Mijëra qytetarë në rrugët e Varshavës në favor të abortit 0 42

Disa mijëra njerëz demonstruan në Varshavë për të protestuar kundër një vendimi të Gjykatës Kushtetuese që vendos një ndalim pothuajse total të abortit në Poloni dhe, gjithashtu, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë konservatore.

Protestuesit, kryesisht gra dhe të rinj, kaluan qytetin për të arritur në shtëpinë e zëvendëskryeministrit Jaroslaw Kaczynski, i konsideruar njeriu i fortë i konservatorëve në pushtet dhe fajtori i supozuar për vendimin e gjykatës.

Në disa raste, policia u përpoq të bllokonte rrugën për në marshim për të parandaluar që demonstruesit të drejtoheshin drejt shtëpisë së Kaczynski, e cila është bërë një shënjestër e vazhdueshme e protestave.

Më 22 tetor, Gjykata Kushtetuese, e reformuar nga partia ultra katolike e Ligjit dhe Drejtësisë (PiS), në pushtet, ndaloi ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë në rast të një keqformimi serioz të fetusit, duke e konsideruar si të papajtueshme me Kushtetutën.

Dënimi rezulton në ndalimin e të gjitha aborteve përveç rasteve të përdhunimit dhe incestit ose kur jeta e nënës është në rrezik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chelsea me një këmbë në gjysmëfinale, por Porto ëndërron një tjetër “mrekulli” në Champions 0 7

Me kualifikimin në dorë pas fitores 2-0 në ndeshjen e vajtjes të luajtur në transfertë, Chelsea pret i qetë sfidën e dytë kundër Portos. Blutë e Londrës kanë në anën e tyre të gjitha parashikimet, por eksperienca e detyron Thomas Tuchel të mos i besojë ato. Tekniku gjerman pret një ndeshje të vështirë, megjithëse nuk e fsheh optimizmin se skuadra e tij mund të shkojë deri te trofeu i Champions. “

Ne kemi në mëndje gjysmëfinalen dhe më pas finalen. Isha i qartë sepse nuk kemi agjë për të fshehur. Chelsi mund të fitojë çdo ndeshje dhe trofe. Është ndërtuar për këtë. Por nuk mund të flemë me ëndrra. Asgjë nuk është vendosur dhe për t’u kualifikuar duhet të fitojmë sërish me Porton dhe kjo nuk do të jetë e lehtë”, ka thënë Tuchel që me përjashtim të Kovacic ka në dispozicion të gjithë futbollistët e tjerë.

Humbja në shtëpi ka ulur ndjeshëm kuotat e Portos, por nuk është dorëzuar Sergio Conceicao. Tekniku portugez beson te një tjetër sipërmarrje të madhe si ajo kundër Juventus në fazën e 1/8. “Kemi treguar se mund të kalojmë sfida të vështira. Kjo bindje na vjen nga puna që bëjmë çdo ditë. Kemi besim. E dimë që do të jetë e vështirë, por jo e pamundur”, ka thënë Conceicao, që për këtë ndeshje i kthehen në dispozicion Sergio Oliveira dhe Taremi, dy titullarët që munguan në sfidën e vajtjes. Ashtu si një javë më parë, ndeshja mes Chelsea dhe Porto do të luhet në stadiumin e Sevilla./BW