Ramës nuk do të mbahet mend vetëm për përqeshjet fëminore që u bëri gazetarëve, por sidomos dhe mbi të gjitha, për fyerjet dhe sulmet që u beri dy prej mjekëve më me reputacion të vendit.

Dihet që Rama nuk pranon dot asnjë njeri që ka mendim të ndryshëm me të, por mjekët Arjan Mezini (foto djathtas poshte) dhe Genc Sulçebe nuk janë as media kazani, as presidenti i luajtur mendsh, as opozita e rrugës, pra nuk janë as armiq të pushtetit të tij absolut dhe as të reshtuar politikisht. Faji i tyre i vetëm është se janë aq profesionistë sa të guxojnë ti artikulojnë idetë e tyre.

Mjeku pneumolog Arjan Mezini që punon në spitalin “Shefqet Ndroqi” pati shprehur shqetësimin e tij në lidhje me ambientin ku qëndrojnë të sëmurët. Rama në emisionin “Open” u vu përballë kësaj deklarate ku pohohej: “Ne kemi në dhoma nga 4-5 pacientë. Mund të kishim hapur edhe covid-3 dhe covid-4 që të kishim ngarkesë virale më pak”. 

Thjesht kaq sugjeronte mjeku, por kjo qe e paparanueshme për kryeministrin.

“Ky mua më kujtoi një gazetar sportiv, ky flet si trajner i pavlerësuar i Realit të Madridit. Menaxhimi nuk është punë e tij. Ai është një mjek që mund të jetë i mirë, por aty foli kot. Mbi të gjitha ajo që tha është një marrëzi më vete. Ne i pamë spitalet në Francë, Itali dhe Gjermani dhe ne nuk e kemi parë gjëkundi këtë që thotë ai. Ai flet jashtë diturisë dhe profesionit të vet. Për të dhënë mend le të japë si mjek jo për menaxhimin”./lapsi.al

Dy mënyra fantastike si të shfrytëzoni lëngun e portokallit kundër gripit 0 20

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. 

Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si një kurë e vërtetë për sëmundje të veçanta, ku përfshihet gripi dhe e ftohura. 

Lëngu i portokallit është i pasur me vitaminë C dhe flavonoide të cilat e bëjnë imunitetin më të fortë dhe të aftë për tu përballur me virozat.

Do të zbuloni dy receta për shfrytëzimin maksimal të potencialit të lëngut të portokallit për imunitetin dhe kundër gripit.

Portokall, xhenxhefil dhe spec djegës 

Ju nevojiten:

250 ml lëng portokalli të freskët,
125 ml ujë,
Një copë e vogël xhenxhefili të grirë
Një majë luge çaji shafran indie.
Pak spec djegës dhe pak piper.
Të gjithë përbërësit hidhini në një mikser dhe më pas në një tenxhere.

Lërini të valojnë për 5 minuta. Pijeni të ngrohtë.

Lëng portokalli dhe xhenxhefili 

125 ml lëng portokalli të freskët,
60 ml ujë,
Një copë e vogël xhenxhefili të grirë
Një majë luge çaji shafran indie.
Pak spec djegës dhe pak piper.
Një thelb hudhër i shtypur.
Të gjithë përbërësit futini në një mikser dhe përpunojini për 30 sekonda.

Lëngun hidheni në një kavanoz dhe pijeni gjatë gjithë ditës për të luftuar simptomat e të ftohurës dhe gripit.

Të dyja kurat janë fantastike kundër virozave të stinës.

Kjo për arsyen sepse bashkimi i portokallit me shafranin e Indisë, xhenxhefilin dhe specin e kuq djegës ofron një dozë të larmishme e të përqendruar vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh.

Në një periudhë virozash dhe gripi, sistemi imunitar ka nevojë pikërisht për këto tre ushqyes të /Albeu.com #albaniareport_al