Mediu jep mesazhin e fortë: Opozita duhet të gjejë mënyrën për të bashkuar të gjithë shqiptarët kudo që janë 0 26

Gjatë një takimi me të rinjtë e forumit rinor në ‘Don Bosko, kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu pasi vlerësoi organizimin e Forumit iu drejtua të rinjve duke theksuar se është shumë e rëndësishme të kuptoni vlerën në jetë.

“Sfida më e madhe e njeriut në jetë është sfida me vetveten, sfida për të ndryshuar veten e tij, sfida për të realizuar qëllimet e tij, dhe të ëndërrosh, të besosh dhe të luftosh, është gjëja më e bukur që njeriu mund të ketë në jetë.

Prandaj unë ju ftoj ju që të ëndërroni dhe të besoni që ajo që ne nisëm në vitet 1990, për t`a bërë Shqipërinë si gjithë Europa, mund të bëhet realitet nëpërmjet punës suaj. Por për të shkuar në zgjedhjet e 25 Prillit është e domosdoshme që gjithësecili nga ne të kuptojë vlerën e angazhimit të vet në politikë, është e domosdoshme të kuptojmë që sot, kemi përballë jo një parti politike, jo një qeveri, por një regjim të korruptuar dhe të inkriminuar, i cili në mënyrë të vazhdueshme po shkatërron jetën e qindra, mijëra familjeve shqiptare.

Si rezultat i kësaj politike, mbi gjysëm milioni shqiptarë, të rinj dhe të reja, shokë dhe shoqe tuaja, profesionistë të zotë, janë larguar nga Shqipëria, dhe padyshim ka krijuar një kosto jashtëzakonisht të madhe në jetën tonë, në familjen tonë, ka krijuar një kosto sociale, një kosto të madhe ekonomike, të ardhmen e vendit tonë, por dhe një kosto jashtëzakonisht të madhe politike.

Këtë ka dashur Edi Rama, njerëz që mendojnë, njerëz që janë kundër tij, njerëz që besojnë tek vetja, të mos jenë këtu, të largohen, dhe kjo histori duhet të marrë fund.

Opozita duhet të gjejë mënyrën për të bashkuar të gjithë shqiptarët kudo që janë. Prandaj mendoj që roli i rinisë është jashtëzakonisht i veçantë.

Në vitet 1990 ne u bashkuam në lëvizjen demokratike, me motivin; “T`a bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”. Bëmë atë që mundëm ne në atë kohë, të ndryshonim sistemin, bëmë më të mirën për t`a hapur Shqipërinë karshi perëndimit, për të ndërtuar ekonominë e tregut, për t`a bërë Shqipërinë vend anëtar të NATO-s, për të liberalizuar vizat, njëkohësisht për të arritur deri tek negociatat me Bashkimin Europian.

Por ju keni në dorë një revolucion tjetër shumë të rëndësishëm, të jetës suaj, të familjeve tuaja, të Shqipërisë.

Revolucionin për të ndërtuar shtetin europian në Shqipëri, shtetin e lirisë dhe të drejtave, shtetin që respekton njerëzit, një qeveri që vjen nga vota e popullit, punon për popullin dhe është me popullin.” – u shpreh Mediu.

(lame.al)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mevlani i interesuar për hyrjen e re në “Për’puthen”, Ledjana hedh thumba në rrjete sociale 0 4

Që prej hyrjes së saj në emisionin “Për’puthen”, konkurrentja e re Ledjana Prenga deklaroi hapur pëlqimin e saj për dy konkurrentë, Atdheun dhe Mevlanin.

Me këtë të dytin ajo ka realizuar edhe takime të cilat janë dukur tepër të ngrohta. Madje, Mevlani i ka dedikuar Ledjanës edhe një këngë, e cila bëri xhiron e rrjetit disa ditë më parë.

Gjërat mes çiftit dukeshin perfekte, deri në momentin që në “Për’puthen” erdhi një hyrje e re.

Vajza nga Shkodra e quajtur Antonela trazoi ujërat në emision dhe deklaroi që në hyrjen e saj se kishte gjithashtu pëlqim për Mevlanin.

Madje, mes tyre ndodhi edhe një debat, kur Mevlani deklaroi se për Antonelën do të shkruante një album me këngë.

Mbrëmjen e kaluar në emision, Antolena nxehu sërish gjakërat teksa i tha vajzave se ka ardhur t’i rrëmbejë djemtë, sepse ato “s’dinë t’i kapin”.

