Mjekët nga Kosova vaksinohen në Kukës, deri tani 250 injeksione 0 16

250 mjekë dhe punonjës shendetesorë nga Kosova moren në Kukës dozën e vaksinës Astrazeneca.

Mjeket e infermieret janë kryesisht nga klinika infektive e Prishtinës. kryeministri Rama tha se u zgjodh vaksinimi në Kukës pasi kontrata nuk e lejon eksportin e dozave jashtë territorit.

“E ardhmja dihet se cila është, por edhe në të sotmen ne jemi një, jemi bashkë edhe mirë se keni ardhur dhe ne do të bëjmë gjithçka deri në fund. Ne padiskutim do bëjmë prapë, hap pas hapi. Tani presim një sasi të madhe dhe në qoftë se do ta marrim, sapo ta marrim menjëherë do t’ju vëmë në dispozicion. Filluam me 500, do vazhdojmë patjetër, ne nuk do t’ju lëmë në asnjë mënyrë vetëm atje sepse në fund të fundit ne jemi një. Ai shoku në Beograd le të nxjerrë harta e të lozë në facebook, ne jemi një dhe do vazhdojmë të jemi një deri në fund. Kontratatg nuk lejojne qe ne vaksinat ti dergojme ne Kosove, por mund te vijne mjeket ketu ne Kukes lehtesisht”, tha kryeministri Rama.

Autoritetet kosovare te shendetsise vleresuan ndihmen e shqiperise per vaksinimin e bluzave te bardha.

Vaksinimi i 500 bluzave të bardha do të kryehet në ambientet e pallatit të kulturës “ Hasan Prishtina” të këtij qyteti. Kosova eshte vetmi vend ne rajon qe nuk ka mundur te marre ende asnje sasi vaksinash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prokuroria e Kukësit shpall në kërkim ndërkombëtar Fjolla Morinën 0 1

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kukës ka bërë kërkesë për shpalljen në kërkim ndërkombëtar për këngëtaren nga Kosova Fjolla Morina, e dënuar me 25 mars nga Gjykata e Shkallës së Parë në Kukës me 6 vjet burgim për “trafik të armëve dhe municionit”.

Morina, e cila u largua në fillim të këtij viti nga banesa në Kukës ku qëndronte në arrest shtëpie, ka qenë në kërkim vetëm në Shqipëri. Kërkesa bashkë me materialin përkatës është nisur të martën në drejtim të Prokurorisë Përgjithshme dhe është firmosur nga prokurori Edmond Karriqi. Prokuroria e Përgjithshme është ajo që vendos nëse kërkesa do të miratohet.

Nuk është e qartë nëse Morina do të shpallet në kërkim ndërkombëtar pa mbaruar gjykimi i saj në Apel. Morina u dënua në 25 mars nga Gjykata e Kukësit me 9 vite burgim, që pas zbritjes së 1/3 prej gjykimit të shkurtuar u bënë 6 vjet. Prokuroria kishte kërkuar vetëm 7 vjet për Morinën, por gjykata u tregua më e ashpër. Gjykata më herët ndryshoi edhe klasifikimin e veprës penale nga armëmbajtje pa leje në trafikim të armëve që e rëndoi pozitën e këngëtares.

E pyetur nga BIRN mbi shpalljen në kërkim avokatja e këngëtares Aurora Guska i tha BIRN se kërkesa e prokurorisë nuk mund të kundërshtohej dhe se ishte e drejtë e atij institucioni ta bënte. Ajo tha se kërkesa duhej të ishte sekrete. Por Guska pretendon se klientja e saj është e pafajshme për akuzën për të cilën është dënuar dhe kërkon në Apel që dënimi ndaj saj të zbutet.

Melisa njofton projektin e ri muzikor me një dedikim dhe fansat thonë njëzëri: Andi! 0 2

Ish-konkurrentja e programit “Për’puthen”, Melisa Lleshi debutoi ditë më parë në muzikë, duke realizuar kështu ëndërrën që e kishte prej 7 vitesh.

Projekti i parë në muzikë i Melisës u titullua “U kry”, projekt ky që u realizua nga Diez Production, me menaxher Bini Nebihun.

Kënga arrit një sukses të madh, pasi kënga arriti mbi 1 milion shikime në Youtube për vetëm 24 orë.

Nga ana tjetër, kanë qenë të shumta kritikat që i janë bërë kësaj kënge nga ndjekësit e Melisës, të cilët nëpërmjet komenteve në rrjetin e saj në Instagram, e akuzojnë atë për autotune.

Së fundmi, Melisa ka njoftuar se së shpejti do të sjellë projektin e dytë muzikor në bashkëpunim me këngëtarin e njohur, Irkenc Hyka.

Ajo ka publikuar në Instagram një foto të saj, shkëputur nga videoklipi i këngës, krahas së cilën ka shkruar “E ti po m’don A”, dhe këtë gërmë e ka shoqëruar me një emoji zemër.

Kjo menjëherë ka sjellë reagime tek ndjekësit të cilët thonë njëzëri “Andi” dhe mesa duket ish-konkurrentja nuk po e fsheh dot më.

Prej kohësh, lart e poshtë po flitet se Andi dhe Melisa, janë në një lidhje së bashku.

Ata janë parë shpesh në shoqërinë e njëri-tjetrit, me të njëjtat rroba e në të njëjtën banesë, por asnjëherë s’e kanë pranuar publikisht romancën e tyre.

Madje, në protestën kundër rrëmbimit dhe vrasjes së qenve, ata u shfaqën bashkë dhe fotot në rrjet nga “paparacët” nuk munguan.