Mjekët në Turqi, ngjiten maleve për të vaksinuar popullsinë 0 10

Qeveria turke synon që, deri në fillim të vjeshtës, të vaksinojë 60% të popullsisë kundër kronavirusit.

Por, shumë nga 83 milionë banorët e Turqisë jetojnë në zona rurale dhe disa madje në vende pothuajse të paarritshme.
Vaksinimi i banorëve, që jetojnë në fshatra të largëta, është i rëndësishëm, sepse “njerëzit në fshatra jetojnë pranë njëri-tjetrit dhe nëse dikush këtu ka infeksion, ai do të përhapet shumë shpejt”, thotë mjekja Zenepe Eralp, që është përgjegjëse për misionin e vaksinimit.

“Shumë banorëve nuk u pëlqen të shkojnë në spital në qytetet përreth. Pra duhet të shkojmë ne tek ata”, shton ajo.

Disa banorë janë skeptikë për vizitën e mjekëve. “Këtu te ne ka muaj që nuk ka pasur raste me Covid 19”, thonë ata.

Para ca kohësh, njeri prej tyre, Ali Kezeri gati i nxori mjekët jashtë, por tani është bindur e po merr dozën e dytë të vaksinës. “Unë fillimisht kisha frikë. Këtu në fshat thoshin se mjekët po vinin për të vrarë të moshuarit. Apo se të moshuarit vdesin nga vaksinimi. Prandaj ne u frikësuam shumë”, citohet të thotë Kezeri, banor i Altinderes.

Qeveria turke e ka bërë të qartë se kujdesi do të jetë për të gjithë. Megjithatë, kritikët thonë se vaksinimi nuk po funksionon aq mirë sa thonë mediat.

Autoritetet fillimisht kishin premtuar se deri në maj do të jenë vaksinuar 60 përqind e popullsisë, ndërsa tani thonë se kjo do të bëhet deri në vjeshtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 3

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.