“Mjekët të parët që do marrin vaksinën, shumë shpejt”, Rama nga Infektivi: Bullgaria ka deklaruar se do të japë, për Maqedoninë e Veriut njësoj si për ne 0 19

Në ditën e Krishtlindjes kryeministri Edi Rama, vizitoi mjekët e Covid-1, për të cilët tha se do të jenë të parët që do të vaksinohen. Kreu i qeverisë u shpreh optimist se ky proces do të kryhet shumë shpejt,ndonëse nuk dha një datë fikse, Rama theksoi se dozat e para do të mbërrijnë shumë shpejt në vendin tonë.

“Jam shumë i kujdeshëm me fjalët por jemi shumë afër përmbylljes së një marrëveshjeje me disa komponentë për vaksinën. Kështu që në fillim të vitit do të kemi edhe dozat e para, që sigurisht janë për ju. Ju do vaksinoheni shumë shpejt, cështje javësh besoj. Është në fakt situatë shumë e vështirë edhe për faktin se këto vendet e mëdha dozat që po marrin janë shumë më pak nga sa kishin parashikuar, sepse baza prodhuese SHBA, presidenti i SHBA ka vendosur ndalimin e eksportit të cdo doze, kështu që pjesa tjetër e bazës që është jashtë SHBA, ka më pak doza dhe për fillimin është problem.

Unë kam folur me disa kryeministra këto ditë dhe ata ende spo i thonë publikisht shifrat sepse janë shumë më pak se cfarë kishin premtuar edhe ata, jo sepse s’kishin informacion por informacioni ka ndryshuar për shkak të dinamikës. Ne jemi në komunikim me disa nga shtetet sepse tani marrëveshjet bëhen shtet me shtet dhe pavarësisht marrëveshjes me kompnatinë, me Pfizerin, jemi shumë afër marrëveshjes me Astrazeneca, që besoj do të bëhet brenda këtij viti.

Edhe me ‘Modernën’ jemi në diskutim. U fol këtu për Maqedoninë e Veriut, përshembull, po ato janë 100 doza që Bullgaria ka deklaruar se do të japë, për Maqedoninë e Veriut njësoj si për ne. Ne nuk e kemi deklaruar këtë gjë se e para, është një shprehje dashamirësie po nuk është fakt, e dyta s’kemi dashur të bëjmë fjalë, por jemi shumë afër dhe kemi shumë besim që për ekipin e infektivit që do të jetë i parë që do të vaksinohet do të jetë shumë shpejt.” tha Rama.

 

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 9

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 12

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle