Messi drejt skadimit të kontratës në fund të sezonit..“PSG-Messi, një ëndërr e mundur” 0 19

“PSG-Messi, një ëndërr e mundur”, ky është titulli i të përditshmes franceze “L’Equipe”. “Pleshti” argjentinas mbetet një nga emrat më të lakuar në merkato, fakti që i skadon kontrata në fund të sezonit shton edhe më shumë këto zëra, për më tepër që marrëdhënia e tij me Barcelonën nuk është nga më të mirat. Në vigjilje të sfidës së parë në Champins League, Barcelona-PSG, e vlefshme për fazën e 1/8, në Francë shtojnë edhe më shumë presionin.

LekipeMessi ka qenë prej kohësh një nga ëndrrat më të mëdha të sheikut Al Khelaifi, por këtë herë është më shumë se një ëndërr, apo fiksim, është një mundësi konkrete që pritet të marrë më shumë formë në përfundim të këtij sezoni. Stafi drejtues i PSG, me në krye Leonardon, kanë nisur punën prej kohësh për të bërë realitet këtë ëndërr të bosit të tyre. Parisienët kanë gati shumën e duhur për të përmbushur egon e sulmuesit argjentinas, të paktën në aspektin financiar, një pagë sezonale prej më shumë se 70 milion euro, plus bonuse të ndryshme. Në garë për të siguruar shërbimet e Messit mbetet edhe Man.City me Pep Guardiolën, rivalët e vetëm që mund të rrezikojë këtë transferim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen dhe kualicionin opozitar 0 14

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen e kualicionit opozitar Aleanca për Ndryshim si dhe qëllimin e këtij kualicioni.
Ne fjalën e tij ai tha se:
“ Bashkimi ka në thelb idenë e bashkimit të shqiptarëve për të garantuar largimin e një regjimi të korruptuar dhe për të mundësuar vendosjen e shtetit të së drejtës.
Në këtë marrëveshje që dorëzohet sot në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, janë vlerësuar dhe konsideruar dy qëndrime të Partisë Republikane, të cilat kanë qenë dhe kriteret që ne të gjithë së bashku i kemi diskutuar si kriteret më të drejta në ndërtimin e një koalicioni, që është kriteri i vlerësimit të peshës elektorale të partive politike, pra proporcionalitetit në qarqe dhe nivel kombëtar të peshës elektorale të partive politike, në mënyrë që në procesin e ardhshëm elektoral të mos kemi vetëm një forcë politike që mund t`i bashkangjiten forca të tjera, por të kemi një aleancë qytetare, një aleancë politike dhe një vend për gjithësecilin aktivist, kandidat të partive politike, për të arritur maksimumin e votave dhe maksimumin e mandateve në këtë proces.

Ne diskutuam në parim me Partinë Demokratike dhe disa cështje që janë të interesit të përbashkët ose që vlerësojnë në mënyrë të përbashkët finalizimin e vendimit përfundimtar për ndarjen e kandidatëve sipas zonave zgjedhore. Kemi qenë dhe jemi dakord që ne si Parti Republikane dhe Parti Demokratike, duke qenë të hapur me njëri-tjetrin, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve 2009 – 2013 apo edhe më vetë 2013, të përcaktojmë peshën e Partisë Republikane në cdo qark, dhe në bazë të kësaj peshe, të përcaktohet dhe pozicioni i Partisë Republikane. Brenda kësaj jemi po ashtu të hapur me njëri-tjetrin të diskutojmë se cilët janë kandidatët më efektivë në dy partitë tona, për të arritur në nivelin më të lartë të votave, dhe mundësinë për të shtuar mandatet , sepse qëllimi i Partisë Republikane është fitorja e shqiptarëve në datën 25 prill dhe fitorja e këtij koalicioni opozitar.

Mendoj që ne si Parti Republikane përsëri i kemi qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike dhe angazhimit tonë politik dhe elektoral, jo thjesht për të akomoduar individë të caktuar, por për të akomoduar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe për të ndërtuar një koalicion funksional, i cili i shërben një marrëdhënieje të drejtë gjatë procesit zgjedhor por edhe mbas procesit zgjedhor, në një qeverisje në shërbim të interesave të shqiptarëve.”

 

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh, është vlerësuar nga 5-8 milionë euro 0 13

FRANCE

Një pikturë e rrallë e van Gogh, nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund tëmarsit në Paris, nga Sotheby’s.

Lajmin e ka dhënë shtëpia e ankandit, duke specifikuar se është një kanavacë e periudhës pariziene me pamje rruge në Montmartre, pikturuar në vitin 1887.

Piktura në vaj ka përmasa 46 cm me 61 dhe vlerësimi i ankandit varion midis 5 dhe 8 milionë euro.

Kjo është një temë mjaft e rrallë për Van Gogh. Piktura përmendet në katalogë, por asnjëherë nuk është ekspozuar për publikun që nga viti 1920, kur u ble nga një familje franceze, e cila tani po e shet atë.

Para se të dalë në ankand në Paris, vepra do të ekspozohet në Amsterdam dhe Hong Kong.//B.W