Meta merr rolin e kryeprokurorit, ngre shtabe militantësh për të monitoruar zgjedhjet, fut njerëz për të spiunuar policinë e administratën 0 23

Prokuroria dhe policia pritet të dalin jashtë loje në zgjedhjet e 25 prillit, pasi do të jetë Presidenca ajo e cila do të angazhojë njerëzit e saj për të mos lejuar asnjë tjetërsim vote.

Mund të duket e çuditshme, por kështu do të ndodhë. Si kurrë më parë, në zgjedhjet e 25 prillit protagonist do të jetë presidenti, i cili ka marrë flamurin e mbrojtësit të zgjedhjeve. Dy ditë më parë në një studio televizive Meta deklaroi se do jetë krah opozitës, ndërsa gazeta ka mësuar detaje të tjera se çfarë po ndodh në Presidencë. Sipas burimeve, Meta dhe njerëz pranë tij kanë në plan që të ngrenë shtabe monitorimi gjatë zgjedhjeve, ku do të monitorohet administrata, do monitorohet policia, po ashtu Presidenca pritet të ketë njerëz dhe datën e zgjedhjeve në terren për të monitoruar votimin dhe procesin e numërimit të votave.

Madje një burim tha se Meta ka angazhuar njerëz pranë tij dhe për të mësuar nëse elementë të botës së krimit janë duke bashkëpunuar me mazhorancën për të manipuluar zgjedhjet. Këto shtabe pritet të përbëhen nga militantë të LSI, të kamufluar pas stemës së Presidencës. Kur të afrohen zgjedhjet Meta pritet të ketë një betejë të fortë me institucionet, pasi do të ketë qindra shkresa ku do kërkohet informacion mbi punësimet, etj. Nga ana tjetër konferencat e shtypit do jenë të shumta, pasi nga oborri i Presidencës, Meta do të denoncojë çdo rast kur merr informacione se ka pasur tentativa për manipulim zgjedhjesh. Pra me pak fjalë, Prokuroria e Përgjithshme tani do të jetë e zhvendosur në Presidencë.

Paralajmërimet e Metës

Deklaratat e së hënës nuk ishin të vetmet, pasi Meta që më herët ka dhënë sinjale se do krijojë shtabe për monitorimin e zgjedhjeve. Por të hënën ai e bëri të qartë se do i monitorojë të gjithë, madje dhe bandat kriminale.

“Unë po ndërtoj strategjinë time si President për mbrojtjen e zgjedhjeve të 25 prillit. Kjo është një detyrë e imja dhe e çdo qytetari shqiptar. Veprimet do të jenë transparente. Të jeni të sigurt se do të ndizen të gjithë prozhektorët. Nga jashtë në Shqipëri dhe në çdo qendër votimi dhe absolutisht do monitorohet dhe identifikohet çdo person i administratës, i institucioneve të sigurisë. Edhe çdo bandit do të monitorohet”,tha ai dy ditë më parë.

Po ashtu në një dalje pak kohë më parë Meta deklaroi se do të ngrejë njësi task forcë për të monitoruar zgjedhjet. Si duket presidenti nuk ka bërë shaka pasi tashmë gjithçka është gati dhe të gjithë militantët e LSI do marrin në monitorim administratën.

“Duke qenë se për pak muaj ne do të shkojmë drejt zgjedhjeve, është e rëndësishme që presidenti të marrë të gjitha masat kushtetuese dhe ligjore dhe të bëjë gjithçka në mënyrë transparente për të parandaluar keqpërdorimin e institucioneve të shtetit, në mënyrë të veçantë atyre të pavarura, në mënyrë të veçantë atyre që i përkasin sigurisë kombëtare, në favor të kujtdo. Do të keni shumë akte në këtë drejtim që do të jenë tepër transparente dhe do të ketë disa task forca që do të kontribuojnë në mbarëvajtjen e zgjedhjeve të ardhshme”, tha Meta.

Rivaliteti me opozitën

Deri më sot jemi mësuar që të jetë opozita ajo e cila denoncon raste të dyshimta për manipulim zgjedhjesh. Por duket se tashmë do kemi rivalitet, nga njëra anë do jetë opozita dhe nga ana tjetër do të jetë Presidenca, ku Meta pritet të shfrytëzojë dhe aksesin në informacionet sekrete për të sulmuar qeverinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 9

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al

Ups! Selena Gomez e mërziti aq keq Malumën, saqë ai na e tregoi të gjithëve! 0 12

Duket se dikush e mërziti Malumën, dhe shumë po shikojnë drejt Selena Gomez.

Këtë të premte, këngëtarja 28-vjeçare u bëri fansave një dhuratë me kthimin e saj në muzikë. Dhe ata që buzëqeshën më shumë janë fansat latinë, pasi kënga e saj e re është në spanjisht: De una vez.

Fabula e këngës flet për dhënien fund një marrëdhënieje dhe në vetëm 25 orë klipi i kapërceu 15 milionë shikime.

Ndërsa “selenatorët” janë super të emocionuar nga ky projekt dhe po praktikojnë spanjishten(ata që s’dinë), një reagim i Malumës ka marrë vëmendjen e të gjithëve duke na bërë të dyshojmë se i drejtohet këngëtares amerikane.

Vetëm pak orë pas lançimit të këngës, Maluma shkroi në një status në Twitter: “Nëse nuk doni të punoni me dikë vendoseni në dijeni. Ka njerëz që shpresojnë kot që në fund të marrin 0. Sinqeriteti mbi të gjitha.”

Pse fansat mendojnë se kjo i referohet Selenës?

Nëse e thua për Selenën, ajo e bëri të qartë në një intervistë se nuk do të bashkëpunojë me ty dhe ashtu bëri!”-i shkruante një nga fansat kolumbianit. Intervista të cilës i referohet ndjekësi është një ku Selena dyshohet se kritikoi Maluma për këngën “Cuatro Babys”.

Në vitin 2017, këngëtari i “Hawaii” i shkroi koleges së tij në Twitter: “Do të doja të bëja një këngë me ty. Zoti të bekoftë, ti je një shembull. Unë të admiroj”.

Sakaq, në vitin 2018, Maluma ka thënë në një intervistë për një media braziliane se kishte qenë në kontakt me Selena Gomez për të punuar, por që mesa duket ajo ishte shumë e zënë dhe bashkëpunimi i tyre nuk u realizua kurrë.

Në dhjetor të viti që lamë pas media të tilla si ‘Popsugar’ raportuan se artistët filluan të ndiqnin njëri-tjetrin në Instagram, duke shkaktuar thashetheme për një bashkëpunim të mundshëm.

Megjithatë, aktualisht Maluma nuk është në listën e personave që ndjek Selena në këtë rrjet sociale, teksa kolumbiani vijon ende ta ndjekë atë.

Nuk mund të themi me siguri se çfarë ka ndodhur mes tyre dhe nëse statusi i “pretty boy, dirty boy” i adresohet Selenës, por për momentin kjo është teoria që po qarkullon në rrjet. A do kemi një bashkëpunim mes tyre në të ardhmen? Kurrë nuk i dihet./iconstyle