Për më tepër, ajo tregoi se Mevlani i kishte dhënë fjalën se nëse s’do të ishte zgjedhja e saj, ai do të dilte nga “Për’puthen”.

Pas këtyre ngjarjeve, Ledjana ka shprehur zhgënjimin e saj për Mevlanin, duke thënë gjithashtu se “Mevlani ashtu i thotë të gjitha vajzave”.

Së fundmi, në llogarinë e saj në Instagram, ajo ka publikuar një story si një mesazh për gjithçka që ka ndodhur.

Konkurrentja ka publikuar foton e një zemre të vizatuar, duke shkruar “Vendin tem askush s’un ma zëvendëson“, mesazh ky për Mevlanin dhe Antonelën sigurisht!

Përgjimet e antimafias italiane, nuk përmbahet Rama: Dalin nga ata që ja kanë bërë nënën këtij vendi! Mënyra më e ulët për të kërkuar avantazhe politike 0 1

Kryeministri i vendit Edi Rama reagoi për herë të parë publikisht pas publikimit të përgjimeve të antimafias italiane, ku sipërmarrës, eurodeputetë por jo vetëm që kanë lidhje me mafiozët e Ndrangehta tentojnë të gjejnë lidhje në Shqipëri, të cilët ne quajnë tokë të virgjër për të investuar e pastruar paratë e tyre.

I pyetur për përmendjen e disa zyrtarëve të PS, Rama shpërtheu ndaj atyre që i etiketoi me togëfjalëshin “persona që ia kanë bërë nënën këtij vendi”, duke shtuar se është mënyra më e ulët për të përfituar avantazhe politike dhe të tjera.

“Çfarë pret të them unë? Që se di kush janë këta njerëz dhe nuk janë takuar ndonjëherë më mua. Është një turp që ta mbajnë ata që e kanë nxjerrë. Është një mënyrë më e ulët sa s’ka për të kërkuar avantazhe nga politike tek influence duke ja bërë nënën këtij vendi përsëri, si gjithmonë. Në vend që të bëhet informacion bëhet dizinformacion. Bëhet luftë se kush e shtrembëron më shumë të vërtetën”,- tha Rama.

Ai shkoi më tej kur tha se, kjo është provë spektakolare e katandisë së opozitës dhe mediave.

 

 

FJALA E PLOTE

Në këtë rast ka folur qartësisht duke dhënë konkluzion grupi hetimor italian. Po jua lexoj për t’ju thënë pse është turp i pashembullt për të gjithë ju që keni për detyrë të informoni publikun dhe ushqeni tymnajën me llafe e muhabete, dëngla njerëzish që sipas prokurorisë italiane, jo pas meje se këta pas më shumë se 1 viti në Tiranë dhe bisedime me njeri-tjetrin ato dështuan totalisht.

I vetmi investim i bërë është një dyqan i vogël për shitje rroba pune dhe ai me konflikte mes ortakëve.

Marrja e këtij llumi dhe servirja e këtij llumi si ushqim për shqiptarët netëve të gjata të mejhaneve televizive dhe ditëve të gjata të kërkesës për klikime dhe spektakël është turp që i mëshiron më së miri ata që e ushqejnë këtë lloj qasje ata që prirjen për t’ja bërë nënën këtij vendi e kanë prioritet. Kjo është një marrëzi e pashoqe me asgjë tjetër, flasin ca italianë, përmendin njerëz, imagjinojën invesitime, përfytyrojnë investime në tokën e premtuar, por s’ka fakte, s’ka prova, asgjë dhe këtu ngrihet një tymnajë e neveritshme. S’kam asgjë për të thënë por pijani lëngun mijëra faqeve, villeni në ekrane e portale për t’i bërë shqiptarët t’ju vijë për të vjellë se ky është edhe qëllimi. Kjo është provë spektakolare e katandisë së opozitës dhe mediave. Nuk e imagjinoj dot që në një vend normal një njeri që ka një mikrofon merr kohë nga koha e njerëzve dhe ju hedh në fytyrë gjellë kutërbuese dhe të poshtër.

Çfarë pret të them unë? Që se di kush janë këta njerëz dhe nuk janë takuar ndonjëherë më mua. Është një turp që ta mbajnë ata që e kanë nxjerrë. Është një mënyrë më e ulët sa s’ka për të kërkuar avantazhe nga politike tek influence duke ja bërë nënën këtij vendi përsëri, si gjithmonë. Në vend që të bëhet informacion bëhet dizinformacion. Bëhet luftë se kush e shtrembëron më shumë të vërtetën.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)